Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogrodzie Lorki za zakrętem

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogrodzie Lorki za zakrętem

lorka 12:53, 30 kwi 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Witajcie,
Mam na imię Agata i kilka tygodni temu trafiłam na ogrodowisko szukając inspiracji. Wpadłam jak śliwka w kompot. Od tego czasu przeżywam przeróżne emocje, od zachwytów( nad Waszymi ogrodami) ekscytacje( to mi się podoba) frustracje (że tamto chyba bardziej mi się podoba) rozpacz ( że mój ogród to jedno wielkie nie wiadomo co), zwatpienie (że nie dam rady).

Postanowiłam poważnie zabrać się za swój ogród. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego myślałam, że jeden wielki spontan zaprowadzi mnie do szczęśliwego finiszu. Oglądam, podziwiam, zapisuję nazwy roślin, szukam swojego stylu.
Mam nadzieję, że będzieci mnie wspierać i kibicować w tej fantastycznej podróży jaką jest tworzenie wymarzonego ogrodu!


A o to historia niewielkiego skrawka ziemi który zasiedlilismy w 2011r.

Dom( połówka bliźniaka) kupiliśmy od dewelopera. Wizualnie nie jest to szczyt moich marzeń, ale ma świetny rozkład, dwa całe piętra, duże okna i mnóstwo przestrzeni. Przymykam więc oko na niezbyt atrakcyjny zewnętrzny wygląd, mając jednak cichą nadzieję, że kiedyś ( w bardzo dalekiej przyszłości ) da się i z nim coś zrobić.

Całą działka ma ok 600m kw, więc ogród myślę, że jakieś 400m. gdy się wprowadziliśmy wyglądało to tak



Makowa łąka na kupie gruzu. I tak sobie myślę po 4 latach, że przynajmniej wtedy ogród miał jakiś spójny charakter!

No ale idźmy dalej!

Z entuzjazmem ruszyliśmy do pracy:

Wykopywania ton gruzu i innych oryginalnych rzeczy zakopanych przez dewelopera ( koleś ma firmę rozbiórkową) :


Wyrównywania działki ( spadek szedł na dom)


I oczywiście pierwsze sadzenie roślin. Żeby już COŚ rosło.
W mojej narwanej głowie powstał plan, że skoro mamy swojej ziemi skrawek, to ogród będzie częściowo jadalny! Prócz darowanych roślin, pojawiły się też kupne sadzonki.
Bukszpan od mamy


z tyłu działki jest lekki spadek i tam postanowiłam sobie zrobić warzywnik, wielkości ok 4,5m x 14,5m
pojawił się obowiązkowo kompostownik



posadzilismy wzdłuż bocznej ściany domu drzewka owocowe ( 2 grusze i 2 czereśnie)


a z przodu jakieś mini lavendy 2 liliowce od mojej mamy, piwonie od babci



cdn...
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
iwka 13:09, 30 kwi 2015


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Witaj
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
paulina_ns 13:13, 30 kwi 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Witaj w odpowiednim momencie tutaj trafiłaś troszkę pracy i będzie ślicznie
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
AGDULA 08:36, 02 maj 2015


Dołączył: 29 kwi 2015
Posty: 883
Wpadam z rewizyta
Ładnie uporządkowałaś teren, teraz to już najprzyjemniejsze zostaje, czyli wsadzanie roślinek
____________________
Pozdrawiam, Agdula http://www.ogrodowisko.pl/watek/5671-ogrod-agduli
lorka 09:10, 02 maj 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Dziękuję za miłe powitanie.
te zdjęcia są sprzed 3 lat, jak dorwę się do stacjonarnego komputera, gdzie mam zdjęcia, to dorzucę. Teraz to wygląda wszystko inaczej.
Ale szykuję "niewielką" rewolucję, która potrwa pewnie z kilka ładnych lat. Dlatego dołączyłam do ogrodowiska.
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
lorka 09:38, 02 maj 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
No to pokazuje dalej!
Rozpoczęłam dalsze sadzenie roslinek. Jakieś pomysły na wygląd zaczęły kiełkować..

wędrówki po okolicznych polach zaowocowały znaleziskami kamiennymi

I pierwsze drzewka owocowe, bo ogród miał być głównie jadalny

i kora się pojawiła ( którą potem zmyło.. nie słyszałam wtedy jeszcze o czymś takim jak ekobord)

tyle ziemi musieliśmy zdjąć, aby wyrównać teren
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
lorka 12:10, 06 maj 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Miałam pokazać cały ogród, ale zaczęłam od nowa robic front, więc skupię się na razie na tym. Musiałam wykopać cały szpaler lavend po lewej stronie, bo chcemy poszerzyć kostkę .. aktualnie front wygląda tak:
widok z góry

i widok z okna w kuchni

zaplanowałam sobie mniej wiecej tak rabatę:

Kostka idzie pod skosem, co mnie niestety drażni,ale trudno, tego nie przeskoczę.
Posadziłam więc szpaler cisów, żeby stworzyły zielony ekran kiedyś ( planują nam ulice wybudować przed domem, więc czas się odgradzać)

na środek rabaty chcę przesadzić magnolię 'Nigra', w tym roku pierwszy raz zakwitła, ma 3 lata i mam nadzieję, że przeżyje przeprowadzkę.
3 różowe krzaczki, to róże okrywowe 'Larissa', obok nich krzaczki lavendy.
Dwie kosodrzewiny mam zamiar przesadzić na środek trawnika i poprowadzić je w formie bonsai

Chciałabym na rabacie posadzić jeszcze jakieś trawy i dwa zimozielone coś na nóżkach po obu strochan magnolii. Rabatę otocze mini żywopłocikiem z bukszpanu ( tak to era ogrodowiska w moim ogrodzie hahaha).Mam 4 sadzonki Ostnicy 'Pony tails", może jakiś Miskant z mniejszych odmian?
Może mi doradzicie?
____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
lorka 21:45, 06 maj 2015


Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 644
Na dobranoc. Pierwszy kwiat po majowym deszczu

Magnolia liliflora 'Nigra'









____________________
Pozdrawiam Agata - ogród Lorki za zakrętem
Magda_ 22:20, 06 maj 2015


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
śliczna magnolia

trafiłaś do nas w dobrym momencie oglądaj, pytaj i ciesz się pracą w ogrodzie
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
oliwka 22:28, 06 maj 2015


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
hej Lorka,

ale niespodzianka ja już od jakiegoś czasu zachwycam sie tu ogrodami. Na razie zmieniam cały balkon i szukam inspiracji oraz technicznych porad. Za jakis czas przymierzam się do projektu ogrodu ale to jeszcze trochę potrwa
zapisuje sobie twój ogródek będę zaglądać
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies