Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą

mira 22:22, 11 mar 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
m_gocha napisał(a)
Ostatnio mam mało czasu na O. Praca, dom sporo pochłaniają czasu W ogrodzie: przyciełam berberysy, tawuły, byliny, brzydkie liście żurawek. Odkryłam wrzosy, jesienią sadzone hortensje. Zakupiłam kłącza host - chyba je muszę wsadzić do doniczek bo już puszczają listki w woreczku. Dzisiaj zasiałam stipę W zakupionej torebce pkazało się, że jest ich niewiele i takie maleństwa... Do każdej doniczki z mini szklarni starałam się wrzucić po 3-4 nasionka Mrówcza robota przyznam, że robiłam to po raz pierwszy. Jak się nie uda to pewnie i ostatni


To już sporo zrobiłaś, hosty wysadź bo się w workach zaparzą
stipy jak będą urokliwe to za rok znów posiejesz i tak będzie

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
m_gocha 22:57, 11 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Stipy posiałam pod wpływem O. - zobaczymy co z nich wyrośnie Hosty jutro posadzę do doniczek i zostawię w chłodnym miejscu, bo na zewnątrz to chyba nie będę ryzykować
Acha i trawnik potraktowaam takimi kolcami zakładanymi na buty i posypałam kredą Czekam aż kreda wyeliminuje mechaniczny i pozostanie go dobrze wyczesać
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Efffa 23:02, 12 mar 2016


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Witaj Gocha, ja przyszłam tu z pojedynczych pytań,muszę Ci powiedzieć , że naprawdę zdolna jesteś,jeżeli chodzi o cięcie.
Ja przyszłam Cię tylko powspierać, bo ja jestem początkujacą.Cos tam juz wiem , ale nie na tyle by innym radzić, bo mogłabym zaszkodzić.Co do tego kawałka co pokazałaś to rzeczywiście nie takie proste, ale jak widać po Twoim ogrodzie na pewno dasz radę.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Mala_Mi 13:19, 13 mar 2016


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
m_gocha napisał(a)
A teraz przechodzę do sedna sprawy Potrzebuję pomocy w zagospodarowaniu i uporadkowaniu tej południowej części ogrodu, tak aby w jakimś stopniu pasował do reszty ogrodu a jednocześnie wprowadził taki świeży oddech

Do tej pory był tam trawnik (mocno zachwaszczony), służył on również do niedawna jako miejsce do wybiegania się dla naszej Suni, której niestety prawie od roku już nie ma z nami . Rośnie tam kilka krzewów owocowych (tak jak na mapce - maliny, borówki, jeżyny), duży orzech, który jest dość mocno cięty (może powinnam się go pozbyć ale mam przed tym pewne opory- raz że daje trochę cienia w upalne lato a po drugie to forma pamiątki...)Troche niżej jabłonka

Tej jesieni teren został przekopany (niestety było już za późno żeby wybierać chwasty (m.in.podagrycznik i ziarnopłon wiosenny - zatem czeka mnie praca) Krzewy zostały - nie bardzo mam je gdzie umieścić (może jakieś pomysły?) a nie chciałabym ich wyrzucać. Miło w lecie posmakować owoców prosto z krzaczka

A oto ostatnia (chyba) mapka sytuacyjna
Jak widać teren jest spadzisty. Naszkicowałam planowane schodki (czerwone linie)



Mam taki dylematy:
1) czy zostawić tą skarpę (teren za ławką) czy może zrobić jakiś murek kamienny?
2) może te wrzosy przenieść tam gdzie borówki? No ale czy takie 3-4 letnie wrzosy mogę przesadzić? I czy będą chciały ronąć między borówkami
3) a może borówki przenieść (mają 2-4 lata)
4) czy zrobić jakąś formę żywopłotu od góry?


tutaj widać, że nad tą pierwszą skarpą też jest spory spadek I znów pytania:
1) czy część wyrównać tworząc murek (?) czy tak zostawić czy może trochę nadsypać ziemi i zrobić bardziej równomierny spadek?

No i oczywiście najistotniejsze: czym to obsadzić?


Zaglądam z zaproszenia Twojego u Kamili.
Najpierw pochwalę fantastyczne cięcia w trzymaniu w ryzach roślin. Pochwalę piękne zakątki ogrodu, masz ich dużo pomimo malutkiego ogrodu. Pochwalę fajną prezentację ogrodu z usytuowaniem gdzie co jest. Bardo pomaga w orientacji przestrzennej. Niestety obejrzałam tylko fotki ..bez słowa pisanego.

Nie jestem czasowa i nie umiem podpowiadać ze zdjęć co tam zrobić w ogrodzie aby było lepiej. Jakoś mi brakuje tej wyobraźni..

Dylematy Twoje i co ja bym zrobiła na Twoim miejscu.
Murek jest zawsze elegancki..nawet jak zrobiony z polnych kamieni. Wyrównany teren jest łatwiejszy do zagospodarowania. Sąsiedzi mieli maliny na wysokiej skarpie i teren ze spadkiem, zaproponowałam im zrobienie murku i są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Dając murek możesz wtedy posadzić tam maliny, jeżyny, krzewy owocowe. Będą miały dużo światła w sezonie, bo od południa słoneczko. Pozbędziesz się wtedy krzewów owocowych w rejonie orzecha. Możesz wtedy teren pod orzechem i jabłonka zaaranżować inaczej.Pod murkiem ścieżka, dobrze zbierać owoce.. krzewy możesz wysypać korą i nie ma problemu z pieleniem i koszeniem. Równa ścieżka też jest praktyczna...
Schodki można wtedy zrobić z podobnego materiału.

Wrzosy między borówkami będą rosły, ale przesadzanie starych krzewów jest niewskazane. przesadzałam wrzosy to wiem.. było różnie ..

Żywopłot od góry dałby ładne tło, ale zabierze słońce, którego u Ciebie za wiele nie ma.. posadzone krzewy owocowe dadzą ci osłonę .. ale tylko na lato..

a to moich sąsiadów .. i przepyszne maliny jesienne, są naprawdę rewelacyjne.

____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
mirkaka 09:52, 14 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9498
Witaj, Twoje pytanie do mnie w wątku Hortensjady spowodowało że tu jestem. Zachwyciły mnie Twoje topiary, jak długo je kształtujesz? Ja też mam wiele starych wyrośniętych iglaków i też powolutku próbuję je ciąć, na razie zrobilam tylko jednego grzybka ale zachęciło mnie to co u Ciebie zobaczyłam.
Zakątek ze stawem i kamienną skarpą prześliczny. Dobrze że założyłaś wątek, napisz jak długo opiekujesz się ogrodem?
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Kawa 09:52, 14 mar 2016


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
hej Gosia
ogród naprawdę masz super a to strzyżenie to pierwsza klasa
fryzjerka jesteś?
macham
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
m_gocha 15:45, 14 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
mirkaka napisał(a)
Witaj, Twoje pytanie do mnie w wątku Hortensjady spowodowało że tu jestem. Zachwyciły mnie Twoje topiary, jak długo je kształtujesz? Ja też mam wiele starych wyrośniętych iglaków i też powolutku próbuję je ciąć, na razie zrobilam tylko jednego grzybka ale zachęciło mnie to co u Ciebie zobaczyłam.
Zakątek ze stawem i kamienną skarpą prześliczny. Dobrze że założyłaś wątek, napisz jak długo opiekujesz się ogrodem?
Około 11 lat zaczęłam swoja ogrodową przygodę i wtedy wsadzone były pierwsze drzeka (wtedy właściwie krzewinki) - nie bardzo wtedy miałam pojęcie, że to takie duże urośnie - zresztą wtedy moja wiedza ogrodowa bliska była zeru. Gdy się okazało, że zaczyna się robić busz w ogrodzie musiałam zdecydować czy wycinam i wyrzucam czy przycinam Jako ze niezbyt łatwo podejmuje decyzje o pozbyciu sie roślinek to wybrałam przycinanie Oczywiście moje przycinanie to często efekt prób i błędów.
Dzięki Mirko za podnoszące na duchu słowa , często w chwilach zmęczenia i wątpliwości czy taka praca z ogrodem ma sens takie słowa dużo znaczą
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
m_gocha 15:50, 14 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Kawa napisał(a)
hej Gosia
ogród naprawdę masz super a to strzyżenie to pierwsza klasa
fryzjerka jesteś?
macham
Fryzjerką? nie
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
mirkaka 06:20, 15 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9498
m_gocha napisał(a)
Fryzjerką? nie


Ha, fryzjerką ogrodową na pewno Byłaś na wątku Bogusława? On ma cały ogród w topiarach

http://www.ogrodowisko.pl/watek/167-ogrod-boguslawa
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
m_gocha 23:44, 15 mar 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
mirkaka napisał(a)


Byłaś na wątku Bogusława?
Nie byłam ale zanaczyłam do poczytania i obejrzenia Mirko, dzięki za link.
Żeby tak jeszcze czasu było więcej
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies