Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

ANNA1976 20:17, 08 cze 2016


Dołączył: 02 kwi 2013
Posty: 423
Pięknie
____________________
Ogród pod sosnami
Efffa 23:38, 08 cze 2016


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
makadamia napisał(a)
Madziu - Ty się nic nie bój i pisz! Większych głupot niż ja w swojej krótkiej karierze na ogrodowisku i tak nie napiszesz


hihihi, ale musisz być fajną osóbką.
Asia, fajnie zaczynasz tworzyć i kombinować, na pewno wyjdzie super ogród.
Zaznaczam
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
makadamia 09:37, 09 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jazzy, Ania, Ewelina - na razie Wasze pochwały są mocno na wyrost, ale nie ukrywam że bardzo przyjemne. Przeciągam się i mruczę jak kotka pod ich wpływem

Planowanie nasadzeń to moja pięta Achillesowa - jak bym nie kombinowała, i tak kończę z nieogarniętym buszem:/. A może to nie jest kwestia planu, tylko nieumiejętności utrzymania roślin w ryzach?

Popatrzcie na tą centralną rabatę:



Z lewej strony rośnie pigwowiec, który tu był od zawsze, obok kępa liliowców stella d'oro, które kupiłam bo podobno bardzo wytrzymałe (to prawda, choć późno mi kwitną), z tyłu żarnowiec boskoop ruby, złotlin japoński, mahonia. Pomiędzy nimi juka, piwonia, irysy, kocimiętka, a nawet poziomka dla dzieciaków
Większość z tych roślin to podrzutki uratowane z innych miejsc.

I teraz pytanie: co zrobić z tą rabatą?

Rozwiązanie ewolucyjne: bazować na tym co jest. zostawić pigwowca, liliowce, złotlina i żółte irysy, resztę wyrzucić. W miejsce żarnowca dać "obelisk" (np.: thuję sunkist), z drugiej strony kulkę bukszpanową, chaos bylinowy zastąpić przywrotnikami.


Problemy? Rabata w kolorze żółtym nie pasuje do reszty nasadzeń. Pigwowiec ładnie kwitnie i daje smaczne owoce, ale nie ma absolutnie żadnego pokroju a w środku rosną chwasty, których trudno się pozbyć. Dobrze wyglądałby gdzieś daleko, a nie na centralnej rabacie, przy samym tarasie.

Rozwiązanie rewolucyjne - całość robimy od nowa. Z większą ilością bukszpanów, żeby pasowało do rabaty z drugiej strony domu. Pomysłu konkretnego jeszcze nie mam, oprócz tego że przydałoby się tam drzewko jako akcent. Tylko nie wiem: pionowy (np.: amonogawa)



czy kulisty (lilak, umbra, kanzan)?



Nie wiem jak obrócić zdjęcia.


Przyznam się, że ta rabatę planuję robić dopiero w przyszłym roku. Zaczęłam nad nią dywagować na skutek rozmowy o bzach. Czuję, że będę musiała pozbyć się wielu roślin i potrzebuję czasu żeby tą myśl przetrawić.
Wasze rady będą cenne i mile widziane.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Makusia 15:32, 09 cze 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Asiu,
z całej Twojej wypowiedzi czuję się "jako tako" kompetentna do zabrania głosu w poniższej sprawie:

Żeby obrócić zdjęcia, powinnaś je najpierw otworzyć w programie, w którym je przeglądasz, obrócić, zapisać, a potem załączyć przez Ogrodowisko takie już "obrócone"
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Efffa 20:11, 10 cze 2016


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Asia co do Twojego powyższego postu:
Ja bym zrobiła tak:
Zaczęłabym patrzeć na tę rabatę jako na całkiem pustą, wiem, ze szkoda wyrzucić każdej roślinki, ale jak bedziesz utykać pomiedzy nie to nie bedziesz zadowolona nigdy,ja np mam duzo roślin które mnie denerwują i na jednym boku domu bede je trzymać, bo szkoda mi wyrzucić, spróbuję z nimi zrobić fajne kompozycje.Piszesz , ze nie umiesz zrobić planu czy tam utrzymać roslin w ryzach, a odpowiedz mi w zwiazku z tym na pytanie:jaki chcesz mieć ogród? uporządkowany czy wrecz przeciwnie? jakie ogrody na O. najbardziej Ci przypadły do gustu? To spróbujemy coś wymyslić na tę rabatę.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
makadamia 07:31, 13 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ewelinko - wielką zaletą tego forum jest, że jak się powywnętrzniasz ze swoimi wątpliwościami, to łatwiej przełknąć różne trudne posunięcia (vide: rezygnacja z bzów i robienie rabaty od nowa) - nawet jeśli nikt nic nie odpowie. Także z oddaniem/przeniesieniem tych wszystkich roślin w zasadzie się pogodziłam.

O stylu ogrodu opowiem, jak tylko zgram zdjęcia z telefonu, bo to jest temat zasługujący na odrębny post
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:30, 13 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ugh, komputer znowu doprowadza mnie do szału:/.

W ogrodzie najgorsze prace w zasadzie zrobione. Pozostało posadzenie roślin i wysypanie kory.
Zdjęcia w zasadzie niewiele się różnią od tych, które pokazywałam dwa miesiące temu, ale w międzyczasie wiele się zmieniło







____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:34, 13 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dla odmiany, kilka zdjęć o poranku











____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:58, 13 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A teraz: dla czego tak dziwnie (mniej więcej takie pytania dostajemy od znajomych, tylko w grzeczniejszej formie).

1. Ulica była powyżej poziomu trawnika; z kolei części środkowej nie mogliśmy podnieść ze względu na chodnik pomiędzy naszym tarasem a działką rodziców; to wymusiło zróżnicowane poziomy.

2. Mąż postawił stanowcze weto przeciwko wycięciu tego świerka z ostatniego zdjęcia (powiedział że za dużo już wycięliśmy i on nie chce mieć patelni na podwórku); a ponieważ to ja głównie rządzę i wymyślam, i to dzięki mnie musiał kłaść te kilometry krawężnika, to tutaj mu już odpuściłam inna sprawa, że akurat ta decyzja bardzo utrudniła mi zadanie, bo świerk rośnie w środku trawnika i trzeba było uwzględnić zarówno jego, jak i fakt, że pod nim nic nie urośnie (chociaż bluszcz chyba daje radę)

3. Wymyślając ogródek korzystałam z książki Johna Brookesa "projektowanie ogrodów", którą już na kilku wątkach polecałam. Autor lubi mocno geometryczne projekty, złagodzone raczej naturalistycznymi i nieformalnymi nasadzeniami. Bardzo mi się jego projekty podobają, więc próbowałam go naśladować. O ile z geometrią jakoś sobie poradziłam (chyba), o tyle z tymi nasadzeniami - ni hu hu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:19, 13 cze 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dochodząc (finally!) do pytania Eweliny: podobają mi się ogrody m.in. Madzenki, Małej Mi, Enyi73, Inag.

A przykłady projektów J.B, jeśli ktoś jest zainteresowany, bardzo proszę tutaj:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858355626/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858355623/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858355625/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858355622/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063858355614/

W sumie: dużo bukszpanów, traw, nasadzenia plamami, tylko zamiast hortensji lubi dawać wilczomlecze. No i rododendronów jakoś u niego nie widzę.
Poza tym - ogrodowiskowo

Mam w sumie pomysły na prawie wszystkie rabaty, martwi mnie jednak, że na każdą inny
Pod lipami pasują mi: krzewy liściaste, paprocie, hosty, runianki itd.
Pod świerk koło domu: krzewy iglaste, rododendrony, wrzosy
Na słoneczne rabaty przy domu: bukszpany przeplatane bylinami.

Jak to wszystko pogodzić? W sensie - te różne stanowiska?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies