Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Gruszka_na_w... 09:44, 01 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Johanka, napisze szczerze Mnie przerażają żwirkowe rabaty Obserwuję takowe za płotem. One wyglądają pięknie tylko po założeniu lub przy systematycznym odchwaszczaniu. W tym żwirze bez przerwy coś się wysiewa. Wiatr nanosi tam pył, nasiona ostów, mniszka i innych takich. Pielenie tego to mordęga. W rękawiczkach trudno to uchwycić, narzędzie o nazwie "pazurki" się klinuje. Ty masz tylko weekendy na prace ogrodowe... Jestem pragmatykiem. Staram się unikać upierdliwych prac jak ognia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 09:53, 01 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Agcia napisał(a)
Miałam taką opcję z kostrzewami u siebie, jeśli pozwolisz im się wysiewać to może nie będziesz musiała co 3 lata wymieniać


Agciu,z nasionek rodziły się nowe?
Na forum znalazłam informację, że kostrzewom trzeba obcinać kwiatostany, bo wytworzenie nasion bardzo osłabia roślinę i skraca jej życie. Jaka jest Twoja opinia?
Dzięki Twojej bytności tutaj odkryłam ponownie Twój ogród. Kilka lat temu podczytywałam Twój wątek, ale potem nie mogłam trafić (zmieniłaś nick i dział forum). Czytam od nowa- jestem na 60 str. Pięknie Ci się rozwija ogród.
Pozdrawiam
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 22:36, 01 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Śmigalska, ja mam inny problem. Nie podoba mi się kora. Zatem przynajmniej na frontowej rabacie zaryzykuję ten żwirek. Najyżej kiedyś zmienię zdanie

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 22:47, 01 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Jak już pisałam dzisiaj u Makusi, pertaktowałam dziś z Ogrodowniczym prostotę moich rabat, tj. obrzeży. Myślę, że cierpliwość mu wykorzstałam.
Potem zeszło na nawozenie. Poprosiłam, aby na rabatach ziemię przemieszał z obornikiem i mączka. Zaczął mnie przekonywać, ze jego zdaniem granulowany wystarczy. I żeby kopać dołek pod roślinę, do tego dobra ziemia, nawóz, obornik granulowany będzie ok.
No ja już sama nie wiem. Uparłam mu się na ten obornik naturalny i mączkę. Był lekko skonfudowany. A ja się nie znam i nie wiem, czy tak słusznie się upierałam. Myślał sobie pewnie - babo niemądra, chcesz, to Ci załatwię te kupy i Ci wymieszam! A masz!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 23:12, 01 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Obornik granulowany, suszony to czysty azot -odpowiedzialny głównie za przyrost masy zielonej w krótkim czasie. Obornik przekompostowany (najlepiej koński)poprawia strukturę gleby, wzbogaca w próchnicę. Mączka zawiera mikroelementy. Te dwa ostatnie działają w dłuższym przedziale czasowym.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 23:16, 01 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
I otóż to
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
natka098 23:29, 01 sie 2016


Dołączył: 12 cze 2016
Posty: 1795
Zapowiada się ciekawie. Będę podgladac
____________________
Natalia - Mój zakątek
Toszka 23:55, 01 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Daleka jestem od krytykowania kogokolwiek, ale dostrzegam u Pana ogrodnika braki w gleboznastwie i uprawach. Te lekcje albo przespał, albo przewagarował

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gruszka_na_w... 23:57, 01 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Zwróć uwagę na przymiotnik "przekompostowany"
Świeży obornik pachnie kupą Przekompostowany to taki, który leżał sobie na górce (słowo "kupce" wydało mi się nieodpowienie)1-2 lata. Część azotu odparowała, a została przyjemnie pachnąca puszysta masa.
O Toszka Przekazuję dalej Twoje nauki o gleboznastwie. Taki piękny wykład zrobiłaś u Makusi, że trzeba tę wiedzę upowszechniać.
Edit- zawsze podczas wizyty u dentysty upewniam się, czy był obecny na zajęciach z zęba, z którym przyszłam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Toszka 00:02, 02 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Obornik do przekopania wystarczy przeleżakować 6miesięcy. Pod rośliny ponad rok. Kompostowany dłużej niż 2 lata (podobnie kompost) mineralizuje się.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies