Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

iwka 12:49, 06 lip 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Toszka, mogę teraz rozsypać dolomit w cisach i przegracować ?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Toszka 13:47, 06 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Możesz
Dolomit można i na śnieg rzucać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwka 13:50, 06 lip 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Toszka napisał(a)
Możesz
Dolomit można i na śnieg rzucać
dzięki
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Toszka 13:51, 06 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Roocika napisał(a)

U nas to samo... pytamy o obornik... a oni a po co Pani tyle, popali pani wszystko, nie rozumiem, tle się nie daje... blablalbalala. Już mi się słuchać nikogo nie chce i mam doła


Młynarski dawno temu śpiewał "róbmy swoje"

Przekompostowany obornik niczego nie popali. Ja już bym miała spalony ogród...jak bum cyk cyk
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 09:44, 07 lip 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Toszka szacun i wielkie, wielkie dzieki za takie kompendium wiedzy.

Zakupilam już Korzonek- to go odeślę, tu nie ma problemu, ale gorzej ze juz mam zamówione cisy i jak dojadą bedę musiała je zakupić

Własnie się dowiedziałam,że i obornik i kora będą przekompostowane
Czyli teraz jak rozumiem mozna jednocześnie i mączke i dolomit i korę wymieszać, skoro obornik bedzie przekompostowany? Zamówiłam tez dobrej czarnej ziemi.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Toszka 22:33, 07 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, możesz wszystko przekopać dokładnie. Cisy sadź w tzw.. błotko, czyli dołki dobrze nasączone wodą...ale ponieważ po przekopaniu ziemia jest mocno podniesiona to najpierw lejesz wodę w dołek, dużo wody. Czekasz aż wsiąknie i ziemia opadnie, a potem ponownie lejesz wodę i sadzisz roślinę w tzw. misę. Obficie podlewasz.
Jak domyslam się to są cisy z doniczek. Każdą roślinę wyjmij kontrolnie z doniczki. Sprawdź korzenie: A -czy nie ma opuchlaków, tzw. krewetek...w razie czego daj znać i temu zaradzimy; B - czy korzenie są bardzo zbite. Jesli tak to bardzo delikatnie rozluźniasz palcami.
Ponownie wkładasz do doniczki i w kuble z wodą moczysz ok. 0,5 do 1h. Moczysz dopóki po naciśnięciu na bryłę korzeniową wydostają się bąbelki powietrza.
Opite rosliny sadzisz. Jesli po pierwszym wyjęciu z doniczki okaże się, że bryła jest bardzo sucha, to najpierw moczysz, a potem rozluźniasz.

Nie wiem jak duże dostaniesz cisy i z jaką bryła korzeniową. Jesli spore to potem podlewasz obficie raz w tygodniu, po 1-2 kubły na krzak. Jesli mniejsze to dwa razy w tygodniu po kuble (ok. 10l wody).
Jesli planujesz nawadnianie automatyczne to nie daj się zwieść i kontroluj ziemie czy nie trzeba podlewać.
Prawdopodobnie do końca lipca/połowy sierpnia trzeba będzie cisy dodatkowo cieniować od prażącego słońca. Świetnie sprawdzają się stare firanki
O świcie lub po 19 trzeba cisy zamgławiać, tak by zwiększyć wilgotność powietrza. Drugi szczególny czas ochrony świeżo sadzonych cisów to styczeń do połowy marca.

Jest jeszcze jedna opcja - zadołować cisy wraz z doniczkami w jakimś półcieniu. Przygotować glebę solidnie. Niech się uleżakuje/osiądzie i zacznie "pracować", a np. najwcześniej w połowie sierpnia posadzić rośliny w docelowe miejsce. Głęboko przekopana ziemia musi ożyć, czyli odtworzyć florę i faunę (porównam to do ciasta drożdżowego, które przecież po wyrobieniu musi odpocząć by zacząć rosnąć i żyć), oraz odbudować właściwości kapilarne, czyli podsiąk wód gruntowych.
Zadołowanie, czyli wsadzenie roślin z doniczkami do ziemi chroni system korzeniowy przed przegrzaniem od gorącego powietrza i pomaga zachować stałą wilgotność w bryle korzeniowej.
Namawiam na ten sposób.

Tak czy siak koniecznie pamiętaj o wyściółkowaniu roślin drobną kora najlepiej frakcji 0-20mm. Zapobiegnie to nadmiernemu nagrzewaniu ziemi i wspomoże utrzymać stabilną wilgotność podłoża ograniczając parowanie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 17:29, 08 lip 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Dziękuję )))))))))))))))
Trochę mi się rozjezdżają terminy, bo korę bedę miała w przyszłym tygodniu, a obornik za 1.5-2 tygodnie. nie wiem kiedy rosliny bo czekam na telefon.
Rosliny maja być takie 60 cm wysokości, obejrzę dokładnie korzenie, mam nadzieję że żadnego pasażera na gapę nie przywiozę.
Rozumiem, że kora jako ściółka też musi być przekompostowana?
Starych firan nie mam, ale znalazlam takie coś
https://allegro.pl/siatka-dzianina-oslonowa-cieniujaca-1-5x50-42-cien-i5265493259.html
czy to bedzie ok? I od razu pytanie jak to stosować? Czy ta mata może leżeć na roślinach? Bo jak ją powieszę na płocie to nie spełni swojego zadania.
____________________
Magda Wietrzny ogród
iwka 18:45, 08 lip 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Magda, używałam takiej samej siatki do cieniowania. jedną stronę zaczepiałam o ogrodzenie a drugą na patykach, tak żeby bardzo nie wisiały na cisach. Taki baldachim wychodził. Świetnie się sprawdziło, cisy żyją i ładnie rosną
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Toszka 21:31, 08 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Iwka bardzo dobrze radzi - wbić kije i na nich zawiesić dzianinę. Nad roslinami, by pod spodem był przewiew i by nie dotykał materiał roślin.
Ta osłona niech zostanie do wiosny.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mago22 13:19, 09 lip 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Ok,tkanina już zamówiona.
Toszka tak myślę że skoro już mam ten korzonek to nie będę bo oddawała. Proszę o instrukcję jak go stosować. Mam też potas wzbogacony 5 kg. Proszę pomóż mi to odpowiednio zagospodarować
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies