Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Herbicydy

Pokaż wątki Pokaż posty

Herbicydy

Mazan 09:34, 25 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniulla

Zwalczanie mączniaków trwa cały sezon, z tym że pierwsze miesiące - zwykle do połowy czerwca - są bezobjawowe. Jedynie m.rz. pokazuje swoje pierwsze oblicze przebarwiając miejscowo liście. Winorośl trzeba ciąć już teraz usuwając najbardziej porażone łozy zostawiając kilka oczek więcej. Na przedwiośniu /luty/ zobaczysz ile przyschły i ten fragment usuniesz pozostawiając 6 - 8 oczek zależnie od odmiany, z których wyrosną łozy owocujące. Oprysk zacznij także teraz i systematycznie w przyszłym sezonie, gdyż te rośliny mają duże przyrosty wiosenne i trzeba je zabezpieczać przed chorobami. Stosując HT i OW należy trzymać się zasady 7 dni w gruncie i 10 pod osłonami. Można częściej lecz nigdy rzadziej.
Kędzierzawość brzoskwini można zwalczać krwawnikiem ściółkując nim wokół drzew i wiosną opryskując podanymi środkami. Pozostałe choroby także zlikwidujesz systematycznym opryskiem. Truskawki mają białą plamistość - opryskuj po zbiorach Curzate Cu lub podanymi wyżej. Stosowane od wiosny nie pozwolą na te plamy, a dodatkowo zwalczą szarą pleśń, zgorzel i inne choroby odglebowe.
Zabiegi z udziałem HT i OW możesz stosować do pierwszych październikowych przymrozków bez obaw o rośliny.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
09:43, 25 sie 2016
Gardenarium napisał(a)
Nicienie.

Dziękuję za odp, a wrotycz tylko odstrasza? może podlewać nim trawę? 15 arów to trochę dużo na nicienie jak dla mnie, chciałabym spróbować czegoś tańszego
Mazan 10:05, 25 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MonikA

W tym wątku opisałem jak przygotować wrotycz i piołun nie tylko na opuchlaki. wydaje się, że będzie to między 15 - 20 stroną.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiak 10:33, 25 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Poczytałam o OW i mam pytanko, czy można jeszcze nim pryskać?
I co można nim pryskać i jak często?
Jak coś, to zaraz polecę zamówić kredę
____________________
AsiaDziałeczka Asi
aniula 11:25, 25 sie 2016


Dołączył: 17 lip 2012
Posty: 456
Mazan napisał(a)
Aniulla

Zwalczanie mączniaków trwa cały sezon, z tym że pierwsze miesiące - zwykle do połowy czerwca - są bezobjawowe. Jedynie m.rz. pokazuje swoje pierwsze oblicze przebarwiając miejscowo liście. Winorośl trzeba ciąć już teraz usuwając najbardziej porażone łozy zostawiając kilka oczek więcej. Na przedwiośniu /luty/ zobaczysz ile przyschły i ten fragment usuniesz pozostawiając 6 - 8 oczek zależnie od odmiany, z których wyrosną łozy owocujące. Oprysk zacznij także teraz i systematycznie w przyszłym sezonie, gdyż te rośliny mają duże przyrosty wiosenne i trzeba je zabezpieczać przed chorobami. Stosując HT i OW należy trzymać się zasady 7 dni w gruncie i 10 pod osłonami. Można częściej lecz nigdy rzadziej.
Kędzierzawość brzoskwini można zwalczać krwawnikiem ściółkując nim wokół drzew i wiosną opryskując podanymi środkami. Pozostałe choroby także zlikwidujesz systematycznym opryskiem. Truskawki mają białą plamistość - opryskuj po zbiorach Curzate Cu lub podanymi wyżej. Stosowane od wiosny nie pozwolą na te plamy, a dodatkowo zwalczą szarą pleśń, zgorzel i inne choroby odglebowe.
Zabiegi z udziałem HT i OW możesz stosować do pierwszych październikowych przymrozków bez obaw o rośliny.



Pozdrawiam

Bardzo dziękuję Walerku!
Staram się na ile czas pozwala poczytać o właściwej uprawie, cięciu, zwalczaniu chorób, ale na razie moja wiedza, a tym bardziej praktyka marna i potrzeba mi właśnie takich konkretów.
Szczerze mówiąc - to sekator - to pierwsze o czym pomyślałam, gdy zauważyłam problem na winorośli, ale mąż chciał by poprowadzić ją wyżej, na pergolę. Dzisiaj jednak od razu ciachnę - będzie mi też wtedy łatwiej przy pryskaniu. No i po drodze z pracy wstąpię na "ugory" po krwawnik dla brzoskwinki.
A pod wieczór psikanie OW - wczoraj późno wróciłam do domu i nie zdążyłam wszystkiego prysnąć. Wracałam z ogrodu już po ciemku, ale przynajmniej miałam okazję usłyszeć jak głośno jeże mlaskają zajadając się ślimakami
____________________
Ania Ogródek na betonie
anbu 11:30, 25 sie 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
asiak napisał(a)
Poczytałam o OW i mam pytanko, czy można jeszcze nim pryskać?
I co można nim pryskać i jak często?
Jak coś, to zaraz polecę zamówić kredę


Asiu w sumie niedawno pytałam Mazana o to samo - do kiedy robić opryski?
Bo rzeczywiście chociaż te ostatnie dni są ciepłe, można rzec że wręcz upalne, to jednak jesień już czuć w powietrzu
Mazan pisze dla mnie językiem trudnym, jak napiszę że wręcz niezrozumiałym to chyba za bardzo się nie minę (w końcu to Mądra, Forumowa Głowa)

Asiu ja postanowiłam robić opryski OW dopóki dopóty jest ciepło tzn. temperatura nie spada poniżej 10 stopni. Wiosna też mam nadzieję zacząć jak najszybciej (oby to było z początkiem marca ).

Jak się drastycznie mylę, to mnie poprawcie proszę
____________________
Ania Ogród Ani :)
malgol 11:42, 25 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dziewczyny, mam to samo Ale Mazan Aniuli ostatnio odpowiadał,że pryskać można OW do pierwszych październikowych przymrozków. To jeszcze trochę czasu jest
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
asiak 11:50, 25 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Ok, to super... tylko jeszcze, co tym mozna pryskać a czego nie? I jak często?
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Mazan 12:22, 25 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Asiak

Octanem nie pryskaj kwasolubnych /różaneczniki, wrzosy, skimie i in./, pozostałe jak najbardziej. Jeśli masz/czujesz taką potrzebę to nawet codziennie. W poprzednich latach pisałem, że OW działa antystresowo na rośliny i zapobiega krótkotrwałym przymrozkom /-1, -2 * C/, ale to trzeba dokładnie sprawdzić. U mnie OW zapobiegł wymarznięciu rozsady ogórków i pomidorów, gdy temperatura spadła w nocy do tych wartości. Ma tylko jedną cechę ujemną: jeżeli pomylisz koncentrat z cieczą do oprysku to będzie 'odchwaszczanie' - zrobi to ocet. Ktoś już o tym pisał w tym wątku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiak 12:33, 25 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Mazan dziękuję Ci bardzo
Patrzyłam, że nie ma tej kredy na allegro, którą polecasz
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies