Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dogonić marzenia...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dogonić marzenia...

Nonka 09:01, 09 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Hmm... pomyślę o tych żurawkach. I pewnie się skuszę bo bardzo je lubię Tym bardziej, że chyba hosty musze stamtąd zabrać bo strasznie praży i mam wrażenie, że nie jest im tam dobrze.
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Sebek 11:11, 09 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Z tego co widzę pierwsze do poprawki to nie mieszaj żwirku z korą, bo za chwilę się wszystko wymiesza. Musi być albo żwir na dużej powierzchni albo kora - i wszystko oddzielone ekobordem. Lepiej to wygląda i przede wszystkim łatwiej to utrzymać w nienagannym wyglądzie.

Zrobiłbym listę roślin, które masz i które chciałabyś mieć - oglądaj wątki w naszych ogrodach, czytaj artykuły i wątki w dziale projektowanie (te przyklejone ) - wybierzesz to co Ci się najbardziej podoba, znajdziesz swój styl i dopiero wtedy zacznij planować rabaty. Uwzględnisz w nich swoje potrzeby, ulubione rośliny i zestawienia. Zaprojektować rabatę mogę Ci od ręki - ale czy będziesz z niej zadowolona, jeśli nie będziesz lubić roślin, które by na niej rosły? Oczywiście, że nie

Na razie zająłbym się trawnikiem i jeśli wiesz jaki kształt rabat chcesz to od wyznaczenia ich linii jeśli będziesz sadzić szybko - jeśli chcesz rozłożyć sadzenie na kilka lat to zasiałbym trawę do linii żywopłotów Skoro o nich mowa to tuje możesz ciąć nawet na metr - tylko trzeba to robić gdzieś 3 razy w roku, żeby mieć idealny, gęsty parawan. Tak samo z cisa, grabów, buków i innych
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Nonka 11:23, 09 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Dzięki za szybką odpowiedź Co do żwirku, masz całkowitą rację, rozłożyłam go tam na próbę, ale nie bardzo mi się podoba. Co do roślin, które lubię: lubię trawy, juki, hosty, żurawki, hortensje, bukszpan i lawendę. To te najbardziej ulubione. Lubię też róże, ale one mają swoją oddzielną rabatę. Zastanawiam się czy ta frontowa rabata nie jest za pusta. Może dosadzić jeszcze jeden rząd żurawek? Albo obwódka z bukszpanu przed żurawkami? I jest tam jedna róża - czy ona pasuje?
I jeszcze jedno, ostatnie pytanie - czy koło rynny mogłabym posadzić hortensję pnącą?
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Sebek 11:28, 09 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Będzie chyba za ciężka, nie ryzykowałbym... Ale powojnik możesz posadzić, też mam
Róża jeśli jest jedna to nie bardzo - one lepiej wyglądają w rabatach bylinowych albo w dużych grupach.
Bukszpanowa obwódka na pewno nada elegancji, ale domyślam się, że masz dwuspadowy dach i czy nie będzie lecieć na nią śnieg z dachu? Bierz też to pod uwagę
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Nonka 11:47, 09 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Powojnik tam posadziłam i mi się nie przyjął. Usechł całkowicie. Może miejsce mu nie odpowiadało... Trochę się zraziłam przez to. Różę przesadzę na rabatę różaną a zamiast niej kolejną hortensję czy stożek z bukszpanu?
____________________
Nonka Dogonić marzenia
katiaxx 12:26, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
No i Sebek to jest konkretny człowiek wszystko wiadomo , lista z ulubionymi roślinami bardzo pomaga.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 08:26, 10 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Czy masz swoje bukszpany ? ja kupiłam na bukszpanowo , dziś spodziewam się przesyłki ale nadal nie jestem pewna w jakich odległościach je sadzić.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Sebek 08:39, 10 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Nonka napisał(a)
Powojnik tam posadziłam i mi się nie przyjął. Usechł całkowicie. Może miejsce mu nie odpowiadało... Trochę się zraziłam przez to. Różę przesadzę na rabatę różaną a zamiast niej kolejną hortensję czy stożek z bukszpanu?


Jeśli Ci się podoba obecny stan tej rabaty to dosadź to co Ci bardziej odpowiada - jeśli nie to nie kupuj pochopnie

Wklejam Ci dekalog ogrodnika ułożony przez Danusię

1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 08:41, 10 lip 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
katiaxx napisał(a)
Czy masz swoje bukszpany ? ja kupiłam na bukszpanowo , dziś spodziewam się przesyłki ale nadal nie jestem pewna w jakich odległościach je sadzić.


Jeśli chcesz szybki efekt to tak, żeby się z sobą ich końcówki stykały
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
katiaxx 09:03, 10 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Dziękuję Sebek
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies