Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dogonić marzenia...

Pokaż wątki Pokaż posty

Dogonić marzenia...

Nonka 00:50, 15 cze 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Witam serdecznie. Jakiś czas temu uległam ogrodowiskowemu uzależnieniu. Podpatruję, uczę się, a czasem coś wyczaruję w naturze. Jestem na początku drogi, mój ogród jest gdzieś w moich marzeniach, jednak ciągle się zmienia, nabiera kształtów. Z powodu chronicznego braku czasu i funduszy ogród tworzę fragmentami. A tych kawałeczków, które mają wypięknieć jest co niemiara bo ogródek duży. Na razie są dwie rabatki gotoweTrzecia czeka w kolejce na realizację. A utknęłam pod... płotem sąsiadów. I dlatego się tu znalazłam. Nieładne jest to ogrodzenie, więc wymyśliłam żywopłot, ale taki bardziej ażurowy. Tylko nie wiem jakie roślinki wybrać. Będę wdzięczna jeśli podrzucicie mi jakieś propozycje. Do obsadzenia jest jakieś 20m.
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Kamajla 09:17, 15 cze 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
Witaj Nonka!

pierwsze co mi przyszło do głowy, to żywopłot grabowy, ale na ile on jest ażurowy, to podpytaj marzene2007
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3507-madzenie-ogrodnika-kiedys-tu?page=1390#post_2

tak myślę, że skoro liściast, to może nie jest taki zwarty, szczelny??

Pozdrawiam, Kamila

P.S. Zrób sobie podpis, żeby inni mogli odwiedzać Twój wątek.
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Gardenarium 12:47, 15 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podsuwam artykuły o żywopłotach

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nonka 08:57, 16 cze 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Kamajla,
Dziękuę bardzo za odpowiedź. Grab jes ładny, ale wysoki. Myślałam o czymś średniej wielkości. Wątek, który podsunęłaś przeczytam.
Podpis dodam, jak mi się uda

Pani Danusiu,
Artykuły o żywopłotach czytałam. Chodzi mi bardziej o to jak dobrać rośliny. Myslałam o tujach. Czy wszytkie gatunki są bardzo wysokie? Wiem, że mozna je ciąć, ale jakby swoj wzrost zakończyły na jakiś 2m to byłoby idealnie I jeszcze chodzi mi po głowie połączenie zielonych z żółtymi. Tylko jak? co druga? Czy żadziej? Ponadto jest to słoneczne miejsce. Jak posadzę hosty pod tymi tujami to będzie dla nich wystarczająca ochrona przed promieniami słonecznymi?

Tyle pytań mam w głowie że ho ho
____________________
Nonka Dogonić marzenia
katiaxx 12:47, 08 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Witaj Nonka, czy zdecydowałaś się już na jakiś żywopłot ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Nonka 13:58, 08 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Cały czas dumam... ostatnio chodzą mi po głowie świerki serbskie. Postaram się wkleić jakieś zdjęcia to może łatwiej będzie się do tego odnieść. Na razie sen z powiek spędza mi rabata frontowa pod oknem. Też ją sfotografuję i może coś podpowiecie...proszę...
____________________
Nonka Dogonić marzenia
katiaxx 14:08, 08 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
świerki serbskie urosną duże, jeśli Ci to nie przeszkadza. Ja po raz pierwszy widziałam żywopłot z cisa, do tej pory widziałam pojedyncze krzewy, ewentualnie kilka posadzonych "od czapy" albo odmianę cisa rozłożystą a teraz widziałam żywopłot z prawdziwego zdarzenia, przycięty, w ogrodzie pokazowym firmy sprzedającej kostkę. Przepiękny, gęsty, ciemno zielony, igły mięciutkie. Zakochałam się i od przodu na pewno taki będę gdzieś miała ale to za 2-3 lata najwcześniej. Teraz rozumiem dlaczego się mówi że cis to roślina szlachetna
Sama wzdłuż ogrodzenia posadziłam kilka choin kanadyjskich, patrzę na nie i nie wiem czy żałować, jeden z naszych sąsiadów ma takie rozwiązanie, jego choiny są ciemnozielone a moje jasne, może dlatego że małe.
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Nonka 14:20, 08 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
Żywopłot z cisa jest tak piękny że zostawiam go na front, ten, o którym piszę teraz jest z boku od sąsiada. To dobry sąsiad i w sumie nie musze odgradzać się od niego szczelnie. A może jakąś rabatę skomponować? Tyle że tam wąsko, nie więcej niż 1 m i raczej dłuuuuuugooooo
____________________
Nonka Dogonić marzenia
Nonka 22:10, 08 lip 2014


Dołączył: 15 cze 2014
Posty: 180
A oto rabata przez którą nie śpię:

Łączy się z kolejną przy tarasie:

Obok rabaty przy tarasie rośnie judaszowiec kanadyjski, który chciałabym wkomponować w rabatę:

Chodzi mi o to, aby nadać tym rabatom bardziej geometryczny kształt. I co do roślin też nie do końca jestem przekonana czy są na właściwych miejscach. Obie rabaty są od południa, taras bardziej południowy zachód.
Poradźcie coś, proszę.
____________________
Nonka Dogonić marzenia
katiaxx 08:53, 09 lip 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Hej Nonka, ja niestety nie poradzę jeśli chodzi o dobór roślin ani ich rozstaw ale zauważyłam że masz b. ładne kamyki, są grubsze niż te najczęściej spotykane, myślę że ładnie wyglądałyby na tych jasnych kamieniach czerwone i żółte żurawki, ja planując tez staram się trzymać Danusiowej rady żeby sadzić w grupach, staram się planować "plamy w roślin" czyli kilka sztuk obok siebie. Wiem że to trudne, bo rośliny są małe, człowiek posadzi a tu "hektary" wolnego miejsca i trudno to jakoś wyważyć.

Tu jest ogród i z kamykami i geometryczny, piękny zresztą. Może skorzystasz.

http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny



____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies