Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Białe płótno - pomóżcie mi je pomalować ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Białe płótno - pomóżcie mi je pomalować ;)

kasia_w 15:02, 13 cze 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Toszka napisał(a)
Kompost nadaje sie do wszystkiego. Nawet herbatkę ANHT z niego mozna robić.
Obornik najlepszy koński. Potem bydlęcy (krowi). Powinien poleżeć min. 6miesięcy, czyli jak od "chłopa" to spod spodu pryzmy wybieramy. Pozostały świeży obornik do kompostownika - dżdżownice będą wdzięczne.

Można awaryjnie kupić w CO.

Nie kupuj granulowanego, bo ten jest wyłącznie nawozem. "Świeży", kompostowany obornik jest przede wszystkim polepszaczem gleby, dawcą próchnicy. Ideałem by było dodać mączkę bazaltową, bo ta na wiele lat wzbogaca glebę w mikro i makro elementy i polepsza strukturę gleby. Zwłaszcza - wnioskuję - że masz piaszczystą glebę.

Nawozy chemiczne, syntetyczne zasalają glebę i są tzw. "krótką piłką" - gleba nie jest od nich zdrowa, bogata w życie, w faunę i florę. Rośliny zaś początkowo bujnie rosnące z czasem stają się słabe, chorowite i łatwo wymarzają.


Toszko a co sądzisz o owczym oborniku, będzie dobry pod róże?
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Toszka 15:08, 13 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
W gradacji oborników, to owczy jest na pierwszym miejscu...ale dostęp do niego mają tylko wybrańcy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasia_w 15:13, 13 cze 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
yuuupi
czyli jestem wybrańcem, teściowa znaczy...

Pozostaje mały szkopuł transportu g..na odległość 500 km
ale to na pewno da się załatwić
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Marti_01 15:20, 13 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
To teraz naprawdę ostatnie pytanie, bo mąż mi się przejął pracami ogrodowymi (w końcu ) i kupił mi SAM ziemię do róż. Taka kupna ziemia jest już zasilona obornikiem lub kompostem? Czy mimo to trzeba załatwiać te nawozy organiczne? A mączkę bazaltową też chętnie zastosuję tylko czy sypać pod całą rabatę czy tylko pod róże, bo chcę tam jeszcze dosadzić trawy i byliny dla urozmaicenia
____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 15:27, 13 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
kasia_w napisał(a)
No to masz szczęście z Rosarium. zazdroszczę
Uważaj bo różyczka na forum bardzo zaraźliwa

No i typowy błąd napaleńców zrobiłaś- najpierw zakupy, potem myślenie. Ale któż tak nie ma ha ha


Szczerze mówiąc ze wszystkim tak mam Zawsze jak widzę biorę a potem myślę co z tym zrobić
Zawzięłam się, że w końcu porzedogródek będzie zaplanowany i zrobiony zgodnie ze sztuką, ale jak widać na razie przegrywam z moim napaleństwem


____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 15:28, 13 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
kasia_w napisał(a)
yuuupi
czyli jestem wybrańcem, teściowa znaczy...

Pozostaje mały szkopuł transportu g..na odległość 500 km
ale to na pewno da się załatwić


Osz Ty! Ależ masz dobrze!
____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Toszka 18:44, 13 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mączkę iqpę dajesz na cały ogród. Kupna ziemia zazwyczaj jest wyłącznie torfem z dodatkami sztucznych nawozów Torf nie ma żadnych właściwości odżywczych dla roślin.
Szukaj w okolicy kompostowni
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Marti_01 19:00, 13 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
chyba znalazłam jutro poślę mojego W. do jednego rolnika z okolicy, ponoć będzie miał czym mnie poratować Jak wykorzystam tę ziemię gotową z kompostem to coś się stanie? Mogę przedobrzyć?

A mączkę sypie się na wierzch? Na trawę też?
____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Toszka 21:26, 13 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mączkę przekopujesz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 21:26, 13 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
mączkę przekopujesz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies