Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zielono mi!

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielono mi!

Matka 21:21, 29 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Grazynko,
przeskoczyłam cały Twój wątek i nie moge się nachwalić jaki cudny masz ten skalniak z kamieniami!no cudo poprostu!ja też chcę taki

na wiosne zaczynam działać jak pewnie sie może zorientowałaś bo ogród wymaga gruntownego "stworzenia"mam pytanie odnośnie roslinek, kt.masz na tych skarpach?jakie to są?i czy warto je wyhodować z nasion?bo mam długa skarpę wiec i roślin dużo mieć muszę:a chciałabym posadzic tam:skalnicę, smagliczkę,żagwin, zawciąg, rogownicę, czyśca, traki niskie, ubiorka, floksy szydlaste,macierzankę, i jeszcze nie wiem co z takich niskich i na słoneczne stanowiska.Nie chcę robic misz maszu, a u Ciebie widzę że to tak ładnie skomponowane i się ładnie prezentuje
____________________
U Matki
Gardenarium 13:24, 30 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musisz Bogdo wypisać sobie listę jednak niewielu gatunków, najlepszych. Wśród większych roślin typu karłowe iglaki czy pojedyncze egzemplarze, powinnaś zaplanować całe łany, dywany roślinek skalnych, ale posadzonych po kilkanaście sztuk. Można wtedy wykorzystać egzemplarze wysiane (bo dużo i tanio), albo "dostane" od innych i rozmnożone we własnym zakresie. Niektóre skalnice, floksy szydlaste czy rozchodniczki doskonale się ukorzeniają z sadzonek. Sama tak kiedyś robiłam, jak miałam skalniak w starym ogrodzie. Też miałam takie pooczątki, potem dojrzejesz ogrodniczo, będziesz sama wiedziała, co posadzić chcesz! Każdy tak zaczynał i to dobra droga do pięknego ogrodu niedużym kosztem. Gdybyś chciała wszystko mieć od razu, nie obyłoby się bez wydania dużej sumy. Wiem coś o tym. Choćby na przykładzie własnego ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grama 15:06, 30 lis 2010


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
Bogusiu,spokojnie!!! Trzymaj się rad Danusi,a ja dorzucę Ci trochę moich.
Nie wiem,jak duża jest Twoja skarpa,ale dla porównania,moja ma ok.40 m.długości,więc ja musiałam wprowadzić dużą ilość gatunków. Ja wybrałabym jako szkielet iglaki,nawet 2-3 tuje,które można ciąć,gdyby robiły się za duże,a może duże kuliste,kosodrzewinę,jałowce płożące,berberysy[czerwone,żółte,wybierz odmiany,nie pomiń"Marii"],irgę poziomą,trzmieliny. Z traw kostrzewy i inne,ale nie za wysokie,dużo rozchodnika okazałego,firletkę i smagliczkę,karłowe irysy i koniecznie macierzankę piaskową,rojniki,zawciąg nadmorski. A teraz typowe skalne kobiercowe. Uważaj,bo rogownica i czyściec są szalenie ekspansywne,więc na początek mogą być,a potem będziesz to usuwała,w miarę rozrostu innych,wolniej rosnących. Poza tym,po pewnym czasie w środku kęp robią się dziury,po prostu ze starości. Polecam floksy szydlaste,w kilku kolorach,dają piękne plamy na wiosnę.Jasne,że nie musisz wszystkiego,to tylko propozycja. Jeśli udadzą Ci się siewy,to dodaj. Ale ogólnie,nie baw się na razie w drobiazgi typu lewizje,bo to nie ma sensu. Natomiast jesienią powsadzaj dużo cebulowych,łącznie z karłowymi tulipanami. Tyle na razie,pamiętaj o sprawdzaniu,jak duże będą rośliny po kilku latach,wybierz sobie odmiany jakie chcesz w internecie i tych szukaj,nie sadź za gęsto. Pytaj,czytaj,projektuj,korzystaj z naszego forum,jest dużo czasu do wiosny.
____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
Gardenarium 17:13, 30 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W innym wątku Bogdo to samo Ci radziłam, szkielet ogrodu jest najważniejszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 19:48, 30 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Macie, kochane, jak najbardziej rację!zapraszam więc do mojego wątku na pomysł urządzenia pierwszego miejsca!ale to dopiero jak dziecioki posną!teraz szybko tylko przeglądam bo czorty nic nie pozwalają zrobićstoją za mną jak cienie
____________________
U Matki
Matka 21:52, 30 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Grażynko,
a ile czasu zajęło Tobie stworzenie od podstaw skarpy całej?czyli od "utworzenia" jej do posadzenia wszystkich lub większości roslin?bo mnie najbardziej wkurza, że moja jest taka pusta, mimo, że rosna na niej już wierzbki
____________________
U Matki
Matka 21:53, 30 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
oglądam Twoja skarpe juz po setny chyba!przecudna jest-cudny widok jak z obrazka!
____________________
U Matki
grama 08:11, 01 gru 2010


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
Moja skarpa powstała wiosną 2005 r.Pierwsze nasadzenia,których w ogóle nie było widać, w tym samym roku. Nie wierząc mądrym ludziom,że to kiedyś się rozrośnie,z rozpaczy sadziłam na niej nawet bluszcz-w pełni lata,w skwarze,na słonecznym stanowisku. On oczywiście się przyjął i do teraz się panoszy. W 2006 już było coś widać,a potem poooszło jak szalone. Co roku wywożę na kompost kilka taczek rogownicy,czyśćca i innych roślin,tnę sekatorem irgi,teraz już i iglaki. Wróć do początku mojego wątku,trzecie zdjęcie w kolejności,to widok z lata. Czy ty tam widzisz jakieś rośliny? Ledwo co,prawda,a już są. Mnie też denerwowało to,że skarpa łysa,że tylko chwasty ,ale ogród nauczył mnie cierpliwości.
Bogda,dlaczego ja nie widzę Twojego wątku?
____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
Gardenarium 13:03, 01 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wątek Bogdy jest w projektowaniu ogrodów w tym miejscu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 13:04, 01 gru 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Kochana,

Ja, mimo zapewnień, nie wierzę, że mój ogród kiedykolwiek będzie piękny(jak w tytule wątku-wątek jest w PROJEKTOWANIE OGRODÓW),a twojej skarpy naprawdę Ci zazdroszczę!jest taka malownicza!te fioleciki i róże(to chyba floksy,żagwiny?)jak dywan!

jak na wiosnę dalej będziesz wywozić coś na kompost to ja chętnie to "przekompostuję"

pozdarwiam
____________________
U Matki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies