Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

Kokesz 12:57, 30 mar 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Proszę o podpowiedzi

Pod cisami mam bardzo wąski pas do nasadzeń.
Jest tam raczej cień tylko wiosną świeci słońce jak drzewa nie mają liści.
I sucho pomimo linii kroplującej.

Chodzi mi właściwie nasadzenia wiosenne i drobnocebulowe.
Aktualnie mam tam posadzone niebieskie iryski ,niebieskie cebulice, puszkinie ale na tle ciemnej zieleni cisów słabo je widać.





Myślałam, żeby je przesadzić pomiędzy kremowe pełne prymulki, które rosną dalej. Pomiędzy prymulkami są posadzone narcyzy Bridal Crown, to te zielone trawki. Czy to będzie za pstrokato?
Później zasłonią to wszystko hosty Fire and Ice.


A na miejsce irysków dać coś jasnego. Albo je zostawić i tu dać cytrynowo kremowe zwykłe prymulki. Albo kremowe krokusy. Jak ta drobnica przekwitnie to daję tu zielistkę bo ładnie rozjaśnia i wytrzymuje cień i suche stanowisko.

Albo dać je za prymulkami jako niebieską plamę



W kole pod wiśnią jest kolorowo więc za nią lepiej by było chyba jednokolorowo? Widać te iryski z tyłu po lewej stronie.




Ale dylematy


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
BKosimkArt 13:21, 30 mar 2020


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 5749
Kokesz napisał(a)
Właśnie poczytałam trochę o szafranie i okazuje się, że zbiera się go z krokusów ale jesiennych. Może kiedyś kupię cebulki tych krokusów i pobawię się w zbiory

Właśnie miałam Ci to napisać, że to co zbierasz to nie jest to
____________________
Basi Kosimkowo - Kosimkowo-ogród po totalnej rekonstrukcji
BKosimkArt 13:23, 30 mar 2020


Dołączył: 03 kwi 2015
Posty: 5749
Ależ masz tego kwiecia, miło popatrzeć, u mnie tylko gdzie niegdzie, choć teraz to pewnie już nigdzie po tej nocy z mrozem.
____________________
Basi Kosimkowo - Kosimkowo-ogród po totalnej rekonstrukcji
Kokesz 13:49, 30 mar 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
BKosimkArt napisał(a)
Ależ masz tego kwiecia, miło popatrzeć, u mnie tylko gdzie niegdzie, choć teraz to pewnie już nigdzie po tej nocy z mrozem.

Poleciałam wczoraj wieczorem okryć to i owo.
Na tulipany, narcyze, piwonie i wrażliwsze byliny nałożyłam wielkie donice, na klonika, laura kartony a na świeżo posadzone mini bratki w okrągłym placyku narzuciłam prześcieradło.
Wszystko żyje
U mnie są straszne przeciągi między blokami i najgorzej jak wieje od zachodu, nawet starsze drzewa są poprzechylane od wiatru.
Na balkonie wczoraj też tak wiało i wszystkie bratki w donicach miałam nakryte torbami na zakupy
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Helen 20:47, 30 mar 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8311
Renia, mnie się podobają białe, np. Pierwiosnek ząbkowany 'Prom White' Primula denticulata (piękny) lub maślane pierwiosnki.
A może ciemierniki niger, zwykłe białe? One są cudne i dobrze rosną obok cisów.
____________________
Helen - Hortensjowo
Helen 21:15, 01 kwi 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8311
Renia, czy dobrze pamiętam że Ty wertykulujesz trawę ręcznie? Nie mogę znaleźć, ale wydaje mi się, że to Ty opisywałaś. Chyba będę zmuszona w tym roku ręcznie przeprowadzić wertykulację i nie wiem jak się za to zabrać.
____________________
Helen - Hortensjowo
Kokesz 22:02, 01 kwi 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Helen napisał(a)
Renia, czy dobrze pamiętam że Ty wertykulujesz trawę ręcznie? Nie mogę znaleźć, ale wydaje mi się, że to Ty opisywałaś. Chyba będę zmuszona w tym roku ręcznie przeprowadzić wertykulację i nie wiem jak się za to zabrać.


Tak, eM wertykuluje ręcznie. Zrobił takie ostro zakonczone grabie do nacinania darni ale mówi, że można też takie kupić.
Robi też areacje czyli nakłuwa darń widłami, rozsypuje piasek i mączkę bazaltową i przegrabia tak, żeby się dostały w te otwory.
U nas na ogródku nie ma prądu więc trzeba ręcznie.


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:07, 01 kwi 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Helen napisał(a)
Renia, mnie się podobają białe, np. Pierwiosnek ząbkowany 'Prom White' Primula denticulata (piękny) lub maślane pierwiosnki.
A może ciemierniki niger, zwykłe białe? One są cudne i dobrze rosną obok cisów.


Nie zauważyłam tego wpisu
Ciemierniki mają ciemnozielone liście a ja chciałam rozjaśnić ten kącik. Mam sprawdzoą zielistkę, która daje tam radę do mrozów.
Chodzi mi o nasadzenia typowo wiosenne czyli drobnocebulowe bo zielistka i tak zakryje zaraz listki krokusów czy irysków.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 22:28, 01 kwi 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
A taką własnoręcznie zrobioną motyczkę dostałam od eMa na zająca



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
antracyt 07:51, 02 kwi 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11650
Oj przepiękna! taki eM to skarb
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies