Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Sylwia80 14:46, 22 sie 2018

Dołączył: 01 lut 2017
Posty: 9
U moich rodziców rośnie bardzo stary cis. tata chciał go wyciąć przy okazji robienia ogrodzenia i podjazdu. Bardzo mi go było szkoda bo cis rośnie wolno i namówiłam tatę żeby go jakoś przystrzyc, ale jak? może macie jakieś propozycje co zrobić z tym cisem?
pawel2806 15:42, 22 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Zdjęcia mają to do siebie że są jednowymiarowe i nie oddają kształtu krzewu, w tym wypadku już prawie drzewa , więc na podstawie zdjęcia wnioskuję że kształt jest zbliżony do kuli.
Według mnie szkoda by było poświęcić go na ogrodowe bonsai, na twoim miejscu przyciąłbym go w stożek lub prostopadłościan a ponieważ cisy dobrze odradzają się nawet po bardzo mocnym cięciu warto spróbować, chociaż trochę to trwa
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
pawel2806 16:27, 23 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
.....chociaż trochę to trwa zanim się zabuduje i zarośnie wszystkie dziury
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Wiaan 18:31, 29 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4962
Znalazlam w szkolce takie cisy po 23 zł mają ok 1m,czy zewnętrznie są ok? Nie są wyschniete ani uszkodzone.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wani 22:02, 29 sie 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Wiaan żaden ze mnie znawca ale na zdjęciu cisy wyglądają ok a cena zachęcająca Tylko ten patyk z tyłu nie bardzo się prezentuje Co one mają w tych doniczkach?
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Toszka 22:41, 29 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiaan, to jest Hicksii, za tę cenę są ok. Jednak będa wymagać radykalnego cięcia dla lepszego, stabilnego pokroju, bo w tej chwili są wysokie, chude, nie cięte w masywne "miśki".

Wani, w doniczkach jest włóknina p/chwastom
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiaan 23:08, 29 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4962
Toszka napisał(a)
Wiaan, to jest Hicksii, za tę cenę są ok. Jednak będa wymagać radykalnego cięcia dla lepszego, stabilnego pokroju, bo w tej chwili są wysokie, chude, nie cięte w masywne "miśki".

Wani, w doniczkach jest włóknina p/chwastom

Zastanawiam się właśnie czy kupić takie chude wysokie, czy poszukać jeszcze
mniejszych ale grubszych. U mnie w szkołkach same maleństwa po 10 zł, te się trafiają wyższe. Radykalnie ile masz na myśli Toszka?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 12:16, 30 sie 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4962
Podpowiedzcie proszę czy lepsze są cisy kupione w donicy, czy kopane z gruntu?
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
pawel2806 12:40, 30 sie 2018


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Wg mnie nie ma znaczenia byle były zdrowe ( te z gruntu powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy) teraz zaczyna się okres na rośliny kopane więc warto ich poszukać
Pokarz zdjęcie i będzie wiadomo
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Toszka 18:54, 30 sie 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kopane z gruntu są tańsze. Tylko, że cały "myk" polega na tym z jak dużą bryłą są kopane i ile były przetrzymane po wykopaniu. Z tym niestety bardzo różnie bywa
No i kopane przez pierwszy rok wymagają szczególnej uwagi.

Te cisy co pokazałaś powyżej, tak na prawdę powinny być ścięte na co najmniej 1/3 wysokości. I po prawdzie jeszcze niżej. Wszystko po to, aby od podstawy dobrze były rozkrzewione, bo to w przyszłości daje Hicksii stabilność i nie rozkładanie się pod ciężarem ulewnego deszczu lub ciężkiego, mokrego śniegu.

Niskie, mocne, częste cięcia na samym początku każdemu żywopłotowi daje sztywność i stabilność.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies