Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek podwórkowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek podwórkowy

maed 20:04, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Witam wszystkich. To już mój drugi start na forum Zaczęłam od wątku ekologia i tam Danusia mnie namawiała żebym założyła wątek o swoim ogródku.
Jestem z tych co potrzebują długiego rozruchu. Od roku czytam Ogrodowisko, podziwiam Wasze ogrody, a przede wszystkim fenomen jakim jest to forum - tu odbywa się poradnictwo ogrodowe i toczy życie towarzyskie. A wszystko dzięki Danusi!
Teraz do rzeczy, bo potrzebuję opinii innych więc każda podpowiedź, porada ale też krytyka mile widziana.
Mieszkam w Warszawie, w sumie nie tak daleko od centrum, w bloku na parterze i jestem szczęśliwą posiadaczką 2 ogródków: przedogródka 17m2 i zaogródka 38m2. Wprowadziłam się wiosną 2014 czyli moje ogródki są jeszcze w okresie żłobkowym
Dziś będzie o zaogródku. Tak wyglądał jesienią 2014r.

Ogródek jest usytuowany między blokami, to taka zielona co prawda ale jednak studnia. Od równonocy jesiennej do wiosennej słońca nie ma w ogóle, a w okresie wiosenno-letnim tylko kilka godzin po południu. Jednym z moich marzeń były własne krzaki borówek i zostały posadzone w najbardziej słonecznym miejscu (prawa strona zdjęcia), gdzie radzą sobie bardzo dobrze. Ponieważ nawiozłam dla borówek kwaśnej ziemi, to z tej wykopanej został usypany wał (po lewej stronie). Musiałam po prostu coś z tą ziemią zrobić, ale był to strzał w dziesiątkę, bo drenaż jest nie najlepszy i dzięki podniesionym rabatom, rośliny miewają się całkiem dobrze. Nie będę opisywała po kolei, tylko zamieszczę plan ogródka, który zrobiłam rok temu.

Teraz zdjęcie z tegorocznej jesieni.

Od razu wyjaśniam, że ten pasek po środku, to lina po której moja córka sobie chadza. Dlatego też nasadzenia są z boku, a po środku trawnik. Dodaję jeszcze zdjęcie z widokiem w drugą stronę.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Kasya 20:12, 01 sty 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41798
Podoba mi sie taki kameralny ogródek

Pewnie jest w nim zacisznie i ciepło

Ja bym posadzila jeszcze jakies pachnące rosliny, niewielkie, np szczepione na pniu

A ty jaki efekt chcialabys uzyskac ?
Chcesz sie bardziej oslonic od sasiadow czy nie ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Karol99 20:17, 01 sty 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Witaj
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
maed 20:24, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
W moich zacienionych warunkach trawnik nienajlepiej sobie radzi. Dlatego wiosną planuję go zwertykulować i dosiać specjalną trawę do cienia. W zasadzie nie chcę robić rewolucji tylko ewolucję czyli przyszedł czas na drobne korekty i zaplanowanie miejsca do wypoczynku. Wstawiam zdjęcie planu ogródka z naniesionymi korektami:

Zostanie wygładzona linia rabat i dosadzone jeszcze 2 rośliny. Z podniesionych rabat umocniony jest tylko kawałek z dereniem, a pozostałe zaczynają się osuwać. Zresztą ten umocniony kamieniami polnymi fragment nie podoba mi się i chcę zmienić.

Zastanawiałam się czym obrzeżyć te rabaty. Najbardziej podoba mi się łupek, ale żeby murek był stabilny musi być dość szeroki, a szkoda mi miejsca. Palisady betonowe mi się nie podobają. Ogródek jest mały i chcę uniknąć wrażenia chaosu więc najlepiej byłoby powtórzyć materiały już użyte: budynek jest otynkowany na kolor kremowy, schodki są konglomeratowe jasnoszare, a cokół jest obłożony brązowym klinkierem. Dlatego skłaniam się ku murkowi z cegieł klinkierowych w tym właśnie kolorze. Tu potrzebna mi podpowiedź, porada lub inne propozycje. Mam ograniczenia transportowe - wejście do ogródka przez dom i finansowe (raczej wolałabym się niezbyt wykosztować).
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 20:30, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Dzięki za odpowiedzi Ale miło
Oczywiście chętnie bym się osłoniła, ale to jest mieszkanie na parterze, a w okół same budynki. Nie chciałabym ograniczać dostępu światła ani sobie, ani moim sąsiadom, którzy mają ogródek w kącie za moim i mają jeszcze większy cień. Dlatego od strony sąsiadów jest posadzona trzmielina pnąc, a sąsiedzi posadzili bluszcz. Będziemy mieć więc zimozielony parawan.

Moja trzmielina ma nieco ponad rok, ale już całkiem ładnie urosła. Poza tym umocowałam kratkę, po której puszczę powojnik. No i jeszcze dereń.
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
Gardenarium 20:31, 01 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiem, czego brakuje Dodatkowego placyku w ogrodzie z meblami do posiedzenia
Zrobiłabym go po prawej od wejścia tak, aby wychodzić na taras na poziomie mieszkania.

Zlikwidowałabym ten pseudo skalniaczek po lewej, kamienie, to już niemodne i nieciekawe jest.

Mniej trawnika, a może bez trawnika? - ogród bardziej nowoczesny, osłona od sąsiadów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maed 20:38, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Właśnie tak Danusiu, chcę je zlikwidować i planuję placyk do posiedzenia
Sąsiedzi mają zrobione tarasy drewniane, ale nie wygląda to najlepiej na styku ze schodkami. Poza tym takie wyniesione tarasy to trochę jak siedzenie na scenie w naszych warunkach. Myślałam o placyku na poziomie gruntu i najbardziej podoba mi się tego typu:

Link
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
maed 20:47, 01 sty 2016


Dołączył: 25 gru 2015
Posty: 180
Muszę jeszcze napisać o dodatkowych utrudnieniach. Po prawej stronie od wejścia narysowany przy rabacie kwadracik to ujęcie wody. Większy kwadrat po środku to odpływ. A w rzeczywiśtości wygląda to tak:
____________________
Edyta - Ogródek podwórkowy
AsiaK_Z 21:09, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Witam się i ja
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
bartek_luberda 21:50, 01 sty 2016


Dołączył: 03 mar 2013
Posty: 2542
A co myślisz o kancikach ?
____________________
Ogródeczek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies