Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały ogród pod Białymstokiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród pod Białymstokiem

kris_bialystok 14:47, 19 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
a mam jeszcze do was pytanie o buszkpany - bo posadziłem dość gęsto - ale chce mieć niski gęsty żywopłocik - jak to jest z tym sadzeniem?

ja dałem praktycznie sadzonka przy sadzonce - stykają się ze sobą i tworzą fajną zwartą całość jak na zdjęciu - czy takie gęste obsadzenie ma wpływ na roślinę?



nie do końca rozumiem z tymi odstępami - a wszyscy w szkółkach to powtarzają - żeby zostawić im miejsce do wzrostu - tylko co będzie jak urosną - wtedy też się będą stykać....
żona właśnie dokupiła 15 sztuk bo zabrakło i pani złapała się za głowę, że tak gęsto - zalecała co 30 cm )

poprzesadzać czy zostawić?
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
MamaMagda 15:30, 19 maj 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
no oczywiście, przecież one też bardzo szybko rosną! będziesz formował górę i boki a na szerokość muszą się zagęszczać
30 cm to przesada, ale zostaw 5-10 cm zeby się mogły zagęszczać
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
kris_bialystok 15:35, 19 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
zostawić już nie mogę bo posadzone (moge tylko poprzesadzać)
dość gęsto - ale jak widać najgęstsze są od góry - a ta i tak zostanie zcięta

mam nadzieję, że taka gęstość im nie zaszkodzi - zerknę jeszcze jak będę w domu - ale po zdjęciach np z ogrodu z lustrem wygląda zagęszczenie dość podobnie....

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
ana_art 16:58, 19 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
tej śliwy aż tak mocno jak pokazujesz bym nie przycieła, może o jakieś 15-20cm wyżej. Sadziłam bukszpany na obwódki identycznie jak Ty i nic im nie jest, co roku przycinam formującą. Akurat bukszpan lubi strzyżenie. A z tym podawaniem odległości jest różnie.... jedni lubią efekt odrazu inni sadzą co 30cm i czekają kilka lat na efekt zwartego 'murku' Według mnie bardzo dobrze posadziliście te buksy.
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
kris_bialystok 08:48, 20 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
ufff

chwasty (głównie oset) wczoraj powyrywałem - ale muszę przyznać, że korzenie osta to chyba są na 20-30 cm w głąb - bo ile bym nie wyrwał to widać było, że urwane a nie całe...

zauważyłem też, że głównie osty są w dwóch rogach - gdzie akurat za płotem u sąsiadów mega okazy - one się jakoś pylą i rozsiewają? oczywiście te po sąsiedzku też wykopałem

przydały się w akcji nowe narzędzia - doszły też te nożyce akumulatorowe - jak tylko dosadzę brakujący bukszpan będę testował strzyżenie



a za oknem co raz bardziej zielono

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
MamaMagda 09:03, 20 maj 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
no widok ekstra! podziwiam piękne okna - ja u siebie układ okien mam podobny i co dzień zmywam z nich odciski małych łapek i psiego nosa takie syzyfowe prace
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
Toszka 09:14, 20 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
do chwastów używam tę podłużną niebieską. To moja przyjaciółka.
Jak osty miały takie długie korzenie to nie siewki, to kilkuletnie, zakorzenione u ciebie...
Można się z sąsiadką dogadać-pogadać i zmotywować ją, albo w czynie społecznym samemu usunąć (wyciąć przed kwitnieniem)...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kris_bialystok 14:08, 20 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
idą ciepłe dni - a to oznacza, że lada moment zacznie się sezon basenowy
zauważyłe, że mało osób praktykuje w tak pięknych ogrodach takie badziewne baseny - ale ja wstawię
basen to typowy stelażowy - średnica 366 - pewnie z jakimiś filtrami itp



dookoła basenu planowałem fajną rabatę z trawami i wrzosowiskiem, lawendami - małymi iglaczkami i sam nie wiem z czym jeszcze

miejsce basenu jest znane - tylko muszę dokładnie wymierzyć gdzie rozstawić, żeby wyrównać pod niego teren - rabata pewnie powstanie jesienią albo po ziemie - ale dobre zaplanowanie u mnie to podstawa




nie wiem czy na tym projekcie to nie za blisko ogrodzenia - ale też nie chce wyjechać za mocno w stronę domu bo działka za mała w najwęższym miejscu opaska z kayczków (40cm) jest od 70 cm od ogrodzenia - czyli basen około 110 cm - dookoła basenu od strony rabaty zdecydowanie płoteczek z bukszpaników - co by ładnie wyglądało po złożeniu basenu - w te miejsce wąskie planowałem jakieś wysokie trawy - myślicie, że coś tam się zmieści, żeby to sensownie wyglądało?

przed basenem jak tylko znajdę odpowiednie kamienie zrobię ścieżkę do tarasu w trawie



____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
kris_bialystok 10:01, 21 maj 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
nie wiem jak jest z tymi ostami - ale zapowiada się walka z wiatrakami
przedwczoraj wydawało mi się, że "wydziobałem" wszystkie - wczoraj po pracy patrze a tam 30 nowych małych - to tak szybko rośnie?

trawnik już w tych miejscach jest mocno podeptany i podziurawiony - nie sądziłem, że to aż takie trudne
gdzieś na ulotce wyczytałem, że można pryskać chwaty po 5-tym koszeniu...a tu na forum opinia, że po 2ch latach....

dodatkowo zauważyłem mega wzrost skrzypu - też się robi niezła plaga

pozostałe chwasty raczej w mniejszości i sporadycznie

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
ana_art 10:56, 21 maj 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
bo wbrew pozorom trawnik żeby był ładny wymaga pracy! Nie pryskaj chwastów bo zniszczysz trawę... niestety trzeba pielić ręcznie usuwając cały chwast z korzeniem
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies