Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Maliny, czy warto je uprawiać

Pokaż wątki Pokaż posty

Maliny, czy warto je uprawiać

Gardenarium 12:05, 19 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Malin w ogrodzie ozdobnym jeszcze nie sadziłam. teraz robię to pierwszy raz. Nie są to rośliny o walorach ozdobnych, nie są też ani łatwe w uprawie, ani efektowne, są dodatkowo uciążliwe. Jednak na wyraźne życzenie mojego mocodawcy posadziłam je w szpalerze w pobliżu warzywnika.

Nikt nie zaprzeczy jednak, ze własnych malin nie da się nijak porównać do tych kupionych, nawet jeśli jest zapewnienie, że były uprawiane ekologicznie. Były transportowane więc nie są już tak świeże jak z własnego krzewu.

Pod nimi nic nie będzie uprawiane, a rozłożona będzie gruba ściółka z próchnicy odkwaszonej plus kompost, który mam na bazie firmy.

Otrzymałam pomocne wskazówki od eee..taam odnośnie uprawy malin.więc wklejam, bo są jej własnymi obserwacjami z ogrodu, na pewno będą przydatne,

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:05, 19 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Cytuję eee..taam..

w mojej rodzinie maliny są ze 20 lat, do celów "zjeść na bieżąco" kilka słoików wychodzi
odmiana bez nazwy nikt nie pamieta, wysokość krzaków do 2 m bez kolców, owocuja od końca lipca do przymrozków, na jesieni ścina sie wszystko równo z ziemią, na wiosne przeplewie jak sa niskie i troche kompostu (najwiecej pracy jest przy zbieraniu trzeba to robic codziennie nawet do 30 min)

nasadzenie u mnie wyglada to tak w rzucie:
70 cm pas tuj
70 cm pas trawnika
100 cm pas malin ( nie beda rosły w szeregu pomino co rocznego karczowania rozrosnietych krzaków, kazdej jesieni wyrzucam wiele krzaków bo juz sasiedzi którzy chcieli maja)
40 cm 2szt obrzerze trawnikowe połozone na płask (aby nie chodzic po błocie zbierajac)
40cm oś pierwszego rzedu truskawek

tak wyglada u mnie w 4tym sezonie od posadzenia 10 szt w pasie około 5m długim

korzenie-rozłogi przerastaja dośc daleko 2m nawet 3 do w tujach wyrywam całe rozłogi ( bardzo starannie aby nie urywac a zeby wyszły całe i odciac tuz przy krzakach macierzystych, troche niszcze trawnik), w trawie kosze , w truskawkach wyrywam całe rozłogi , na jesieni planuje ograniczyc zabitymi w pionie dachówkami do okoła na głębokośc 50 cm (mam juz tak z 1 strony zrobione-troche pomoze ale nie jest to rozwiazanie 100% skuteczne)


u mojej tesciowej jet troche lepiej (mniej przerastaja ) bo posadziła przy betonowym fundamecie ogrodzenia w pasie około 70 cm, granicza one z trawnikiem który sie kosi ,

dojscie aby zbierac z 1 strony jest trudne takiego pasa malin o szer około 1m, dlatego muszą zbierac z za ogrodzenia ( akurat ogrodzenie graniczy z droga) jet troche gimnastyki


mam nadzieje ze temat troszke przyblizyłam temat malin, - (pewnie niedługo będzie trzeba bo zrobić sie zaraz szał malinowy)


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
12:47, 19 sie 2014
wkleje zdjecia które troche zobrazuja powyższy opis
kwiecień 2014 - czwarty sezon od posadzenia



19 sierpnia 2014- długosc szpaleru około 5m


i druga strona



na jesieni te krzewy nalezy ściąć równo z poziomem gruntu i zdecydowanie wykarczować myśle że około 30-40% krzaków bo już sa za gęsto

wraz ze wzrostem tuj bede karczowac maliny od strony trawnika bo pas szer 70 cm to zdecydowanie za mało około 1m moze 1,2 bedzie potrzeba jak tuje urosna na 2-3 m wysokie

a tutaj dla pokazania ile jest owoców a zbieram juz od 20 lipca i będą do przymrozków

12:54, 19 sie 2014
informacje te sa dla osób ktore chciałyby u siebie posadzić maliny , przed przystapieniem do tego nalezy starannie przemyslec miejsce dla nich aby swobodnie mozna było do nich podejść podczas zbierania


PS. jesienią wrzesiń , moze pazdziernik bede wykopywac sadzonki, jesli ktos chciałby odmianę bez nazwy jak powyżej informacje wymienimy w prywatnej korespodencji, obcinanie i wykopywanie robie zwykle po przymrozkach kiedy juz krzaki nie owocują
13:13, 19 sie 2014
poniewaz pada to pokaze jeszcze zdjęcia z lipca 2014 jak wygladaja te krzaczyska z dalszej perspektywy
Kasik 14:44, 19 sie 2014


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 7183
No super. My tez zaczynamy malinową przygodę.
____________________
Kasia Ogród hortensjowo brzoskwiniowy
mira 23:21, 19 sie 2014


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Ciekawe informacje, zaznaczam bo jestem na etapie projektowania jagodnika, pewnie jeszcze się odezwę o informacje

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Anias 22:01, 20 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 327
Ja tez mam maliny na ogrodzie posadzone podobnie jak ma eee tam, tzn na koncu dzialko pod thujami (sasiada), zajmuja sporo miejsca ale jak tu nie kochac wlasnych malin i soku na zime i brawnie z malinami choc ja scinam maliny na wczesna wiosne, zanim zaczna wypuszczac nowe odrosty.
____________________
Ania-Ogród piękny mieć..
Anias 22:01, 20 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 327
Ja tez mam maliny na ogrodzie posadzone podobnie jak ma eee tam, tzn na koncu dzialko pod thujami (sasiada), zajmuja sporo miejsca ale jak tu nie kochac wlasnych malin i soku na zime i brawnie z malinami choc ja scinam maliny na wczesna wiosne, zanim zaczna wypuszczac nowe odrosty.
____________________
Ania-Ogród piękny mieć..
Anias 22:02, 20 sie 2014


Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 327
Ojeju dubel przepraszam
____________________
Ania-Ogród piękny mieć..
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies