Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój ogród pod lasem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród pod lasem

malgol 08:15, 27 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Dzięki dziewczyny za wizytę i miłe słowa Cieszę się ,że się podoba.

Prosze Was o pomoc bo ten trudny zakątek jest nie pod sosnami tylko pod dębami i brzozami. Jest tam gęsto drzew i tylko na samym skraju dociera trochę słańca i ta właśnie granica słońca jest granica moich wszystkich rabat. Z tyłu za nimi w cieniu jest niezagospodarowany wąski pas lasu, który chciałabym jednak zamienić w ogród

Wygląda to tak( patrząc od strony lasu oczywiście ):


Widoczna na prawo od ścieżki Anabelka to ostatnia , najwyższa roslina na rabatach. Lubi cień więc posadziłam ja na granicy cienia. Oddalajac sie od Anabelki w kierunku powstającej ścieżki cień jest coraz głębszy i obawiam się ,że nic tam nie wytrzyma. Posadziłam już pod drzewami funkie i pióropusznika strusiego,ale to takie nieudolne próby.
Chciałabym żeby idąc ta leśna sciezką były tam ładne cieniolubne rabaty To widok na lewo od ściezki:

(
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 08:15, 27 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
te małe żółte funkie już sie zrobiły zielone bo za mało słonca mają
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 11:56, 27 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Joku napisał(a)
Podam tak na szybko: paprocie, epimedium, funkie, cyklameny neapolitańskie i dyskowate.

Cofnęłam się żeby dopisać brunnerę, carex elata aurea.

Ależ masz piękne rabaty.


Myślisz ,że carex Elata Aurea sobie poradzi? Myslałam o niej ,ale sądziłam ,że potrzebuje jednak troche słońca a u mnie cień i cień...Choć pięknie rozjaśniłaby te ciemne miejsca pod drzewami...
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 11:59, 27 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Maryla,
czy ty rozmnażałas może już swoją serduszkę? Ciekawa jestem czy łatwo się dzieli i kiedy to robic...?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Joku 19:21, 27 cze 2016


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Hmmm, no nie wiem. Być może zzielenieje jeżeli słońce tam wcale nie dochodzi. U mnie rośnie przy północnej ścianie szopki, ale wschodnie i zachodni słońce jednak ma.
Co do funkii to dzisiaj widziałam pas funkii w kompletnie zacienionym tunelu. Miały jaśniejszy pasek na brzegu. Może nie były takie ładne ja na słońcu , ale nie wyglądały źle. Może szukaj funkii , które mają zielone liście.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Toszka 20:47, 27 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
proponuję hosty z białym, np. niezawodny 'Patriot", brunery o srebrnych liściach, miodunki nakrapiane i z dodatkiem bieli. Kopytnik. Ciemierniki, zwłaszcza orientalne (trzeba im na start głęboko przekopać dołek, dodać liściowego kompostu, obornika i sporą garść dolomitu). Wszelkiej maści carexy, zwłaszcza z dodatkiem białego i wszystkie żółte, cytrynowe, np. 'Everillo'. Bodziszki. Wietlice. Żurawka 'Citronelle" - ta w cieniu żyje pełnią życia
Możesz spokojnie posadzić azalie japońskie - jak kwitną to na drzewach liście dopiero startują. Oczywiście nie można zapomnieć o 'Hakonechloa".
Hortensje ogrodowe za cień będą wdzięczne.
Mozna spróbować posadzić klony japońskie i palmowe o żółtych lub jasno-pstrokatych liściach. W cieniu będą rosły.

Hosty w większości latem tracą kolor. To normalne. Najintensywniejsze barwy mają wiosną i oczywiście jesienią
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Maryla 23:04, 27 cze 2016

Dołączył: 03 maj 2016
Posty: 87
Jeszcze nie rozmnażałam, ale też chcę to zrobić. Przeczytałam, że można to zrobić w sierpniu. Spróbuję w sierpniu po większych opadach deszczu- wtedy ziemia jest miękka i łatwiej da się wykopać korzenie, które są podobno delikatne. Najpierw rozsadzę jedną- jeśli z powodzeniem to w następnym sezonie resztę, bo już mocno się rozrosły.
____________________
Maryla Mój zielony azyl
malgol 08:31, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Toszka napisał(a)
proponuję hosty z białym, np. niezawodny 'Patriot", brunery o srebrnych liściach, miodunki nakrapiane i z dodatkiem bieli. Kopytnik. Ciemierniki, zwłaszcza orientalne (trzeba im na start głęboko przekopać dołek, dodać liściowego kompostu, obornika i sporą garść dolomitu). Wszelkiej maści carexy, zwłaszcza z dodatkiem białego i wszystkie żółte, cytrynowe, np. 'Everillo'. Bodziszki. Wietlice. Żurawka 'Citronelle" - ta w cieniu żyje pełnią życia
Możesz spokojnie posadzić azalie japońskie - jak kwitną to na drzewach liście dopiero startują. Oczywiście nie można zapomnieć o 'Hakonechloa".
Hortensje ogrodowe za cień będą wdzięczne.
Mozna spróbować posadzić klony japońskie i palmowe o żółtych lub jasno-pstrokatych liściach. W cieniu będą rosły.

Hosty w większości latem tracą kolor. To normalne. Najintensywniejsze barwy mają wiosną i oczywiście jesienią


Wow, nie sadziłam nawet ,że tyle roślin i to takich ładnych daje rade w cieniu Dzięki Toszko za rady Wypróbuje je na pewno.
Mój ogród ma sporo drzew więc roślin cieniolubnych mam wiele, ale to miejsce jest szczególnie mocno zacienione więc czeka je nie lada wyzwanie
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
anbu 09:50, 28 cze 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Rośliny cieniolubne są super, ja je uwielbiam Ciekawe co wybierzesz z propozycji Toszki
____________________
Ania Ogród Ani :)
malgol 10:49, 28 cze 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Mysle ,że postaram się o wszystkie Na razie mój Mąż musi skończyć ścieżkę na tyłach ogrodu i wtedy zacznę obsadzać.
Martwi mnie tylko ogrom liści ,który każdej wiosny musze usunąć spod drzew a gdy już będą rosły rosliny to będzie to trudne... Do tej pory grabiłam jak leci a teraz trzeba będzie uważać ,żeby nic nie podeptać i nie uszkodzić grabiami. A tych liści to sa tony
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies