Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek podwórkowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek podwórkowy

maed 22:00, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Witam serdecznie.
Kanciki robię. Zgodnie z zaleceniami Danusi kupiłam sobie odpowiedni przyrząd i działam. Jeśli rabaty są na tym samym poziomie co trawnik, nie ma problemu, ale ja mam część podniesionych mniej więcej na wysokość cegły i muszę czymś umocnić.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 22:11, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Chyba jednak raczej na 2 cegły
Kamienie przy dereniu były tymczasowo dopóki nie wymyślę co i jak dalej z miejscem do wypoczynku.
Placyk mógłby być taki:
http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/betonowe-akcenty-w-ogrodzie.html
na przemian płyty i trawa. Do tego ażurowe foteliki (będą stały cały sezon na dworze bez zadaszenia:
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113645,15948184,Meble_ogrodowe__Co_kupuja_ludzie_.html
ale nie wiem jaki murek przy podwyższonych rabatach, żeby pasował.
Poza tym to jest jedna z koncepcji. Już ich kilka miałam i dalej szukam inspiracji i pomysłów.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 22:19, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Witam Asiu Ciebie też. Od razu powędrowałam do Twojego ogródeczka i oczywiście już go podglądałam.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 20:36, 02 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Danusia pisała o placyku po prawej stronie od wejścia. Wymyśliłam więc okrągły tarasik. Zakreskowane pola to powiększone rabaty. Mój pseudo-projekt wygląda tak:

A tarasik mógłby być utrzymany w takiej kolorystyce zbliżonej do barwy elewacji:
http://www.zkbruk.pl/blog/planujemy-budowe-tarasu-na-co-zwrocic-uwage/
Dla porównania poprzednia kocepcja:

Tu myślałam o betonowych listwach przerośniętych trawą:
http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/betonowe-akcenty-w-ogrodzie.html
Który pomysł bardziej Wam się podoba?
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Tess 20:02, 05 sty 2016


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
I ja doczłapałam
Placyk z tych podłużnych płyt (listew) przerośniętych fajny jest. Tylko nie wiem, czy to byłaby jednak dośc równa powierzchnia. Zupełnie nie znam tego rozwiązania.

Ale chcesz zrobić i okrągły placyk i listwy po przeciwnej stronie? Czy tylko jedno z nich?
Bo okrągły placyk w miejscu wskazanym przez Danusię też fajny. To Ci pomogłam, nie?

Jedno jest dla mnie pewne - placyk wypoczynkowy, niezależnie od rodzaju utwardzenia powinien być w miejscu wskazanym przez Danusię.

____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
maed 20:32, 07 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Tess, dzięki za odwiedziny Metamorfoza Twojego ogródka mnie zachwyciła i pozwoliłam sobie dodać Twój wątek do obserwowanych. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.
Jak Danusia napisała o placyku po prawej stronie, to też zauwazyłam, że taras przy wyjściu z domu nie ma sensu. Ostatecznie więc powstał jeszcze projekt nr 3 czyli podłużne listwy po prawej stronie.

Ten tarasik będziemy robić własnymi siłami i chyba okrągły jest łatwiejszy do wykonania. Chyba, że coś nowego jeszcze wymyślę.
Muszę dokładnie pomierzyć odległości i zobaczyć, co tam się zmieści.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 21:15, 07 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
To teraz pora na zaprezentowanie przedogródka, ale najpierw kilka słów wstępu.
Przedogródek jest jak najbardziej przedogródkiem, biorąc pod uwagę lokalizację (jest od strony wejścia do bloku, zresztą tuż przy drzwiach na klatkę schodową). Poza tym jest tam najsłoneczniejsze miejsce chociaż i tak półcień. Do przedogródka wychodzi się z częsci dziennej mieszkania i połowa przedogródka jest zadaszona balkonem sąsiada z góry. Z tego powodu na 17m2 jest kącik na narzędzia ogrodnicze, ogródek ziołowy i kącik kawowy.
Początek przedogródka wiosna 2014:


pierwsze nasadzenia i pierwsze kwiaty (róża nn ale podejrzewam że to może być westerland), zioła w doniczkach czekają na posadzenie:


miskant i 2 rozplenice, które dostałam od koleżanki:
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 21:21, 07 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Jesienią 2014 rośliny już ładnie podrosły i ogródek prezentował się znacznie lepiej:


Zeszłoroczną zimę wykorzystałam na sporządzenie planu ogródka i zdecydowałam, że wiosną powstanie tarasik na kącik kawowy.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 21:34, 07 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Pewnej kwietniowej soboty zabraliśmy się do pracy, a efekt wyglądał tak:

W czerwcu rozrosły się wiciokrzewy i kącik zrobił się całkiem przytulny:

tu widok na kącik z narzędziami ogrodniczymi:

We wrześniu był już gąszcz:
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 21:09, 09 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
To teraz część ostatnia czyli plany na przyszłość:

To co na zielono, to już jest, a co ołówkiem ma być:
1. dołożę kolejne 3 płyty przed wyjściem
2. żywopłocik z bukszpanu na wprost wejścia, żeby cały rok patrzeć na zieloność
3. "Wyprostuję" rabatę z trawami (zamiast łuku kąt prosty)
4. W zacienionej części przy ogrodzeniu chcę posadzić liliowce (liliowiec rdzawy kwansi lub stella de oro)

Na razie się odmeldowuję Jak przyjdzie wiosna i będzie można wziąć się za pracę, postaram się o fotorelację. Każdy pomysł, porada mile widziane.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies