Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na Opak

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na Opak

ana_art 22:24, 18 sty 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
tak na prędce dwie wersje żeby zobrazowac o co mi chodziło

wersja geometrycznych lini na rabatach


wersja luźnych nasadzeń


w obu zestaw roślin taki sam tylko inaczej posadzone
od lewej wysokie piętro hortensja bukietowa, miskant, miłorząb
niższe piętro na tzw 'zakładkę' np żurawki, turzyce ice dance, rozchodnik, kulki np bukszpanowe
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
horcia 22:42, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Dokładnie nie mogę teraz zmierzyć, ale coś w tym stylu.

____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
horcia 22:44, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
dokładniej na czym polega różnica w nasadzeniu niskiego piętra? W pierwszej wersji w rządkach a w drugiej porozrzucane?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
ana_art 23:08, 18 sty 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
horcia napisał(a)
dokładniej na czym polega różnica w nasadzeniu niskiego piętra? W pierwszej wersji w rządkach a w drugiej porozrzucane?
można to tak nazwać, te geometryczne muszą być dokładnie wyznaczone i iść pod linijką te luźne mogą być wsadzone w 'nieładzie' by tworzyły łagodne przenikające się plamy.
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
horcia 23:14, 18 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Dzięki wielkie Ana.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Malgosik 09:17, 19 sty 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ta druga swobodna wersja Any bardziej mi się podoba.
Różaneczników bym nie dawała, bo wąska rabata, opory pod kostkę i może to w przyszłośći hamować rozwój rośliny. No chyba że jakieś azalie, bo mniejsze, jeśli Ci zalezy. Ale one trochę słońca też potrzebują. W całkowitym cieniu, schowane za miskantami będa gorzej kwitły. Stawiałabym na niezawone i dające kolor cały rok żurawki. Plamami mogą być też wrzośce, które zimą też będą miały zielone igiełki, a nawet całą zimę będą lekko kwitły, by wiosną w pełni rozkwitnąć.
No i turzyce. Pomiędzy luźno rozrzucone bukszaony możesz dać rurzyce lub ostnicę (możę wymarznąć). Ake najważniejszy jest szkieler. Jasno ziel,ona plama to mogą być żurawki, albo i żółte trzmieliny - płaszczyzna do regularnego przycinania.
Zobaczysz jeszcze co będzie w sklepie na niższe piętro. Ważne by zrobić kontrastujące ze sobą plamy. Jeden kolor będzie uwydatniał drugi. Hortensje bukietowe bęziesz musiała co roku wiosną nisko ciąć by okna nie zasłoniły. Wybrałabym chyba Vanille Fraise lub Silver Dollar. Wydaje mi się że Limelight jest z nich najwyższa.
____________________
Ogród na glinie
ana_art 09:25, 19 sty 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Limelight mam pod oknem i tnę wiosną nad 2 i 3 oczkiem, czasami jakiś kwiat wejdzie mi w okno ale tak tuż nad parapetem, nie zasłaniając okna.
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
horcia 11:53, 19 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Dziekuję Ana i Malgosik przemyślę to sobie.Bardzo bym chciała tam posadzić tulipany aby kwitły na wiosnę( bo często tędy przechodzę i chcę nacieszyć oczy pierwszymi kwiatami) i krokusy pod miłorzębem. Dlatego myślałam o płotku z buksa aby zasłonić schnące liście a może płotek tylko koło miłorzęba? Co o tym myślicie?
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
grazyna 12:39, 19 sty 2015


Dołączył: 20 gru 2012
Posty: 2281
Przyszłam przywitać małopolankę

Ile nas - tyle i porad

Orzecha nie wycięłabym o ile jest na niego dość miejsca i rodzi dobre orzechy Orzechy nie dość, że są zdrowe jako przekąska, to jeszcze są składnikiem sałatek, i ciast tortów etc.
A w sklepie orzechy drogie!

I widzisz jak to z poradami bywa

Ściskam serdecznie
____________________
Grażyna Tu odpoczywam
horcia 13:09, 19 sty 2015


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Witaj i dzięki Grażynko za radę. Właściwie to masz rację, nawet dzisiaj dołożę ich odrobinę do surówki . Ściskam.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies