Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » W samym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

W samym słońcu

Toszka 19:58, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zurawki najlepiej dzieli się własnie w sierpniu. Zdążą się ukorzenić przed zimą. sarenko, nie sadź paskami, porób grupki nasadzeń. Do jakiego kształtu chcesz ciąć/doprowadzić buksy? Pytanie zasadnicze przed cięciem (ostatni dwonek)

Cebulki w doniczkach mają jeszcze jeden powód - po przekwitnięciu, jak liscie irytują to doniczkę (ale nie maleńkie) bach, wykopuję, odstawiam w miejsce nie na widoku, ze słoncem i czekam do momentu wyjęcia cebulek do suszenia. Czysto, miło i bez nerwów
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 20:13, 26 sie 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka nie będę oryginalna jeśli powiem, że chciałabym nadać kształt kulki, ale nie wiem czy sześcian nie jest łatwiejszy... Ale chciałabym kulkę

A jak poukładać w grupy te rośliny? mam jeszcze 2 trawy- nie wiem jakie,ale może można je też podzielić?
Może je też tu posadzić?
Rizebralam jedna rabate,zostały tam tylko tawulki,bukszpany, 1 starzec i 1.... Zapomniałam co.

Ja jestem ciemna masa i nawet nie wiem kiedy wykopuje się cebulki
____________________
Magda W samym sloncu
paulina_ns 20:30, 26 sie 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Jak już weszliśmy na ten temat, może mnie ktoś oswiecic jak się sadzi te cebulki w doniczkach? Cały rok zbierałam doniczki tylko nie wiem czy one mają być małe? Średnie?duże? I co wykopuje dołek wsypuje ziemię do doniczki wkładam cebulkę i zasypuje ziemią? Planuję w tym roku posadzić tulipany w doniczkach, raz wsadzilam 16 cebulek połowę mi coś zjadlo, teraz już będę mądrzejsza
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
Toszka 20:39, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Doniczki takie... a bo ja wiem ile litrów mają;/no takie ze średnicy od 25cm. Świetnie zdaja mi egzamin te neduze doniczki do wieszania. Sypiesz kompost na dno... z 1/4-1/3, układasz w miarę ścisło cebulki (ale odstępy muszą być), zasypujesz kompostem, kopiesz głębszy o 5-10cm niż doniczka dołek. Na dno dołka sypiesz kompost, a jeśli ziemia gliniasta to kompost z piaskiem lub żwirkiem. Chodzi o przepuszczalność podłoża by cebulki nie wygniły. Ustawiasz doniczkę, obsypujesz kompostem lub ziemią. Zasypujesz. Jak mrozy przyjdą to można korą grubiej wyściółkować. Wszystko.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
paulina_ns 20:43, 26 sie 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Toszka napisał(a)
Doniczki takie... a bo ja wiem ile litrów mają;/no takie ze średnicy od 25cm. Świetnie zdaja mi egzamin te neduze doniczki do wieszania. Sypiesz kompost na dno... z 1/4-1/3, układasz w miarę ścisło cebulki (ale odstępy muszą być), zasypujesz kompostem, kopiesz głębszy o 5-10cm niż doniczka dołek. Na dno dołka sypiesz kompost, a jeśli ziemia gliniasta to kompost z piaskiem lub żwirkiem. Chodzi o przepuszczalność podłoża by cebulki nie wygniły. Ustawiasz doniczkę, obsypujesz kompostem lub ziemią. Zasypujesz. Jak mrozy przyjdą to można korą grubiej wyściółkować. Wszystko.


Cebulki? Czyli do jednej doniczki daje się więcej niż jedną cebulkę? A kompost tzn? Wybacz może moje pytania wydają się głupie,ale nigdy tak nie robiłam...
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
sarenka 20:45, 26 sie 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka ,może fotkę tej doniczki bts dala jutro? widzę,że nie ja jedna nie zorientowana i od razu raźniej
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 20:49, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
sarenka napisał(a)
Póki co to mam 5 bukszpanow ( można je teraz ciąć????) i 2 żurawki no name, 1 marmalade i 4 jasnozielone,które jednak nie dały sobie rady na słońcu. Postawiłam tak
Jak inaczej mogę to pozostawiać?
Czy pasowałoby między bukszpanami posadzić jeszcze Danica?
Z zurawek to myślę by te no name dokupić na rynku,1 marmalade, ewentualnie w przyszłym roku je porozdzielac


Jeśli mnie oczy nie mylą to te buksy malusie... Nie lepiej za 20-30zł kupić gotową kulkę? Z tych dzieciaczków kulki uzyskasz za 3-4 lata. Jak dobrze pójdzie...
ale jeśli chcesz to ciachnij mocno w połowie. Muszą się rozkrzewić. Aczkolwiek teraz z takimi maluchami to ryzyko. Zasada jest taka, że czym mocniej/częściej tniesz to się lepiej rozkrzewiają, bo w 3-4 tygodnie po cięciu wypuszczają nowe odrosty. Cięcie pobudza. Myślę, że lepiej zaczekaj do wiosny. teraz tylko można jeszcze robić cięcie korygujące. (głośno myślę)

Zobacz u Mad jak posadziła kulki pod oknami - nie w rządku, a w grupach -tak ciekawiej. Zurawki jeśli jest co, to dziel. Przekop ziemię z korą i sadź.
Myślę, że albo tuje, albo buksy. wybór nalezy do ciebie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 20:59, 26 sie 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dajcie mi jutro na priv przypomnienie (jakby co) zrobię serię pokazową co i jak
Cebulki lepiej sadzić na przełomie września/pażdziernika. Nawet w listopadzie, czy grudniu mozna. Nawet lepiej później niż teraz. Byle ziemia nie zamarzła. Dwa lata temu sadziłam ok 10 stycznia. Tulipany. Z wielkim opóźnieniem kwitły, ale kwitły, tylko potem gorąco przyszło, a tulipki tego nie lubią. Natomiast teraz nornice urzędują jak wściekłe i deszcze (daj Boże te deszcze) mogą zbytnio przemoczyć cebulki.

Kompost to taki cud, twór-złoto, który każdy ogrodnik produkować powinien aby zaoszczędzić pieniądze na zakupie ziemi, aby dogadzać roslinom, aby zutylizować materię zieloną.
Z braku kompostu mozna zakupić próchnicę odkwaszoną (PNOS), lub ziemię uniwersalną. Cebulki muszą mieć przepuszczalną, lekką ziemię. Zwłaszcza hiacynty. Inaczej wygniwają, lub nie wychodzą w całości z ziemi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
paulina_ns 21:04, 26 sie 2015


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
Toszka napisał(a)
Dajcie mi jutro na priv przypomnienie (jakby co) zrobię serię pokazową co i jak
Cebulki lepiej sadzić na przełomie września/pażdziernika. Nawet w listopadzie, czy grudniu mozna. Nawet lepiej później niż teraz. Byle ziemia nie zamarzła. Dwa lata temu sadziłam ok 10 stycznia. Tulipany. Z wielkim opóźnieniem kwitły, ale kwitły, tylko potem gorąco przyszło, a tulipki tego nie lubią. Natomiast teraz nornice urzędują jak wściekłe i deszcze (daj Boże te deszcze) mogą zbytnio przemoczyć cebulki.

Kompost to taki cud, twór-złoto, który każdy ogrodnik produkować powinien aby zaoszczędzić pieniądze na zakupie ziemi, aby dogadzać roslinom, aby zutylizować materię zieloną.
Z braku kompostu mozna zakupić próchnicę odkwaszoną (PNOS), lub ziemię uniwersalną. Cebulki muszą mieć przepuszczalną, lekką ziemię. Zwłaszcza hiacynty. Inaczej wygniwają, lub nie wychodzą w całości z ziemi.


Cudna jesteś!!! Dziękuję za wszelkie informacje,a jutro się upomne o foto instruktaż, bo ja lubię mieć tak wszystko czarno na białym, a jak już zobaczę, Zapamiętam na długo
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
sarenka 21:05, 26 sie 2015


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka- buksy małe, około 40 cm chyba. Wolałabym danice,ale ja też jesli kupie to nie jakaś dużą. tylko gdzie wtedy te buksiki posadzić?

Mam przekopac z korą taka zwykłą??? Na wierzchu jest ziemia nawieziona pod trawnik, potem jest już nieco gorzej tzn cięższa gleba.

nie bardzo wiem która to z dziewczyn jest Mad ??

Toszka napisał(a)
Dajcie mi jutro na priv przypomnienie (jakby co) zrobię serię pokazową co i jak
Cebulki lepiej sadzić na przełomie września/pażdziernika. Nawet w listopadzie, czy grudniu mozna. Nawet lepiej później niż teraz. Byle ziemia nie zamarzła. Dwa lata temu sadziłam ok 10 stycznia. Tulipany. Z wielkim opóźnieniem kwitły, ale kwitły, tylko potem gorąco przyszło, a tulipki tego nie lubią. Natomiast teraz nornice urzędują jak wściekłe i deszcze (daj Boże te deszcze) mogą zbytnio przemoczyć cebulki.

Kompost to taki cud, twór-złoto, który każdy ogrodnik produkować powinien aby zaoszczędzić pieniądze na zakupie ziemi, aby dogadzać roslinom, aby zutylizować materię zieloną.
Z braku kompostu mozna zakupić próchnicę odkwaszoną (PNOS), lub ziemię uniwersalną. Cebulki muszą mieć przepuszczalną, lekką ziemię. Zwłaszcza hiacynty. Inaczej wygniwają, lub nie wychodzą w całości z ziemi.


Chętnie sie podszkolę


edit- już znalazłam watek MAD: to tu...
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies