Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Toszka 22:56, 10 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przykładowe na niskie obwódki
Taxus baccata Repandens Krzew o pokroju rozłożystym, igły ciemnozielone, odmiana żeńska. Po 10 latach dorasta do 0,5 m wys. 1,5 m szer. Polecany do nasadzeń pojedynczych jak również jako roślina okrywowa.

Taxus cuspidata Aurescens Niewielki krzew dorasta do 0,5 m wys. 0,8 m szer. Odmiana żeńska zawiązująca czerwone owocki. Igły o zabarwieniu pomarańczowy potem żółtym. Stanowiska słoneczne i półcieniste. Polecany do małych ogrodów, na niskie strzyżone żywopłoty.

Taxus cuspidata Rustique Krzew o pokroju rozłożystym, igły ciemnozielone. Stanowiska słoneczne, półcieniste, cieniste. Po 10 latach 0,8 m wys. 1,5 m szer. Dzięki możliwości cięcia można zastosować na niskie żywopłoty.

Taxus x media Denisiformis Krzew o rozłożystym pokroju, zabarwienie igieł zielone, odmiana męska. Po 10 latach dorasta do 0,8 m wys. do 2 m średnicy. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych jak również w cienistych. Polecana do ogrodów przydomowych.

Taxus x media Fairview Niska odmiana o rozłożystym pokroju, igły zielone. Odmiana żeńska zawiązująca owocki. Po 10 latach dorasta do 0,5 m wys. 1 m szer. Polecana do małych ogrodów, ogrodów skalnych oraz na niskie żywopłoty.

Taxus x media Thayerae Odmiana o pokroju rozłożystym, igły zielone. Dosyć powolnym wzroście po 10 latach dorasta do 1 m wys. 2 m szer. Odmiana żeńska liczne czerwone owocki. Polecany do nasadzeń pojedynczych.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 10:03, 11 sie 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Toszko a czy cisa Farmen mogę kupić na kule i obwódki ? Mam u siebie w szkółce ...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 22:09, 11 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Obwódki tak, ale musisz liczyć sie z tym, ze wąskie nie będą.
Z kulą spróbuj. Czemu nie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 22:45, 11 sie 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Toszka napisał(a)
Obwódki tak, ale musisz liczyć sie z tym, ze wąskie nie będą.
Z kulą spróbuj. Czemu nie.

Aha, w sumie bardziej mnie kule interesują... choć patrzę też na cisy jako alternatywę obwódek bukszpanowych na przyszłość przez tą ćmę...
Cieszę się,że na kule się nadają

Dzięki


Patrzę teraz ,że mają jeszcze tego cisa Repandens co polecasz,więc na obwódkę będzie ok
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
pawel2806 12:12, 13 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
czy cisa repandens i Denisiformis na niski żywopłocik (do 50 cmwysokości i szerokości) wystarczy posadić co 50 cm czy za gęsto będzie?
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Toszka 20:25, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pawle, troszkę gęsto. Niby dość szybko uzyskasz zwarty żywopłot, ale na dłuższą metę rośliny będą w ścisku i będą konkurować, a to oznacza mniej zwarty pokrój.
Repandens do 1,5m szerokości...czyli każdy z krzaków będzie mógł na bok wypuścić gałązki na 25cm....małoooo.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
pawel2806 22:14, 13 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
co 1m będzie dobrze?
Po prostu nie mam doświadczenia z cisami (to będą moje pierwsze) i nie wiem z czym to się je , boję się właśnie że nie utworzą ładnego żywopłociku
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Toszka 23:49, 13 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pawle, utworzą... zawrzyjmy konsensus - co 80cm Podstawa to przygotowanie im podłoża (pisałam o tym kilka stron wstecz i opisałam charakterystykę cisa - zerknij, poczytaj). Potem pierwsze dwa lata cis się korzeni, aklimatyzuje (w nowym miejscu). Ważne by regularnie podlewać, a styczeń-początek marca czymś zacieniować młode cisy. Pierwsza zima/przedwiośnie jest ważna, bo system korzeniowy jeszcze nierozbudowany i słabo "pompuje" składniki odżywcze wraz z wodą. W okolicach czerwca/lipca mogą lekko się osypać. Mogą, ale nie muszą, aczkolwiek to czas zrzutu starych igiełek. Niczym nie nawozisz pierwszy rok, a nawet dwa.Ja bym nawet nie cięła, bo cięcie pobudza do wzrostu. Jesli będą w lipcu w świetnej kondycji to polecam cięcie. Mocne tak by były węższe niż przyszły żywopłot. Od 2020, w połowie marca tnij. Czym częściej tniesz tym będą gęstsze
Jesli chaotycznie napisałam to pytaj...późno i słabiej myślę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
pawel2806 10:16, 14 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
dziękuję Toszka za radę, konsensus nie będzie potrzebny bo bardziej mi pasuje co metr
Mam jeszcze jedno pytanie czy Ty masz swój wątek?
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Toszka 13:49, 14 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie mam wątku, bo zamienił by się w wątek poradowy...i kto by dał radę przeczytać? Na ogół jestem w dziale "projektowanie ogrodów" i staram się na bieżąco wspierać "przedszkole ogrodników"

Moja rada - na etapie zakupów patrz na pokrój krzaczków i po prostu ustaw sobie rośliny w niby żywopłot. W ten sposób dobierzesz najlepiej dla ciebie rozkrzewione.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies