Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

m_gocha 22:46, 03 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
To jeszcze rzut oka na wrzosowisko



____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 23:43, 03 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
A teraz przechodzę do sedna sprawy Potrzebuję pomocy w zagospodarowaniu i uporadkowaniu tej południowej części ogrodu, tak aby w jakimś stopniu pasował do reszty ogrodu a jednocześnie wprowadził taki świeży oddech

Do tej pory był tam trawnik (mocno zachwaszczony), służył on również do niedawna jako miejsce do wybiegania się dla naszej Suni, której niestety prawie od roku już nie ma z nami . Rośnie tam kilka krzewów owocowych (tak jak na mapce - maliny, borówki, jeżyny), duży orzech, który jest dość mocno cięty (może powinnam się go pozbyć ale mam przed tym pewne opory- raz że daje trochę cienia w upalne lato a po drugie to forma pamiątki...)Troche niżej jabłonka

Tej jesieni teren został przekopany (niestety było już za późno żeby wybierać chwasty (m.in.podagrycznik i ziarnopłon wiosenny - zatem czeka mnie praca) Krzewy zostały - nie bardzo mam je gdzie umieścić (może jakieś pomysły?) a nie chciałabym ich wyrzucać. Miło w lecie posmakować owoców prosto z krzaczka

A oto ostatnia (chyba) mapka sytuacyjna
Jak widać teren jest spadzisty. Naszkicowałam planowane schodki (czerwone linie)



Mam taki dylematy:
1) czy zostawić tą skarpę (teren za ławką) czy może zrobić jakiś murek kamienny?
2) może te wrzosy przenieść tam gdzie borówki? No ale czy takie 3-4 letnie wrzosy mogę przesadzić? I czy będą chciały ronąć między borówkami
3) a może borówki przenieść (mają 2-4 lata)
4) czy zrobić jakąś formę żywopłotu od góry?


tutaj widać, że nad tą pierwszą skarpą też jest spory spadek I znów pytania:
1) czy część wyrównać tworząc murek (?) czy tak zostawić czy może trochę nadsypać ziemi i zrobić bardziej równomierny spadek?

No i oczywiście najistotniejsze: czym to obsadzić?
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 00:03, 04 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Ależ się dzisiaj napracowałam Tak byłam zajęta opisywaniem swojego "królestwa" że nie zauważyłam gości. Paulinko, Dominiko, Kasiu dzięki za miłe słowa A może macie jakieś pomysły co do zmiany tej górnej części ogrodu?

Zapraszam wszystkich odwiedzających mój wątek do dyskusji nad tym moim kawałkiem ugoru
Obiecuję, że przyjmę wszystkie słowa krytyki oraz rozważę wszystkie pomysły i propozycje
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
basia3 08:56, 04 mar 2016


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 1329
Witaj troszkę mi szczęka opadła na widok tych powycinanych iglaków, piękne. Ja mam zaczątki rzeźb ogrodowych i jeszcze duuuuużo wody w Wiśle upłynie zanim będą jak u ciebie.
____________________
JEST DOBRZE :D
mira 11:29, 04 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Gosiu nie mam netu tylko Tel a źle się ogląda.
Ja spec nie jestem.miejsce ciekawe. Ile tam słońca i czy to pól zach czy pól wschóda jak obsadzisz siatkę da to cień?.
Wrzosy mozna przesadzac a nawet wszystko teraz wysadzić do domu i działać z terenem choc jesień lepsza na takie rewolucje.
O orzechu napisze potem. Murek to fajny pomyśl zawsze ciekawy element. Ja bym szła w kierunku jagodnika w tym miejscu jesli to lubisz.no i to by bylo dobre miejsce na szpaler piwo i o których pisalas.piwonie krótko kwitną ale sa ladne caly sezon.lawka w takim jagodniku super na pewno bym ta skarpę jeszcze zlagodzila jak sie da. A jakie tam sa krzewy przy lawce
Pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 11:31, 04 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Ale byki do donic przepraszam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
wilana 13:42, 04 mar 2016


Dołączył: 13 sty 2016
Posty: 316
Gosiu,
przychodzę się przywitać. Trafiłam do Ciebie z mojego ulubionego ogrodu Miry. Ja z tych co lubią "Ogrodowy miszmasz". Rośliny które wymieniłaś to też moje ulubione choć nie mam wszystkich u siebie. Też staram się ratować każdą roślinkę lub znaleźć jej inne miejsce. Tak więc myślę że będę do Ciebie często zaglądać
____________________
Ewa-Zielono zakręcona
mira 23:23, 04 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
m_gocha napisał(a)
I kolejny widok zaznaczony na mapce - idąc od frontu w górę ścieżką: po prawej mało widoczna na zdjęciu posadzona na jesień obwódka bukszpanowa i za nią warzywnik.
Te widoczne pnie z donicami z kwiatami jednorocznymi chyba już do wyrzucenia w tym roku. Co o tym myślicie?

No chyba do wyrzucenia -
a tej różowej hortensji zazdroszczę - cuuuuuudna
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:32, 04 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
m_gocha napisał(a)
Wstawiam teraz odręczny plan mojego ogrodu. Postaram się również pokazać poszczególne "zakątki". Chciałabym wprowadzić pewne zmiany w moim ogrodzie. Przede wszystkim trochę złagodzić te formowane drzewa i krzewy przez wprowadzenie np. zwiewnych traw, bylin. Mam też takie miejsca do całkowitej zmiany. Liczę na krytyczne spojrzenie Ogrodomaniaków i pomoc w zaaranżowaniu mojej zielonej oazy
Oto naszkicowany przeze mnie plan

Dodam, że cała działka ma tylko 6 arów


No teraz już wiem o co Ci chodzi i jak jest ze stronami świata.
To Ty musisz sobie odpowiedzieć co tam chcesz - czy ozdobny ogród czy jagodowy raj tam chyba jest też taras tak?
ta skarpa może być atutem i niezwykle ciekawym zakątkiem.
Ja bym się niestety z orzechem pożegnała. -sory.
Późno ma liście , wcześnie je zrzuca, liście długo się kompostują - rozumię że to jakaś pamiątka - więc można zachować pień gdzieś jako element w ogrodzie.
Ten orzech od południa chyba daje sporo cienia a sama pisałaś że działka zacieniona to może trzeba się trochę odsłonić.
Chyba bym po pierwsze pomyślała jak teren wyprofilować bo warto ale najpierw musisz zdecydować jaka tam ma być funkacja bo inaczej będziesz stała w miejscu.
To takie moje myśli wolne - z patrzenia na plan i fotki a w realu może to jeszcze inaczej wygląda.
pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
mira 23:34, 04 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
wilana napisał(a)
Gosiu,
przychodzę się przywitać. Trafiłam do Ciebie z mojego ulubionego ogrodu Miry. Ja z tych co lubią "Ogrodowy miszmasz". Rośliny które wymieniłaś to też moje ulubione choć nie mam wszystkich u siebie. Też staram się ratować każdą roślinkę lub znaleźć jej inne miejsce. Tak więc myślę że będę do Ciebie często zaglądać


Ewa całuski
ja też mam miszmasz a nawet podobno popieprzone z pomylonym . Co zrobić lubię roślinki choć już powoli zaczynam być coraz bardziej krytyczna i to jest zasługa O.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies