Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Białe płótno - pomóżcie mi je pomalować ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Białe płótno - pomóżcie mi je pomalować ;)

kasia_w 16:32, 14 cze 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
Marti- nie masz linku w podpisie, nikt do Ciebie nie trafi. jest instrukcja na forum jak go wklejać
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
Marti_01 23:52, 14 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
Zebrało mi się na wspomnienia. Około 2 lata temu, kiedy zdecydowaliśmy się kupić nasz dom ogród z tyłu wyglądał tak:

____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 00:07, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
W zeszłym roku oczyściliśmy teren i wyszło tak:



Cdn.
____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 13:11, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
Dziś zrobiłam zdjęcia stanu aktualnego. Oczywiście jest w fazie przeróbek

Dziś będę usuwać uschnięte iglaki (widoczne z 3 zdjęciu). Na jesień je przesadziłam, bo wcześniej rosły z przodu domu całkowicie zasłaniając widok. Przez zimę i wczesną wiosnę miały się bardzo dobrze, jednak kiedy zaczęło się robić ciepło zaczęły żółknąć. Mimo obfitego podlewania ten największy, na którym mi jeszcze zależało usychał dalej. Te mniejsze (leżące) były 3, został jeszcze jeden do wytargania. Nie chciałam ich, bo wyglądały jak miotły, ale mój W. się uparł i wsadziłam mimo niechęci.


____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 13:37, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
Teraz mam konkretne pytania. Co zrobić z magnolią? W zeszłym roku dostałam w prezencie od cioci żółtą magnolię. Wsadziłam ją bez pomyślunku go gruntu, bo wszyscy naciskali, żeby się nie zmarnowała przez zimę w doniczce. Myślałam, że jak wykluje mi się koncepcja, to wtedy ją przesadzę. Teraz okazuje się, że lepiej będzie jej nie ruszać, że może nie przeżyć przesadzania. Ma ktoś doświadczenia w przesadzaniu magnolii?

Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam na czerwono narożnik działki z magnolią i suchym krzewem.

W białym kółku jest choinka z pokoju moich dzieci. Szkoda mi ją wyrzucać, bo bardzo chce żyć. W ogóle jej w domu nie podlewałam (tylko raz po wniesieniu do domu) i później wyniosłam na dwór, z przekonaniem, że skoro była kopana z gruntu i przeżyła ukrop w domu w święta to na dworze sobie nie poradzi. Jednak przeżyła i ma się dobrze. Choć nie przepadam za iglakami chciałabym ją za tę żywotność zachować. Myślę perspektywicznie i wiem że bardzo urośnie wzwyż i w szerz. Dlatego chciałam ją dać w ten narożnik zamiast "suszka" a magnolię przenieść w inne miejsce. Co zrobić?

____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
kasia_w 13:45, 15 cze 2016


Dołączył: 16 sie 2013
Posty: 4920
wg mnie magnolię zostawić tam gdzie jest i kombinować co wokół niej. Nie mam dobrego doświadczenia z magnoliami, jedną sporą zmarnowałam. chyba bałabym sie przesadzać
Bardzo ładny teren,jaką ma powierzchnię?

Warzywnik widzę elegancki
____________________
Mały ogród Kasi , Izrael-ogrody i nie tylko
KasiaWB 14:48, 15 cze 2016


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Cześć Marti
bardzo ładnie oczyściliście teren za domem. Dom jest z duszą i ma bardzo ładną architekturę gratuluję wyboru

Polecam dekalog - jest tutaj : http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow

Najważniejszy jest plan/projekt oraz przygotowanie gleby.
Na początek, (jeśli nie czytałaś) polecam artykuły Danusi (podaję tylko kilka, ale jest ich na forum o wiele więcej):
- o projektowaniu ogrodu - Poadnik
cz. 1 http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie
cz. 2 http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie
cz/ 3 http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie
cz. 4 http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja
cz. 5 http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/99-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-5-modernizacja-starego-lub-zaniedbanego-ogrodu

- Przygotowanie gleby pod ogród http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

Warto również obejrzeć realizacje Danusi, których kilka pokazała na forum - od początku do końca

Jeśli chodzi o przedogródek to najpierw musi być plan potem przygotowanie gleby na całości (jakbym to wiedziała wcześniej, to w pierwszej kolejności zaorałabym wszystko zamiast robić po kawałku ) ). Chodniczkiem bym się tak nie przejmowała - jeszcze zobaczysz, że się bardzo przyda Można przy nim już posadzić żywopłocik z bukszpanu - będzie tłem dla roślin rosnących przed nim, będzie zasłaniał chodniczek, ale zostaw sobie na środku przejście żeby kiedyś nie latać dookoła no i trzeba brać pod uwagę planowany remont elewacji - gdzieś rusztowania muszą stać - może właśnie się zmieszczą na chodniczku )
Zastanów się czy chcesz mieć ładny widok z okna czy przed oknem tj. ładny widok z ulicy przez płot. Myślę, że jedno i drugie ) ja tak u siebie planuję ogród ma zaglądać przez okna lub być widoczny stań przy oknach i zobacz co i jak widać. Przecież ogród ma cieszyć przede wszystkim Ciebie, a nie tylko przechodniów Płot taki jak jest możesz przemalować już na inny kolor - jaki lubisz może biały, a może czarny (pasujący do drzwi) a może miętowy, a może jasnoszary Trzeba też już przewidzieć ten nowy płot w przyszłości i jego konstrukcję żeby się nie okazało, że posadzisz rośliny, one urosną, a potem np. wjedzie kopara żeby kopać pod fundament lub przyjdzie ekipa murować ogrodzenie z cegły - będą musieli mieć dostęp.
Nie wiem czy jest możliwość przy wejściu po jego prawej stronie, aby tam posadzić np. różę pnącą, która będzie się zwieszała nad tym łukiem nad wejściem (ups - edytowałam - bo nie ma łuku a prosty podciąg, ale chodzi mi o strefę wejścia ) )
Donice - lepiej traktować je jako miejsce nasadzeń sezonowych niż na stałe (prawdopodobieństwo wymarzania roślin w zimie), bo u nas jednak inny klimat niż we Francji czy UK Niestety...
Uff... więcej na razie nie pamiętam co miałam napisać )

Z całą pewnością stworzysz piękny ogród, którym będziemy się zachwycać już wkrótce
Kasia_w już wspomniała o ogrodzie Kasi (greglis), ja dorzucę jeszcze ogród Agnieszki (Safoya) - chyba coś w Twoim stylu np. ta strona http://www.ogrodowisko.pl/watek/586-tam-gdzie-mgly-i-roze-mieszkaja?page=81 (wiem, że prowadzi też swojego bloga).
Na Ogrodowisku jest mnóstwo inspiracji i jak pooglądasz to znajdziesz to co Tobie się podoba .
Chyba pierwszy raz tyle napisałam na forum w jednym poście )))
Trzymam kciuki, pozdrawiam i będę zaglądać


____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Marti_01 22:26, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
Kasiu_w dziękuję za miłe słowo W sumie działka nie jest taka mała, bo ma 1000m2, ale jak na moje wymagania nie jest zbyt ustawna Nasz dom powstał jako pierwszy na tej ulicy jakieś 50 lat temu i tak się fajnie złożyło, że akurat ta działka ma największą powierzchnię spośród wszystkich sąsiadów z osiedla

Z tą magnolią czułam, że mi tak doradzicie, ale musiałam zapytać. Zatem biorąc pod uwagę przyszłe rozmiary magnolii muszę zagospodarować przestrzeń za nią tak, żeby stworzyć zielone tło jednocześnie zostawiając jej miejsce do rozrostu. Potrzebne będzie coś szybko rosnącego, ale o kolumnowym pokroju, bo teraz ten suchy krzak styka się z magnolią i zdaję sobie sprawę, że to był błąd strategiczny.

Pierwszy warzywnik powstał w zeszłym roku, ale okazał się za mały na nasze potrzeby i w tym roku dorobiliśmy 3 skrzynki, co z resztą widać po kolorach Tej starszej nie chcę na razie malować, bo teraz poziomki tam owocują i nie chcę ich farbą niechcący zamalować
____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 23:12, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
KasiuWB dziękuję za odwiedziny i bardzo miłe słowa Papa mi się śmieje od ucha do ucha Tym bardziej, ze skłoniłam Cię do tak obszernej wypowiedzi

Kiedy czyściliśmy teren, odwiedził nas projektant ogrodów, który zbadał nam glebę. Kiedyś w tym miejscu były piaski i wierzchnia warstwa jest nawieziona. Nie pamiętam właśnie dokładnie co wyszło (bo wtedy nie przywiązywałam do tego wagi), ale wiem, że uznał, że jest znakomitej jakości, jednak ph nie pamiętam. Z tyłu jest jej grubsza warstwa niż z przodu domu, bo teren jest nachylony w kierunku tyłu ogrodu.

W przedogródku musieliśmy niestety ziemię wymienić, bo była kompletnie wyjałowiona i posialiśmy jesienią trawę, żeby nie było łyso do czasu jak się zdecyduję co chcę tam zrobić

Z tym płotem od frontu to mam zagwozdkę. Obecny mi bardzo przeszkadza, ale boję się go na tym etapie wymieniać, tym bardziej, że mam inne ważniejsze, ale równie kosztowne rzeczy do zrobienia przy domu. Mój mąż wpadł na pomysł jakiegoś piaskowania żeby na ten czas jakoś wyglądał i chyba dam mu wolną rękę w tym temacie. Niech się chłop wykaże Wymyśliłam sobie własnie ostatnio, ze "rzucę" na niego różę pnącą - właśnie tak, jak mi radzisz trochę przykryje i odwróci uwagę od jego brzydoty W Rosarium zwróciłam uwagę na Waterloo i chyba kupię

Co do koncepcji to masz absolutną rację. Wiem, ze przy projektowaniu muszę wziąć pod uwagę wszystkie inne prace, ale szczerze mówiąc to mnie najbardziej przytłacza. Jest tyle do zrobienie, że obojętnie czego by się nie tknęło, to będzie skutkować pociągnięciem szeregu innych prac.

Najgorsze jest to, ze nie mogę sobie założyć ram czasowych. Nie wiem kiedy uda nam się całość wykończyć, a patrzenie na te puste place mnie po prostu dobija. Dlatego chcę chociaż "zielonym" odrobinę odmienić to smutne otoczenie, nawet kosztem późniejszego przesadzania lub karczowania przez prace remontowe

Z tym chodniczkiem to masz dużo racji i przemyślę pomysł z bukszpanowym żywopłotem

Co do tego bloga, którego poleciłaś - to tak się składa, że na nim się jakoś w zeszłym tyg. znalazłam! Szukałam zdjęć wybranych róż przed wizytą w Rosarium i tam trafiłam. Nie wiedziałam nawet, że jest to osoba z ogrodowiska, ale w sumie mnie to nie dziwi

Jeszcze raz dziękuję, za ciepłe słowa otuchy i wyczerpującą dawkę informacji. Prześledzę wszystko co mi poleciłaś. Mam tylko nadzieję, że nie zmarnuję poświęconego mi czasu



____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Marti_01 23:21, 15 cze 2016


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 110
Zapomniałam się jeszcze pochwalić, że zaczęłam zbierać bukszpany na frontową rabatę. Sporo jeszcze brakuje, ale coś mi się w głowie i oczach zaczyna klarować Muszę jeszcze nowe propozycje przemyśleć i kupować, kupować, kupować...





A tak to na razie sobie poglądowo rozstawiłam, żeby zobaczyć ile mi jeszcze brakuje - i brakuje sporo

____________________
Białe płótno-pomóżcie mi je pomalować
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies