Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Toszka 10:51, 02 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
do cienia tawułki (różowe i białe), brunnery o srebrnych liściach, miodunki (o srebrnych liściach i ze sporą ilością białego), wietlice czyli tzw. paprocie, np. Metallicum, bergenie (te mogą być i na słońcu), rodgersje, epimedium...

Na słońce polecam lubiącą suche i ubogie podłoże (trzeba tylko dolomitem głęboko zaprawić głęboki dołek) Perovskia lub jej niższa siostra 'Little Spirit', także berberysy niskie, przywrotniki, lilie orientalne (cebulowe)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
beta 12:18, 02 cze 2016


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
witam
cudny, klimatyczny ogród się szykuje:-0...jeju jak mi się podobają stare drzewa w ogrodach...a ten kominek w ogrodzie jest mega...czy nadal go używacie, bo nie doczytałam?...i jaką funkcję pełnił?
super jest ten taras na poziomie trawnika...lubię
kule bukszpanowe chyba trzeba podsadzić nowymi sadzonkami i będzie ok...swoją drogą dorodne okazy
będę zaglądać...ciekawa jestem na co się zdecydujesz
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
makadamia 12:48, 02 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Perowskię testuję już ze dwa lata i coś nie może się ona zdecydować - ani zdechnąć nie chce ani rosnąć. Pewnie dlatego, że nie wiedziałam o tym dolomicie:/.

Berberysy jak najbardziej - myślałam żeby je dać pod murek tarasu, obok tawuły japońskiej (którą muszę pochwalić, bo rewelacyjnie zniosła brutalne przesadzanie - nawet kwitnąć zamierza!)

O tawułkach Arendsa zapomniałam. Bardzo je lubię i testowałam u siebie ale nie dały rady. Może teraz, jak poprawiłam ziemię, warto spróbować znowu?

Zobaczymy. Na razie Toszko, jak sama wspomniałaś, muszę zapanować nad tymi roślinami które już mam: uporządkować je, pogrupować, powybierać. Czy ten zestaw, który zaproponowałam pod okno tj: bukszpany, lawendy, kocimiętki, rogownica lub czyściec, wydaje Ci się ok?
Ewentualnie do wyboru mam jeszcze gipsówkę, przetacznika, jukkę, tą nieszczęsną nieszczepioną h. nishiki.

Obok, pod tarasem dobrze rosną floksy, ta tawuła o której mówiłam wyżej, odmiana "goldflame" lub podobna i parę przypadkowych roślin (jakieś czosnki,przywrotniki, piwonia, wilczomlecz, parzydło) które pewnie stamtąd wylecą. Potrzeba tam jeszcze krzewów na tył (jeden berberys i jeden bukszpan?) oraz czegoś na przód. Nie mam pojęcia, co by się tu skomponowało

A znowu zapomniałabym o najważniejszym:/ Taras planujemy przebudować, więc roślin typu trzmielina, które będą się po nim wspinać to bym unikała. Planujemy też jakąś pergolę, ale na razie nie mamy skonkretyzowanych planów. No i mimo pergoli, chciałabym tam posadzić jakieś nieduże drzewko o luźnej koronie, które będzie ocieniało taras w południe. Serce podpowiada - jarzębina, rozum - glediczja. Kogo posłuchać?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:55, 02 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Beta - witam i dziękuję za dobre słowo

Kominek zbudował mój tato w czasach kiedy nikt jeszcze nie słyszał o segregowaniu śmieci i służył do palenia papierów i gałęzi. Świerki były wtedy mniejsze ode mnie. Od kiedy urosły tak, że dym z kominka osmalał gałęzie, kominek nie jest używany. Wyburzyć go jednak nie można, bo bo jest zintegrowany z ogrodzeniem. Mogę go jedynie obsadzić bluszczem, bo wg mnie nie stanowi atrakcji.

Taras na razie nie jest niestety na poziomie trawnika, ale po przeróbce - niewykluczone

Zaglądaj jak najczęściej
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
beta 13:01, 02 cze 2016


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
makadamia napisał(a)
. Pewnie . Serce podpowiada - jarzębina, rozum - glediczja. Kogo posłuchać?



serca

ja kiedyś nie posłuchałam ..a miałabym jarzębinę w ogrodzie...teraz żałuję...i ogromnie mi wstyd, gdyż to drzewko dziecko sobie wybrało...
no może jeszcze gdzieś się uda...może wzdłuż ogrodzenia?...kiedyś
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
makadamia 08:40, 04 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wczoraj miałam umieścić te zdjęcia, ale komputer tak wolno mi chodził, że nie było szans.
Nie wiem jak Wy, ale ja jestem zachwycona: trawnik posiany w sobotę, we czwartek wyglądał następująco:




A skoro już pokazałam tą rabatę, to apeluję: dziewczyny! ratujcie mnie przede mną samą!
Muszę ograniczyć swoje chciejstwa na tej rabacie, a jest ich ogromna ilość!

Jako żywopłot będą tam cisy i lilaki (cisy strzyżone na wysokości 2 m, a lilaki wyprowadzę na drzewka, tak, żeby na dole były cisy, wyżej bzy, a jeszcze wyżej - lipy)

Na tle tego żywopłotu chcę dać kilka krzewów, i do wyboru mam:
trzmielina emerald gaiety
dereń biały
tawlina jarzębolistna
bez czarny - odmiana aurea, żeby nie była za duża
ewentualnie:
porzeczka alpejska
pęcherznica
orszelina
laurowiśnia
choina kanadyjska nana

Dużo za dużo, a lista na najniższe piętro jest jeszcze dłuższa!

mam:
funkie, bodziszki, bergenię, parzydło leśne
myślę nad/chciałabym:
żurawki,
wietlice i inne paprocie,
żylistek,
ciemierniki
liriope/turzyce
jarzmianki/runianki
nawet kwiaty by tam pasowały: odętki, zawilce japońskie, świecznice

pomóżcie dokonać wyboru!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pluszakowa 09:59, 04 cze 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Najwyższe rośliny są zielone, wiec mniejsze może kontrastowo żółte a niżej czerwone żurawki?
____________________
Magda Mały ogród miejski!
makadamia 10:23, 04 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
cały ogród ma być raczej biało-różowo-fioletowy dlatego myślę o dereniu białym sibirica, który - o ile dobrze pamiętam - ma liście biało- zielone i jest mniejszy od Variegaty
trzmielina emerald gaiety też jest biało-zielona
tawlina też jest ozdobna z liści - mlode przyrosty są różowawe, z tym że podobno ekspansywna i daje odrosty - ktoś potwierdzi?

jako akcent faktycznie bordowa pęcherznica do kompletu z zurawkami, tylko właśnie potrzebuję bardziej wpadających w róż/fiolet niż w czerwień.

do tego coś zimozielonego, żeby zimą całkiem goło nie było

No i się nazbierało.

Choć z drugiej strony - ta rabata ma 11 długości i 3 szerokości. Nawet jeśli odejmie się metr na cisy, to zostaje miejsce na dwa duże krzewy i ze trzy mniejsze. A póki się nie rozrosną - byliny między nimi.
Tak myślę.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 07:44, 06 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przemyślałam sprawę i doszłam do wniosku, że na ciemnym tle cisów bordowe pęcherznice nie będą dobrze wyglądać, więc rezygnuję z nich. Zastanawiam się czy derenie nie będą jednak za duże. Tym bardziej - czarny bez.

Przyznam się jednak, że z czarnego bzu nie chciałabym rezygnować - smażone kwiaty bzu są super zdrowe i pyszne, podobnie sok i nalewki. No chciałabym
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 08:15, 06 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mniejszą wersję derenia o biało zielonych lisciach znajdziesz pod nazwą Ivory Halo

Bzy, jesli chcesz sadzić to jakieś mniejsze, szczepione. Inaczej będą wypuszczać trylion odrostów z ziemi i są trudnym, bo żarłocznym sąsiedztwem.

Na kwaśna glebę, z krzaczków przemyśl fortegillę i enkiant. Oba uroczo kwitną wczesną wiosną, a na jesieni są feerią barw.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies