Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Gruszka_na_w... 20:04, 31 lip 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Wrzosy wymagają nawiezienia kwaśnej gleby.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Johanka77 20:13, 31 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Może to dziwne, ale u nas gleba jest kwaśna. Barwi nam porządnie kwiaty, nawet te piękne dzwonki kupione jasnoróżowe są już ciemnofioletowe:
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 22:15, 31 lip 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
To wrzosy będą pięknie rosły.
W sumie to dziwne, że lawenda na kwaśną nie narzeka i tak bujnie rośnie. Ona lubi zdecydowanie zasadową, wapienną ziemię. Wnioskowałam po jej rośnięciu, że gleba nie ma kwaśnego odczynu.
Udanego tygodnia życzę.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
AgataBC 22:20, 31 lip 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Ziemia piaszczysta zwykle jest kwaśna ale nie aż tak jak potrzebują wrzosy czyli ok.3,5 do 4,5 ph. Mierzyłaś ile ma u Ciebie ziemia? Pierwszy rok wytrzymają bo są sadzone w doniczkach z kwaśnym torfem ale kiedy korzeniami zaczną się rozłazić nie przyswoją odpowiednich składników z ziemi o innym ph, zaczną chorować (a wiedz, że u mnie pod lasem co roku część wrzosów wypada, chyba ze względu na choroby grzybowe lub bezśnieżne zimy). Gdy dobrze przygotujesz im grunt to się odwdzięczą. I nie musi głęboko, bo wrzosy się płytko korzenią. Przydałoby się kwaśnego torfu, próchnicy kwaśnej, pomieszać z tym piaskiem, który masz i będzie cacy no i podlewać pierwszy rok zwłaszcza w susze. Miałam taką opcję z kostrzewami u siebie, jeśli pozwolisz im się wysiewać to może nie będziesz musiała co 3 lata wymieniać
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 22:23, 31 lip 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
U mnie lawendy rosną też w tym kwaśnym piachu ale na wiosnę dostają wapna, i popiołu z kominka. Piaski jej pasują
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Johanka77 22:25, 31 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Boże Dziewczyny, co ja bym bez Was zrobiła
Przygotuję zatem podłoże pod wrzosy.
Dziękuję za wsparcie
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
AgataBC 22:31, 31 lip 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Johanka77 napisał(a)

Z przodu nie będzie trawnika, więc muszę to jakoś sensownie zagospodarować.


No to masz kawał rabaty do zagospodarowania.. Sama nie wiem co bym zrobiła..Musiałabym spokojnie pomyśleć. Ta lawenda też z lekkim spadkiem rośnie prawda?
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
chagall 22:37, 31 lip 2016


Dołączył: 08 sie 2015
Posty: 435
Asiu, widzę że wiele nowych roślinek u Ciebie przybyło i ta czarna ziemia - marzenie
Pozdrawiam
____________________
Ania - Atacama pod lasem
Johanka77 22:52, 31 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Tak, lawenda rośnie że spadkiem. Byłoby za dużo nawożenia ziemi, żeby to wyrównać. Generalnie mógłby być tam fajny łan lawendy otoczony wąskim pasem żwirku. Przy ogrodzeniu muszę tylko coś posadzić. Nie wiem, jak cisy by sobie poradziły.
Przy podjeździe mam temat załatwiony tymi hakuro z kocią trawą. A dalej to muszę się pozastanawiać
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 22:58, 31 lip 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
chagall napisał(a)
Asiu, widzę że wiele nowych roślinek u Ciebie przybyło i ta czarna ziemia - marzenie
Pozdrawiam

Miło mi Aniu
Niestety ta super czarna ziemia pochodząca z osuszania stawu już się skończyła. Teraz nawieźli trochę jaśniejszą. Mam nadzieję, że również dobrą
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies