Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawozy, nawożenie - czyli co dobrego jedzą nasze roślinki

marcin_stemp... 12:07, 28 wrz 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
Myślę, że wystarczy samo podlewanie i ściółkowianie. Nawożenie, tak jak piszesz, rośliny kwitnące. Starsze rośliny mają już na tyle rozbudowany system korzrniowy, że wyciągają sobie co potrzebują z podłoża. Można jedynie zastosować nawożenie interwencyjnie, gdy widać objawy niedoborów u niektórych rośłin.
____________________
daro65 11:43, 17 lis 2015

Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 18
Witam,moje pytanie pani Danusiu brzmi ,czy śmiało mogę podlewać wszystko co mam w ogodzie i tuje ,nawozem yara mila complex jest duzo tanszy np od osmocote a sklad nawozu taki sam prawie,dziekuje za odp
Gardenarium 16:46, 17 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie możesz śmiało podlewać tym nawozem. Tuje podczas sadzenia trzeba było zaprawić kompostem z dodatkiem torfu kwaśnego i potem już nie nawozimy. U mnie tuje rosną już 10 lat i nigdy nie nawoziłam, no może jeden raz Pinivitem dolistnie jak były młode.

Nie popadaj w manię nawożenia. Ono nie jest niezbędne. O wiele ważniejsze jest to, co zrobisz dla gleby przed sadzeniem roślin. Tutaj kłania się artykuł o przygotowaniu gleby pod ogród.

Zdrowa gleba = zdrowy ogród i rośliny. To ścisła zależność, o której musimy pamiętać zakładając ogród.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

To jest najważniejsze a nie sypanie nawozów i wiara, że robisz dobrze dla roślin. Podlewaj i ściółkuj, wzbogać glebę wokół kompostem, usuń szmatę jeśli ją masz, bo ona ogranicza naturalny obieg materii organicznej w przyrodzie a tak ochoczo jest stosowana przez prawie wszystkich pseudo zawodowców niby ogrodników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Piorunek 17:43, 17 lis 2015


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
A czy zupełny brak nawożenia idzie jakoś roślinom zrekompensować? Kompost i gnojówki roślinne wystarczą? Czy tylko dobrze przygotować stanowisko? Ściółkowanie też zapewnia składniki pokarmowe, ale czy można tylko na nim i oczywiście odpowiednim przygotowaniu podłoża zaprzestać?
____________________
Gardenarium 19:23, 17 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obserwujesz rośliny i robisz to, co serce ogrodnika i wygląd roślin podpowiada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_t 19:52, 17 lis 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
"Podlewaj i ściółkuj, wzbogać glebę wokół kompostem, "
wystarczy rozsypać kompost na ziemi czy dobrze jest go przekopać?nie chodzi mi tylko o ściółkowanie na rabatach ale tez przygotowywanie rabat pod nasadzenia np za rok.
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gardenarium 21:06, 17 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malgol 11:12, 07 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
W tym roku pierwszy raz uzyskałam taka ilość kompostu ,że mogłam podsypać nim byliny , hortensje, trawy. Wyściółkowałam też kompostem w pewnym stopniu rabaty. Czy to wystarczy za nawożenie wiosenne? Czy uzupełnić jeszcze jakimś nawozem mineralnym?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Gardenarium 12:40, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zależy czy prowadzisz ogród w sposób ekologiczny czy nie.

jeśli tak, wystarczy kompost, jeśli nie - podsyp azofoską (kwaśnolubne innym) - rozmieszaj z glebą. W obrębie korony, nie kopiec przy pniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malgol 12:48, 07 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Chciałabym w sposób ekologiczny, ale do tej pory stosowałam tylko obornik pod róże jesienią i nawozy mineralne pod inne rośliny bo kompostu mnie miałam. Ściólkowałam kora. W tym roku postanowiłam to zmienić ,ale bałam się że roślinom będzie za mało jedzonkaSzczególnie tym żarłocznym. Tam gdzie kompostu trafiło mało mogę dodać mineralny nawóz i "nie pokłócą" się ze sobą?Czy tak?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies