Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Zuzka25 20:38, 17 mar 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Witam, mam pytanie dotyczące cisów Hilli, które były posadzone we wrześniu ( kopane z gruntu). Zauważyłam, że jakby w górnej części przyrosty były jaśniejsze, lekko żółte. Wiem, że w niektórych bryła korzeniowa była taka sobie.
Sąsiadka sadziła też te same cisy, w podobnym czasie i u niej prawie wszystkie cisy są takie jakby "blade, lekko zżółknięte". Ogólnie cisy są jakby odbarwione, a nie pojedyncze gałązki.
Zastanawiam się, czy im brakuje jakiś składników miner. Czy lekko odchorowują po posadzeniu. Swoim cisom starałam się dobrze przygotować ziemię wg standardów ogrodowiskowych, ale chciałabym pomóc im się lepiej przyjąć.
Czy mogę jeszcze popryskać na misecznika Promanalem?
Bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Mago22 10:44, 24 mar 2019


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
W zeszłym roku posadziłam żywopłot z cisa baccata, wysokiego na około 60-70 cm https://www.ogrodowisko.pl/watek/8140-wietrzny-ogrod?page=7 O ile powinnam go teraz przyciąć?
____________________
Magda Wietrzny ogród
StefanX 10:13, 08 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1
Mam pytanie, czy cisom (hilli) dobrze robi nawożenie dolistne (w zasadzie doigłowe )?
Np nawozem Pinivit nawóz do iglaków.
To, że doglebowe nawozy do iglaków nie nadają się do cisów, to już wiem. Pytanie jak w przypadku oprysków
ZbigniewG 10:43, 08 kwi 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Magda posadzony dość gęsto daj mu podrosnąć na wysokość


Stefan
nawozy dla iglaków w większości mają też zakwaszać podłoże, przy opryskach nie będzie to miało większego znaczenia
jeżeli masz kwaśna glebę lub sypnąłeś coś zakwaszającego to wystarczy dać wapna ogrodowego ((dolomit itp)

cis Amersfoort przetrwał trzecią zimę (ale co to za zimy )
jak widać rośnie bardzo wolno



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Helen 21:19, 16 kwi 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8292
Czy ktoś znający się na cisach może do mnie zajrzeć? Chodzi o rozpoznanie czy coś dolega mojemu cisowi podobno Hicksii?
____________________
Helen - Hortensjowo
Wiaan 09:52, 18 kwi 2019


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5155
Czy u małego cisa Hicksii można od początku formować pędy tak aby zrobić z niego bonzai?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Atomek44 18:48, 19 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Wiaan napisał(a)
Czy u małego cisa Hicksii można od początku formować pędy tak aby zrobić z niego bonzai?


Mam ten sam problem. Parę lat temu posadziłem młodego cisa - tak na ukos, zrobiłem mu jeszcze załamanie na pędzie głównym w przeciwnym kierunku. Rośnie woooolno. To nie hicksii bo jest złółty, ale krzaczek wyglądał w formie jak hicksii (ma też owocki) - może to jakaś siewka- kupiłem jako no name. W tym roku przymierzałem się na wygięcie jednego pędu bocznego w dół, ale jeszcze się wstrzymam. Na razie jest tak mały, że oprócz tego skośnego posadzenia i załamce na pędzie głównym nie za bardzo jest co formować. Wydaje mi się, że najpierw trzeba cisowi dać szansę na zadomowienie się, ukorzenienie, a potem kombinować z wyginaniem w dół pędów bocznych.
Atomek44 16:06, 20 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
^^^
Coś takiego na razie mam:
Gardenarium 12:15, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz formować mu chmurki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Atomek44 07:18, 24 kwi 2019

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 58
Właśnie taki mam zamiar, ale za rok. Chcę żeby jeszcze trochę się rozkrzewił.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies