Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród pod lasem

Toszka 11:36, 28 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
liście na rabcie bylinowej są najlepszą zimowa okrywą. Wcale nie musisz ich zgrabiać. Wiosna jak zobaczysz, że byliny budzą się do życia to można lekko rozgarnąć. Liście zbutwieją i przerobią się na cenny liściowy kompost
Taki kompost jest cenny pod wrzosowate... ogłoś się na forum i sprzedawaj
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
malgol 12:06, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Hmm, nie widziałaś mojej sterty liści...jako okrywa na zimę jak najbardziej, ale wiosna to żadna bylina spod niej nie wyjdzie Potrafi ich być do kostek!Chętnie oddam ,ale najchętniej z odbiorem własnym
Ale masz racje , nie będę grabić zbyt dokładnie. Co sie nie skompostuje to przykryją rosnące rosliny i jakoś może dam rade.
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 12:16, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Już dzisiaj byłam w szkółce , która w moim regionie specjalizuje się w cieniolubnych roślinach ,żeby rozejrzeć się za proponowanymi gatunkami, a tu dzisiaj zamknięte! A już chciałam cos posadzić
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 12:24, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
A w cieniu pod sosanami u mnie bardzo dobrze rośnie hortensja Blue Bird. Ładnie kwitnie i nie przemarza .Może uda się ja rozmnożyć i tez posadzę pod dębami. Chyba da rade...

____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 12:51, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Joku, dzięki za propozycje roślinek. Tez skorzystam
W ogóle to myślę, że nie doceniałam niektórych gatunków jeśli chodzi o ich tolerancje na cień
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Zana 18:41, 30 cze 2016


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Gosiu, przeczytałam od początku i jestem zachwycona klimatem Twojego ogrodu! Wiem co to ból liści jesiennych, bo sama mam trochę starych, wielkich drzew. I też mam miejsce do obsadzenia pod starymi brzozami i pod dębem, tylko nawadniania tam nie mam, więc zwlekam z sadzeniem. Na razie skupiam się na innych miejscach.

Ale wracając do Ciebie, bo się za dużo o sobie rozpisałam. Piwniczka z grillem to fantastyczny pomysł! Nie przypuszczałam, że jeszcze dzisiaj buduje się takie piwniczki. Twoje rabaty są takie malownicze i spójne. Rododendrony, hortensje, hosty - po prostu cudo! Ja bym dodała więcej różnych paproci. Rozświetlająca roślina do cienia: Aralia sercowata Sun King. Nie mam, więc z doświadczenia nic o niej nie powiem, ale sobie kiedyś zanotowałam. Pozdrawiam.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Maryla 22:13, 30 cze 2016

Dołączył: 03 maj 2016
Posty: 87
Ja bym spróbowała posadzić między funkiami, pod drzewami żurawki- takie z ciemnymi liśćmi ( odcienie od bordo do łososiowych ). Myślę, że hortensje też by się nie pogniewały, gdyby miały " u stóp" żurawki.
Paprocie też wprowadzą lekkości między funkiami, tylko wybierz te mało ekspansywne( ja jestem na etapie usuwania paproci, które pojawiają się w niechcianych przeze mnie miejscach )
Po raz kolejny piszę- masz piękny, z lesną duszą ogród. Do pozazdroszczenia
A tak wogóle, to jaką on ma powierzchnię? Bo zdjęcia mogą sugerować, że sporą.
____________________
Maryla Mój zielony azyl
malgol 08:13, 01 lip 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Zana napisał(a)
Gosiu, przeczytałam od początku i jestem zachwycona klimatem Twojego ogrodu! Wiem co to ból liści jesiennych, bo sama mam trochę starych, wielkich drzew. I też mam miejsce do obsadzenia pod starymi brzozami i pod dębem, tylko nawadniania tam nie mam, więc zwlekam z sadzeniem. Na razie skupiam się na innych miejscach.

Ale wracając do Ciebie, bo się za dużo o sobie rozpisałam. Piwniczka z grillem to fantastyczny pomysł! Nie przypuszczałam, że jeszcze dzisiaj buduje się takie piwniczki. Twoje rabaty są takie malownicze i spójne. Rododendrony, hortensje, hosty - po prostu cudo! Ja bym dodała więcej różnych paproci. Rozświetlająca roślina do cienia: Aralia sercowata Sun King. Nie mam, więc z doświadczenia nic o niej nie powiem, ale sobie kiedyś zanotowałam. Pozdrawiam.


Witam miłego gościaCieszę się ,że Ci się spodobało tak jak mi u Ciebie
Co do paproci to tez je bardzo lubię ,ale od kilku osób słyszałam ,że lubią w paprociach ukrywać się kleszcze. Ponoć wyjątkowo akurat te rośliny sobie upodobały.. Nie wiem czy to prawda, ale dla spokoju ich nie sadzę. Posadziłam na razie tylko długosza królewskiego . Nie oparłam mu się

A piwniczka to dla mnie skalniak a dla mojego M. składzik na nalewki
Pozdrawiam i zapraszam
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 08:27, 01 lip 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Maryla napisał(a)
Ja bym spróbowała posadzić między funkiami, pod drzewami żurawki- takie z ciemnymi liśćmi ( odcienie od bordo do łososiowych ). Myślę, że hortensje też by się nie pogniewały, gdyby miały " u stóp" żurawki.
Paprocie też wprowadzą lekkości między funkiami, tylko wybierz te mało ekspansywne( ja jestem na etapie usuwania paproci, które pojawiają się w niechcianych przeze mnie miejscach )
Po raz kolejny piszę- masz piękny, z lesną duszą ogród. Do pozazdroszczenia
A tak wogóle, to jaką on ma powierzchnię? Bo zdjęcia mogą sugerować, że sporą.


Maryla, też pomyślałam o żurawkach i dlatego przyglądałam się Twoim. Tez rosną pod drzewami o ile dobrze zauważyłam? Jak ścieżka w końcu powstanie to spróbuję zadomowić tam żurawkiZ paprociami to oprócz kleszczy to boje się właśnie jeszcze ekspansywności. Miałam kiedyś na działce bodajże języcznika zwyczajnego i nie mogłam sobie dać z nim rady. Zniszczył mi nawet nawierzchnię z kostki granitowej "podkopując się " podziemnymi kłączami.
A cała działka ma 1200 m2 w tym ostatnie 200 m zajmują drzewa wchodzące z lasu .I ten właśnie obszar chcę zagospodarować na cienisty ogród. Wcześniej tylko tam chodziłam żeby grabić liście, żeby wiatr nie znosił ich na rabaty bo nic rosnąć nie chciało. Ciemno i sucho.Teraz jak jest linia kroplujaca to może i w cieniu coś urośnie
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Zana 12:11, 01 lip 2016


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Może ten Twój czerwony rododendron to Baden Baden, one wcześnie kwitną.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies