Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na Opak

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na Opak

horcia 18:42, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Oto rabata która już kształtem nie ulegnie zmianie, bardzo Was proszę o pomoc i doradztwo w jej skomponowaniu.

W pojedynczych pytaniach Marcin89 zaproponował taki układ roślin. Co na ten temat sądzicie?

Marcin89 napisał(a)
Jak zwykle w niedzielę naszło mnie na "malowanie" .




Mam taki pomysł by wejście na taras zasłonić kratką na pnącza i nawiązać jej stylem do wykończenia balkonu.

Rośliny:
1. Hortensja bukietowa 'Bobo'
2. Miskant chiński 'Morning Light'
3. Róża pnąca i powojnik
4. Bukszpan
5. Lawenda
6. Żurawka jasnożółta
7. Żurawka bordowa
8. Żurawka karmelowa

Oczywiście dużo tu niedociągnięć, więc czekam na opinię właścicielki rabaty i Waszą .

Jest to rabata pn-z, ale na jej początkową część słońce zaczyna świecić już w południe[tam gdzie lawenda]. jej długość to 8m ,szerokość zjednej strony 1m a z drugiej 2m.Małgosik zapropomowała zamiast kratki miłorzęba lub śliwę i to bardziej mi odpowiada, lecz czy milorząb nie przemarznie? Chciałabym tu drzwwko reprezentacyjne, bo to obok tarasu.A co zrobić z jałowcem po lewej? Czy muszę go usunąć, amoże jakoś wkomponować?Proszę odezwijcie się.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 19:47, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Mam jeszcze jedno pytanie,czy te wszystkie rośliny pomieszcza sie na tej rabacie? Myślę o szerokości. Marcin napisał o hortensji Bobo, ale ona jest bardzo niska, czy nie lepiej wsadzić tutaj Limetkę lub Vanilkę?(jak u any art) A może za Bobo wsadzić trawy a nie obok? I zamiast kulek, płotek z buksa?A co z jałowcem czy on tu pasuje? Boże ile pytań aż głowa boli.


____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Karol99 19:52, 18 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Wydaje mi się że rośliny się zmieszczą, a z tym jałowcem to jak chcesz.. On często choruje i zamiast wyglądać ładnie to szpeci. Jeżeli u Ciebie jest ładny to możesz zostawić, najwyżej kiedyś usuniesz.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Karol99 19:53, 18 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli chodzi o bukszpany, to moim zdaniem bardziej pasować będą tutaj kulki.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
horcia 20:00, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Dzięki Karol za odzew.Przynajmniej wiem, że nie gadam sama do siebie.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Marcin89 20:17, 18 sty 2015


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2361
O przypomniałaś mi o tym zdjeciu - rzeczywiście próbowałem coś nabazgrolić . Jak tak patrzę na zdjęcie to można by zrobić zamknięty kwadrat z bukszpanu pod miłorzębem i wypełnić środek kolorową żurawką. Zieleń, żółty i czerwony. Będzie okej. A w lewo pojechać już z hortensjami, trawami i kulkami z bukszpanów. Prosto, ale ładnie.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
horcia 20:30, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Marcinku a co obok hortensji?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 20:32, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Czy hortensje nie pochłoną kulek?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Marcin89 20:32, 18 sty 2015


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2361
Miskanty? Albo pomiędzy albo z tyłu - jak wolisz .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Katkak 20:36, 18 sty 2015


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
horcia napisał(a)
Mam jeszcze jedno pytanie,czy te wszystkie rośliny pomieszcza sie na tej rabacie? Myślę o szerokości. Marcin napisał o hortensji Bobo, ale ona jest bardzo niska, czy nie lepiej wsadzić tutaj Limetkę lub Vanilkę?(jak u any art) A może za Bobo wsadzić trawy a nie obok? I zamiast kulek, płotek z buksa?A co z jałowcem czy on tu pasuje? Boże ile pytań aż głowa boli.



Horciu plan Marcina jest fajny, ale to prawda, że Bobo są niskie i dobry masz pomysł - zamiast Bobo też dałabym hortki bukietowe limelight, albo vanilki - obie śliczne, więc zadecyduj sama jakie bardziej Ci odpowiadają. Hortki bukietowe posadź tak co metr, ew co 80cm. Dałabym więcej trawek. Jak najbardziej zostałabym przy Morning light, ale poprzetykałabym nimi hortki - raz hortka, raz ML. Kulki z buksów fajny pomysł. Między nimi dałabym rozplenice japońskie, a może jeszcze imperatę cylindryczną red baron gdzieś dołożyć - tak 3-4 sztuki blisko siebie, żeby się fajna plamka stworzyła. Dałabym ją zamiast lawendy może. I jak najbardziej zostań przy żurawkach . Będzie bardzo ogrodowiskowa rabatka . Buziaki . A hortki bukietowe bardzo łatwo się rozmnaża
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies