Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Moje małe wielkie marzenie

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje małe wielkie marzenie

alis 12:34, 24 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Aniu, też zaskoczona jestem siewkami cisów, ale jak Toszka poniżej wyjaśnia, jest to możliwe, aczkolwiek trudne do utrzymania.

Mirelko, myślę, że tak

Kasiu, witam Cię w moich skromnych progach U mnie powoli wszystko się toczy, co nie znaczy, że nie działam w ogrodzie, albo podczytuje wątki Zapraszam częściej

____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 12:56, 24 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Zdjęcia dla Kasi robione tuż przed ulewą, zdążyłam

Miedzy hortkami jest dziura, bo w tym roku wymieniałam 2 hortki NN na Limelight i są jeszcze małe, myślę, że za rok już lepiej to będzie wyglądać



____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
mrokasia 12:59, 24 lip 2018


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18147
Alis, super, bardzo Ci dziękuję!!! Widzę, że to tez jest narożna rabata i śliwa jest posadzona w rogu. Jak daleko od ogrodzenia ją posadziłaś?

Ps. Śliiiicznie masz
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasiolaaa 07:31, 25 lip 2018


Dołączył: 08 gru 2016
Posty: 5727
ja tu skromnych progow to nie widze wszystko buja i sie raduję nawet piesio sie cieszy
____________________
KasiolaaaKasiolaaa
paulina_ns 08:55, 25 lip 2018


Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 11355
alis napisał(a)





To zdjęcie do jakiegoś katalogu się nadaje przepięknie!! Tylko pieska na nim brakuje
____________________
Małymi kroczkami do celu, wizytówka
alis 12:17, 27 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Toszka napisał(a)
Trawy dzielimy do końca lipca. To termin kiedy zdąrzą się ukorzenić przed zimą.

Siewki cisów - mam ich sryliony...i trochę doświadczenia nabrałam.
Bardzo duży procent siewek zamiera. Pierwsze 3-4 lata niemal nie rosną...ale za to korzenią się. Szanse na przetrwanie mają niemal wyłącznie siewki w cieniu. Przesadzić do doniczki (z dużą bryłką) mozna dopiero jak zaczną pokazywać się dojrzałe, typowe dla cisa gałązki. Wcześniejsze przesadzenie zazwyczaj grozi wymarciem siewki.
Dopiero siewki powyżej 15-20cm zaczynają wypuszczać dłuższe, właściwe przyrosty. To własnie z powodu długiego czasu wzrostu siewek cena cisów jest tak wysoka. Dobra wiadomość jest taka, że siewki wytwarzają główny przewodnik. W szkółkach zazwyczaj robione są sadzonki wegetatywne (z gałazek), uzyskane tą drogą osobniki wykazują wzrost krzewiasty i nie tworzą głównego pnia. Np. większość cisów hodowanych w parkach jest rozmnażana wegetatywnie i dlatego ma pokrój krzewiasty.

Nasiona cisa dojrzewają jesienią. Wysiane zaraz po dojrzeniu kiełkują następnego roku; wysiane na wiosnę przelegują w ziemi do trzech lat. Cis kiełkuje dwoma liścieniami kształtu wydłużonego, tępo zakończonymi.

W młodości cis rośnie bardzo powoli; w wieku 4—6 lat średni roczny przyrost wysokości wynosi 2—3 cm, później 15—20 cm


Dziękuję Toszka za tyle cennych informacji, będę eksperymentować, nic w sumie nie mam do stracenia

Czy cis pośredni Taxus xmedia 'Groenland' nadaje się na formowanie kuli, czy odpada?
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 12:19, 27 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Paula, dziękuję bardzo, ogonek pieska wystaje tam po prawej stronie, taki malusieńki biały trójkącik na trawniku
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 12:20, 27 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Kasiolaaa napisał(a)
ja tu skromnych progow to nie widze wszystko buja i sie raduję nawet piesio sie cieszy

Piesio nieodłączny towarzysz Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 12:21, 27 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
mrokasia napisał(a)
Alis, super, bardzo Ci dziękuję!!! Widzę, że to tez jest narożna rabata i śliwa jest posadzona w rogu. Jak daleko od ogrodzenia ją posadziłaś?

Ps. Śliiiicznie masz


Kasiu dziękuję, widziałam, że Twoja śliwa w końcu znalazła swoje miejsce, super wyszło, w otoczeniu hortensji pięknie będzie się prezentować.
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
alis 12:26, 27 lip 2018


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
makadamia napisał(a)


Alicjo, nie wiem czemu, ja do Ciebie jakoś z doskoku zaglądam.
Powaliły mnie oba zestawienia z berberysem. Jeżówki takie różne, a jednak obie pasują!
A begoniowa rulez

Asiu, dziękuję Ci bardzo Zestawienia w różnych konfiguracjach berberys-jeżówka-hortensja-trawy to moje ulubione połączenia
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies