Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osiedlowy ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Osiedlowy ogródek

AsiaK_Z 06:20, 13 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Oooooo, wpadam na śniadanko ♡
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Johanka77 06:40, 13 maj 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Następna....
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
violaskom 09:13, 13 maj 2020


Dołączył: 15 sty 2018
Posty: 2085
Wyglądają pysznie!!! Z jakiej mąki? 100% pszenna?
____________________
Viola Ogród kwiatowy
Anitka 09:19, 13 maj 2020


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Kokesz napisał(a)
Dziękuję Anitka

To koło będzie wielkie, to już nawet ja widzę bez miary
Róża wydawałaby mi się tam za mała, też myślałam o drzewku.
Mam malutką sadzonkę Świdośliwy Honeywood to zagospodarowanis ale ona tam się raczej nie nadaje bo za szeroka.
Ewa radzi żeby posadzić ją na miejscu wykopanej śliwki.

Kolumnowe byłoby fajne, a takie jabłonki są konsumpcyjne czy tylko do patrzenia na jabłuszka? eM uwielbia jabłka tylko słyszałam, że jabłonki trzeba dużo pryskać a nie chciałabym tam chemii.

Chciałabym, żeby ten środek albo ogólnie warzywnik był też trochę kwiecisty albo kwatery z śmierdziuszkami (turkami) zamiast w tym kole. To taki ukłon w stronę starszej sąsiadki, która widzi akurat ten środek z okna Ona chciałaby tam oponę z kwiatkami

O tujach nie pomyślałam w tym miejscu, też fajnie tylko muszę je jeszcze trochę pokulkować

Przejscie do ogródka ze świerkami jest przy rabacie narożnej ze stożkami cisowymi przy kompostowniku.
Ale też się zastanawiam czy tak zostawić, czy przenisć na wprost...tylko tam bez rośnie...

Obok zółtej tuji będzie teraz miejsce do zagospodarowania...na razie mam tam zadołowany perukowiec Royal Purple taką mini sadzonke 30cm i jeszcze nie wiem czy tam zostanie...
A jak widziałabyś te tujki-kulki w tym miejscu przy żółtej tuji?

Edit.

O czymś takim myślisz, czy zbyt równo ustawione?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3426-kubusiowo-zaprasza-sierpien-2013?page=36







Szkoda, że wszystko może zostać ukradzione, bo obelisk porośnięty różą i jakiś byliny dołem też ty fajnie wyglądały. Lub zestaw mały stoliczek i dwa krzesełka by przycupnąć przy pracy lub po prostu posiedzieć.
Myślałam o jabłoniach kolumnowych użytkowych, mogą być też ozdobne. Fakt może trzeba by było stosować opryski, np. na parcha. Ja mam u siebie dwie kolumnowe jabłonie użytkowe i póki co nie pryskane niczym, ale na działce u teścia bez oprysków się nie obędzie pomimo naszych początkowych założeń.

Ta malutka sadzonka świdośliwy Honeywood na pewno nie nadaje, bo za szeroka. Może dać ją przy bzie po prawej stronie jako tło od tyłu. Tylko zamieniłaby miejscami z perukowcem. Jest tam sporo miejsca. Teraz jak bez kwitnie perukowiec jeszcze nie gwiazdorzy, będzie potem. Bez da mu zielone, neutralne towarzystwo. Świdośliwa bliżej żółtego stożka - da mu zielone tło. Lub tak jak Ewa pisze na miejscu śliwki, tylko ona ma inny pokrój bardziej krzak niż drzewo. Dużo miejsca do obchodzenia.

Napisz mi proszę jaką wysokość mają te kulki na pniu ( wysokość kijka)i czy o te chodzi, które są wzdłuż ścieżki tam gdzie te bordowe wiśnie? Czy mają jednakową wysokość? Nie za bardzo je widać na zdjęciach, ale Renia jeśli to one to proszę nie obrażaj się, ale powiem bardzo "dyplomatycznie" pozostawiają wiele do życzenia Kochana przyrzeknij, że nie będziesz się nad nimi litować i cięcie mocne im zafundujesz. Aby powstała kula to trzeba mocno przyciąć na początku tak jak żywopłot, bo dół się poszerzył, inaczej powstanie jajo. Wiem, że na początku szkoda każdego centymetra, ale sama chyba już widzisz, że cięcie jest niezbędne w celu zagęszczenia, szczególnie na początku - patrz jak ta żółta tuja ładnie nabrała masy.
Przeanalizuje też te wcześniejsze twoje propozycje na ich rozmieszczenia, tylko wysokość ma znaczenie.

A te porzeczki i agresty na pniu zabierasz do nowego warzywnika z tego miejsca przy wejściu?
Teraz nie pora na przesadzanie, ale pytam, bo można by tam te kule dać jako akcent zimozielony.
Zobacz czy ci coś nie podgryzło korzeni? Pociągnij do góry za pieniek.

____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Helen 09:37, 13 maj 2020


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8354
Bułeczki jak z piekarni. Pełna profeska
____________________
Helen - Hortensjowo
kaz742011 20:03, 13 maj 2020


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Tak kusicie tymi bułeczkami że aż drożdże zakupiłam . Będę piekła i ja .
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
Kokesz 02:05, 14 maj 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Anitka

Perukowca i świdośliwę dam jak radzisz między bzem a żółtą tują.
Perukowca w tej samej lini co bez czy trochę z tyłu?

Tujki na pniu to te z tyłu rabaty. Faktycznie od początku źle cięte ale w zeszłym roku już bardzo mocno je ciachnęłam i już lepiej wyglądały.
Dwie mają 105 cm (nóżka 70cm) a trzecia 110cm (nóżka 75cm)
Gdyby były za niskie to mogę bardziej podkrzesać.

Porzeczki na pniu wylecą z pod ligustra.







____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 02:18, 14 maj 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Tą środkową tawułę chyba dam w lewo, pomiędzy nimi mam carexy buchanana którego zjadły









I tu też muszę uporządkować.
Przesunę małego buksa bardziej do przodu i dodam tu jeszcze jedną kulkę.
Przed hakuro będzie rozplenica Vertigo jak w zeszłym roku.
Są tam jeszcze cztery niskie jeżówki od Johanki i trzy molinie Variegata, których nie widać w tym gąszczu...i trzy szałwie Caradonna jeszcze.


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 02:33, 14 maj 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Tu już widzę, ze mogłam zasłonić moje trzy czarne "poidełka" dla gołębi.
Późnie zasłonią je hortensje ale teraz mogłyby już piwonie które są z lewej strony





Tu jest trzecia piwonia między dużymi buksami, też mogłaby iść pod wiśnię...tylko czy to będzie dobrze wyglądało te trzy piwonie równo pod wiśniami...dalej mam tendencje do sadzenia naprzwmiennie w rzedach.
Tą piwonię i tak zawsze wycinam po kwitnieniu bo liście wchodzą mi na bukszpany.

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Kokesz 02:52, 14 maj 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
I tak nie mogę spać, to lecę dalej

Rabata po kompostownikiem .
Tawułki z brzegu przerosły cisy ellegantissima, chyba pójdą na tyły.
Żurawki też wielkie mutanty
Wogóle nie widać czterech kulek bukszpanowych i czterech cisów w środku.
W środku są jeszcze trzy spore hosty i cztery carexy elata aurea(jeszcze małe)












____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies