Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakładam ogród - potrzebuję pomocy:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładam ogród - potrzebuję pomocy:)

Klaudyna 15:40, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
a co mogłabym jeszcze posadzić zamiast tego nutkajskiego, faktycznie później może się okazać za duże. Dobrze, że mam katalog roślin to sobie jeszcze popatrze Myśłam właśnie o jakimś takim konkretnym akcencie, ale możecie mieć racje z tym nutkajskim...
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 15:42, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
a może słuchajcie świerk lucky strike? tak na ten róg gdzie sie zaczyna taras?
przychodzi mi jeszcze do głowi sosna gęstokwiatowa w wersji pendula.
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Dorota123 15:52, 15 lis 2015


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Witaj, masz najlepszych doradców, Danusia, Waldek, Toszka,Tess. Bierz pod uwagę ich rady, mało kto potrafi tak doradzić jak oni. Pozdrawiam i trzymam kciuki za powstanie pięknego ogrodu.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Klaudyna 15:58, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Dzięki Dorotka niestety temat nie łatwy. Bo na tej skarpie jest glina ja pod te rośliny co w tej chwili wkopałam, dziury kopałam kilofem takie żeby zmieściło się co najmniej 50L ziemi, ale ta glina jest nieprzepuszczalna, obawiam się zastojów wody. Glina natomiast dobrze trzyma tą skarpę w ryzach, dzięki temu ona się nic a nic nie osuwa i mogłam sobie pozwolić na nie robienie muru wokół całego domu, bo źle bym się czuła patrząc na mur ze wszystkich okien.
Dlatego staram się znaleźć złoty środek i szukam rad u osób już doświadczonych w temacie.
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Sylvana 17:21, 15 lis 2015


Dołączył: 29 wrz 2015
Posty: 3428
Witam Cię w Ogrodowisku

Wyskrobałam przed chwilą cała litanię, kliknęłam wyślij a tu wszystko zniknęło, więc może jeszcze raz...

Mam podobną dolegliwość co Ty - też mieszkam na glinie, ale większość z nas tak ma z tego co do tej pory czytałam
Robiliśmy kiedyś wykop pod staw - też kilofek się przydał - usypaliśmy sobie górkę potem przykryliśmy ją warstwą ziemi i chyba tylko dlatego coś tam "kiełkuje".

Sprawa nr.1 - dlaczego chcesz sadzić wysokie drzewa na górce, skoro ona już sama w sobie jest zasłoną? Drzewa zabiorą całe światło - nie znam położenia względem stron świata - ale tak gdybam - i siedząc na tarasie w takiej "norce" komary Ci żyć nie dadzą.

Nr.2 - Górka cd - jak już pisała Danusia - wszystko spłynie, a rośliny powysychają ,nie od razu ale systematycznie z sezonu na sezon będzie gorzej a im większe tym więcej piją, więc z czasem proces przyspiesza.
Zabezpiecz górkę - murek z kamienia, drewna czy co tam lubisz, żebyś nie przemarnowała życia na dziubanie w "niby trawie" pod górką, a efekt i tak Cię nie zadowoli.

Nr.3 - Topola - też posiadam, więc wiem co mówię. To bardzo szybko rosnące drzewo, a system korzeniowy rośnie chyba jeszcze szybciej. Korzonki wyciąga daaaalekooo i oplata nimi inne rośliny po drodze, wypijając im całą wodę. Przy okazji jest 10 tysięcy odrostów.
Można jednak z nimi walczyć - te które puszczają odrosty są pod samą powierzchnią ziemi i można je wyrywać, są kruche i łatwo się łamią, bo dobrze nasączone wodą - ale....z trawnikiem się pożegnasz.
Czytałam, że topole sadzono po wojnie na gruzach, bo szybko rosły i ich korzenie dobrze trzymały usypiska

Nr.4 - Nutkajski - rośnie duży - mi też Tess wbijała do głowy - dotarło i swojego przesadzam, Tobie też proponuję przespać się z tematem.

No i wyszło chyba jeszcze dłużej niż poprzednio

Acha - szał zakupowy trwał u mnie dwa sezony - każdy chyba musi to zaliczyć

Powodzenia życzę i wytrwałości

PS. nawet nie wiedziałam, że jestem taka gadulińska



____________________
Sylwia - Kamienny ogród patykiem malowany
Klaudyna 17:40, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Ok to zrobie tak ze na poczatku skarpy gdzie gorka jest nie wysoka zostawie to co mam. Wyrzuce redodendrona bo on lubi cien wiec sobie nie poradzi na sloncu i bedzie to wygladalo mniej wiecej tak. rysunek moj wlasny (kolanowy a dalej gdzie skarpa robi sie stroma dodam murki z kamienia i posadze same jalowce plozace. Zostaje jedno fajne miejsce (o ile mozna tak nazwac jakiekolwiek w moim ogrodzie) tam gdzie zaczyna sie taras i ten mur oporowy jest plasko i mozna cos fajnego posadzic
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 17:43, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Sylvana widzialam Twoj ogrod jest niesamowity i ta przestrzen... musisz sie tam czuc jak w niebie. Cudo. Ja moze sie powtarzam ale jestem po prostu zachwycona urokiem Waszych ogrodow. Troszke chcialam skorzystac z Waszych rad bo ja robie wszystko sama (oprocz muru oporowego i betonowania) i ta skarpa stala sie takim moim smutkiem troszeczke. Bo utrudnia mi zycie. Kat nachylenia nie ten i ziemia nie taka, ale staram sie nie poddawac i cos fajnego wymyslec.
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 17:46, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Tutaj jeszcze raz zdjecie mojej zmory
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 17:47, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
I z innej perspektywy
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Klaudyna 17:50, 15 lis 2015


Dołączył: 14 lis 2015
Posty: 414
Chcialam tutaj zrobic po dwoch stronach schodow pergole ale teraz zastanawiam sie czy to dobry pomysl? Moze tylko z prawej a z lewej dorobic murek i oblozyc kamieniem? Poprosze o opinie kogos z wyobraznia bo ja jej nie mam niestety
____________________
Klaudyna - Mój ogród.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies