Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek frontowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek frontowy

wrobelki 10:14, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134


Tak mniej więcej wygląda część działki do zagospodarowania.
Beż - dom i garaż
jasny szary - chodniki i podjazd
ciemny szary - kamień pod żywopłotem z winorośli
żółty - skalniaki i skarpa trzmielinowa
bordowy - plac zabaw i piaskownica
zielone kółka - winorośl
jasne zielone - bzy
czerwone gwiazdki - róże czerwone
brązowy - gazony

____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
wrobelki 10:19, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
alis napisał(a)


U mnie kostka-obwódka chyba nie przejdzie ;/ a tak by mi się przydała miejscami szersza rabata


Witam Alicjo w moim ogródku
Zaczęłam się poważnie zastanawiać nad tą kostką. Jak ma być nie do ruszenia to trochę może być kiepsko. Ale coś musi być bo nachylenie jest spore i cały kamień mi z rabaty wypłynie Co myślisz o takim borderze wkopanym oczywiście tak żeby nie było widać?
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
paula23 10:34, 16 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
wrobelki napisał(a)
Podoba mi się, że wprowadziłaś asymetrię do tego projektu. Ja zawsze się tego bałam i nie bardzo wiedziałam jak to zrównoważyć różnymi gatunkami. Pokazałam projekt eM i dalej twierdzi że może ja coś z tego wiem, ale on nie jest w stanie sobie tego wyobrazić Mnie bardzo te drzewka zaintrygowały nie myślałam że się tam zmieszczą. I zmiana obwódki też jest fajna Tylko czy na początku nie będzie pusto wiosną jak tam dam pole host? A może by zamienić początek z końcem znaczy hosty i żurawki żółte miejscami? Pod płotem ta rabata jest najbardziej nasłoneczniona czy to nie będzie przeszkadzać żółtym żurawką?

Po trzmielinę przed ganek wybieram się w środę mam nadzieję,że nie tylko po nią Lawendę z tej małej rabatki już przesadziłam Toszka mi uświadomiła, że ją tam dobiję bo tam jest cień.Dosadziłam też 1 żurawkę żółta której mi brakowało i teraz brakuje mi dwóch bo stwierdziłam, że za rzadko jest. Postanowiłam że zastąpię lawendę żurawką bordową żeby cała rabata była zimozielona. Jest ona wąska ma tylko 70 cm i nie ma możliwości poszerzenia więc wydaje mi się że będzie dobrze. Lawendę przesadziłam do gazonów razem z czerwoną żurawką. Kocanki nie znałam bardzo mi się podoba i fajnie, że zwisa trochę je przysłoni.

Zastanawiam się też nad obrzeżem na początki miała być kostka taka jak na chodniku żeby nie dodawać innych materiałów. Miała iść podwójnie tak żeby koło kosiarki po jednej "utopionej" w ziemi jechało. Ale stwierdziłam że za szeroko będzie więc dam jedną. Teraz zastanawiam się nad tym żeby w ogóle dać coś innego. W jednym miejscu mam taki border plastikowy pod żywopłotem winoroślowym i fajnie spełnia funkcje znaczy trzyma kamień tam wysypany, a przy okazji go nie widać i dobrze się kosi. Co o tym myślicie? Wiem, że i tak trzeba co jakiś czas kantówką przejechać żeby trawa się nie wrastała, ale obawiam się że jak nic nie dam to po deszczach będę latać i wybierać kamień z trawy, bo jest nachylenie, a wole takich rzeczy unikać.


Wiosną miedzy hosty możesz powciskać cebulki np zrobić pole krokusów

Żółte żurawki zostawiłam tam według Twojego projektu co prawda żółte bardziej do cienia ale mówiłaś ze słońce tam do 14 (jeśli dobrze pamiętam) drzewa też dodadzą cień

Osobiście na tej wąskiej rabacie pod oknem zostawiłabym jeden kolor żurawki.

Ja mam krawężniki jako obrzeża bo mam ten problem z uciekającymi kamieniami ale muszę i podkaszarki używać bo kosiarka nie dokasza

Drzewa moim zdaniem się zmieszczą musisz dobrać wielkość drzewa do miejsca jakim dysponujesz w ostateczności możesz tam dać wiśnie amanogawą ta to chyba się "wszędzie" zmieści

Zmiana początku z końcem też będzie ładna - trzmielina + żurawki i drzewa + kule bukszpanowe z dywanem z host.

Taka rada planujesz dużo żurawek więc zagłębić musisz się w temat, są odmiany żurawek które po zimie wyglądają fatalnie zajrzyj do Magry wrzucała zdjęcia po zimie :
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4296-ogrod-dla-moich-synkow?page=131
____________________
Paula Moje trudne początki
wrobelki 11:02, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
A co myślisz o planie działki czy do tego te koła będą pasować?
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
paula23 13:25, 16 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
wrobelki napisał(a)
A co myślisz o planie działki czy do tego te koła będą pasować?


Przecież możesz sam front utrzymać w innym kształcie choć do reszty działki koła się nijak maja...

U siebie mam po jednej stronie inny styl po drugiej inny więc jak komu wygodnie choc kształt rabat mam taki sam...
____________________
Paula Moje trudne początki
wrobelki 15:41, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Z tym obrzeżem to najbardziej mi się podoba jak nic nie ma tylko ten spadek mnie trzyma, chyba się zdecyduje na ten border i łatwiej będzie w przyszłości przerabiać.

Jak tak przyglądam się temu planowi to te moje koła to też mam ochotę coś prostego zrobić, ale z drugiej strony pomysłu nie mam co by tam pasowało

A co Wy na coś takiego :

We wcześniejszych zapomniałam dorysować podesty z lampami pisałam o nich, ale nie narysowałam. Ten największy miałby być na włazie od szamba. Reszta już w ramach kontynuacji.
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Rojodziejowa 17:02, 16 maj 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8379
Hmm a w tych gazonach co? Może żagwin ogrodowy?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
wrobelki 17:24, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
W gazonach teraz jest lawenda którą bym chciała zostawić i dodać coś do niej. Jest tam też żurawka czerwona której tam się spodobało i ładnie rośnie. Tylko nie wiem czy ją tam zostawić.
Skoncentrowałam się teraz na rabacie i jakoś mniej o nich myślę na przyszły rok dam coś jednorocznego pewnie kocanka mi się podoba żagwin też ładnie u mnie rośnie na skalniakach więc też by się nadał i mi się podoba. Może dodam jeszcze petunie białe bo tam też się już raz sprawdziły.

Pooglądałam teraz ogródek i wymyśliłam coś takiego:


żółte - żurawki
gwiazdki zielone - hosty
i zielone pięciokąty - trzmieliny na pniu chyba przy nich zostanę ze wględu na żółty tylko kupię takie wyższe na pniu widziałam 1,6 m.
Na środku na pewno będą żółte róże. I na tym się moja pomysłowość na teraz wyczerpała
Co Wy na to?
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
wrobelki 17:56, 16 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Dorysowałam linie rabaty do całości i wydaję mi się fajnie spójne z resztą ogrodu.



Oj podoba mi się choć przez ten kształt będą trochę węższe w narożnikach. Ale jak pomożecie to może jakoś fajnie uda się to obsadzić

Na wyższe zdecydowałam że jednak wezmę trzmielinę ze względu na żółty i na to że zimozielona jest.
Chce tam jeszcze :
-host
-żurawki
-żółte róże
-tawułki
-bukszpany kule
-pęcherznicę lub trzmielinę oskrzydloną ( zależy co mniejsze rośnie bo nie będzie szeroko)
-azalie wielkokwiatowe
Pomożecie to jakoś ułożyć?
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
Rojodziejowa 18:11, 16 maj 2016


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8379
wrobelki mam nadzieję, że Ci nie namieszam, ale taki rozkład jest jakiś taki standardowy, więc już wolę te Twoje kółka

Jakbym miała coś dodać, to po prawej za hostami i trzmielinami dała też lawendę jakoś z trawą jakąś. Po lewej z żurawką dałabym kopytnik i też gdzieś wcisnęła trawę. Na razie tyle mi do głowy przychodzi. Te moje pomysły to z jakichś inspiracji ogrodowiskowych, jak znajdę, to wrzucę
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies