Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak feniks z popiołów

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak feniks z popiołów

Toszka 00:08, 02 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Możesz zrobić jedno i drugie Co więcej - liście na które tak narzekasz sprzątaj dopiero wiosną (doskonała kołderka dla bylin)- te które nie zdarzą się rozłożyć. Resztę na kompost dawaj. Otrzymasz cenną liściową próchnicę
Marnowanie takiego materiału próchnicznego powinno być karane karą ogrodniczą
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wiklasia 00:22, 02 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Koty zaczynają z zakątków różnych wyłazić ...
Z rozplenicy hameln też wyłażą

Na razie niewyraźne jakieś, ale nie przyuważyć ich nie można.
I melduję, że tę, którą dzieliłam w tak bardzo dla niej niestosownej porze jednak przeżyła.

Ktoś wie, kiedy mogę ułamać rozchodnika, włożyć do szklanki z wodą i czekać na ukorzenienie? Stosowna to pora będzie - druga połowa sierpnia?
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
wiklasia 00:24, 02 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Toszka napisał(a)
Możesz zrobić jedno i drugie Co więcej - liście na które tak narzekasz sprzątaj dopiero wiosną (doskonała kołderka dla bylin)- te które nie zdarzą się rozłożyć. Resztę na kompost dawaj. Otrzymasz cenną liściową próchnicę
Marnowanie takiego materiału próchnicznego powinno być karane karą ogrodniczą


Nie zgniją pod tą kołderką? Bo z trawnika (ekch, przejęzyczyłam się, trawnikiem toto nie jest co najwyżej trawą) grabię skrupulatnie.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Toszka 02:22, 02 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
rozchodnik teraz ukręć nisko przy ziemi i wsadź prosto do ziemi. Nie do wody, bo często potem korzenie infekowane są chorobami grzybowymi.
Byliny najlepiej zimują pod liśćmi. Trawy to inna inszość, bo mogą pleśnieć (zgorzel pochwy liścia).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
bdan 06:44, 02 sie 2016


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Dziękuje za wizytę u mnie. Przeczytałam sobie Twój watek,bo bardzo fajnie się czyta no i na razie jeszcze mało stron jest

Pozdrawiam
Makusia 08:42, 02 sie 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka czyli rozumiem, że jak bylin u mnie brak, to mus liście kompostować? Gdzieś tutaj na forum czytałam o takim sposobie, że na jesień liście do worka plastikowego, zalać wodą, po chwili porobić dziurki żeby nadmiar wody wyciekł i bach na ziemię i tak można kolejno robić. Ja tak chcę z liśćmi dębu- dobrze będzie?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 11:26, 02 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Martuś, liście upycha się do worka (najlepiej by było te liście kosiarką potraktować), obficie polewa 5% roztworem mocznika. Worek dziurawi się i może leżakować. Od czasu do czasu trzeba workiem wstrząsnać/przemieszać, co by rozbić zbijającą się masę liści i napowietrzyć. Na wiosnę mozna wrzucić do kompostownika lub (jesli były kosiarką rozdrobnione) prosto na rabaty.

Można tez te liście po rozdrobnieniu kosiarką od razu na jesieni sypnąć pomiędzy rośliny (jeśli nam nie zależy na ziemi liściowej). Na wiosnę nawet nie trzeba sprzątać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 14:56, 03 sie 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Toszka ja zamierzam to hurtowo uprawiać (pod okularową i samą dębinę), więc zacznę od worków. Już to widzę- przywiezione w workach-wysypane-skoszone-zebrane-zapakowane-polane-podziurawione
Czy lepiej u mnie na rabaty poszatkowane kosiarą sypać?

Powiedz mi tak łopatologicznie- 5% roztwór mocznika znaczy 5% mocznika (mam w granulkach)-95% wody?
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Toszka 15:24, 03 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dajesz 50g mocznika na litr wody
Pod rodki możesz liście obsypać (sypać) i bez mielenia kosiarką. Kwestia tylko czy ci się tak będzie podobać. Ja tak lubię - taka namiastka lasu Jesli liście będą cię razić to przemiel kosiarką. Rodki nie muszą mieć kompostowanej liściowej ściółki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Makusia 19:23, 03 sie 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
No widzisz jakie przydatne sugestie. Jak to mówi mój znajomy-"mądrego zawsze warto posłuchać"!
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies