Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Maliny, czy warto je uprawiać

Pokaż wątki Pokaż posty

Maliny, czy warto je uprawiać

HanaK 16:34, 29 paź 2016


Dołączył: 13 maj 2015
Posty: 302
Witajcie Mam pytanie, muszę przenieść maliny, bo mi je owce regularnie tratują i zjadają wierzchołki pędów z kwiatami. Lepiej to zrobić teraz czy na wiosnę ? Mam już wybrane nowe miejsce.
____________________
Hania Ogród nowoczesny w pradolinie Warty
hanka_andrus 21:37, 29 paź 2016


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Jeszcze jest ciepło przez kilka dni, myślę, że teraz jest lepiej. Przecież handel też sprzedaje sadzonki jesienną porą.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
HanaK 11:24, 30 paź 2016


Dołączył: 13 maj 2015
Posty: 302
Haniu, właśnie dlatego się zastanawiałam. Z drugiej strony te ze sklepu są ukorzeniane już gdzieś od sierpnia i mają bryłę korzeniową, nad tym się waham, czy moje po przesadzeniu mi nie przemarzną, czy choć trochę się jeszcze korzonki rozwiną jeśli przytnę sadzonki i zostawię patyki ? Żałuję, że nie zrobiłam sadzonek w sierpniu

hanka_andrus napisał(a)
Jeszcze jest ciepło przez kilka dni, myślę, że teraz jest lepiej. Przecież handel też sprzedaje sadzonki jesienną porą.
____________________
Hania Ogród nowoczesny w pradolinie Warty
Gardenarium 10:53, 31 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź i zrób kopczyki na korzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kariko 21:02, 10 maj 2018

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Witam,
Moje maliny chyba zaatakowała rdza, w środku krzaków na liściach pojawiły się żółte plamy, liście oberwałam, maliny opryskałam ht 120 ml na 1,5 litra wody. Czy dobrze zrobiłam?? Czy trzeba na to użyć czegoś mocniejszego? Miałam nadzieję na ekologiczne maliny, a tu już pierwsze przeszkody...
Pozdrawiam
SylwiaF 11:05, 11 maj 2018

Dołączył: 18 mar 2017
Posty: 11
U mnie też rdza, ale mało i póki co obrywam chore liście.
mgruz 15:32, 23 maj 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
Witam Szanownych Forumowiczów. Temat dotyczy malin.
Jak widać na załączonym obrazku (zdjęcie numer 1), przespałem okres sadzenia. W związku z powyższym napiszcie proszę czy jeśli wyciągnę te sadzonki z wiaderka, rozdzielę je - jest ich 13 a następnie wsadzę do gruntu to jest szansa, że się przyjmą ?

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna to nasuwa mi się kolejne pytanie. Czy jeśli posadzę te maliny w wybrany przez mnie miejscu tj. pomiędzy kostką brukową oddzielającą trawnik a siatką (zdjęcie nr 2) to czy system korzeniowy malin nie zaszkodzi mojemu trawnikowi, o który staram się dbać do przesady. Mam tutaj na myśli, czy maliny nie zaczną mi wyrastać spod trawnika ? Pytane to narodziło mi się gdyż mówił tak jeden z członków mojej rodziny oraz sąsiad.

Pozdrawiam serdecznie



mikina34 10:06, 24 maj 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Maliny mają ogromne odrosty do 1,5m - moje tak mają - i wyłażą wszędzie tam gdzie nie powinny . Na Twoim miejscu znalazłabym inną miejscówkę
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
mgruz 11:36, 24 maj 2018

Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 61
A jesli bede je caly czas przycinał ? Bardziej mnie zastanawia czy kotrzenie pod ziemią nie wyjdą na srodku trawnika ? I jak sie ma bluszcz na sąsiada działce widoczny po prawej na zdjeciu drugim do malin i ewentualnie pomidorów ktore tez chce posadzić w tym samym miejscu ?
mikina34 15:27, 24 maj 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Korzenie wyjdą pod ziemią i mogą wyleźć pośrodku trawnika w odległości do 1,5 z każdej strony, możesz je przycinać co nie zmienia fakty że będą odrastały. Chyba, ze wkopiesz w ziemie przegrody (nie wiem dokładnie na jaką głębokość), które zabezpieczą żeby nie wyłaziły poza obręb "dozwolony". Mówię ze swojego doświadczenia, mam maliny blisko warzywnika i w tym roku wyszły mi w skrzyniach pośrodku czosnku
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies