Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Pierwszy (nie)Wielki - projekt

iwka 08:31, 26 sie 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
pewnie, że przycina tylko teraz to już nie mocno tylko wytnij suche kwiatostany, może jeszcze powtórzy kwitnienie
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Johanka77 08:50, 26 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
iwka napisał(a)
pewnie, że przycina tylko teraz to już nie mocno tylko wytnij suche kwiatostany, może jeszcze powtórzy kwitnienie

Dziękuję bardzo
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 21:12, 26 sie 2016


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ależ świetnie zaczęło to wyglądać. Dom bardzo zyskał na tym zielonym tle. Masz powód do radości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
asiak 22:09, 26 sie 2016


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Ładnie
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Johanka77 22:11, 26 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Dziękuję wszystkim Wam za miłe słowa
Dziś po pracy wysadzałam moje śmiałki darniowe zakupione w ubiegłą niedzielę. Zakończyłam po zmroku. Rano się okaże
Trochę dostały w kość przez ten tydzień, jak mnie nie było.

Jutro wysadzę miskanty, kocią trawę i biorę się za wrzosy i wrzośce.
Na razie kupiłam kilka w markecie, bo nie mogłam się powstrzymać. Obsadzę nimi górę skarpy.

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Toszka 22:19, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
przy sadzeniu wrzosów i wrzosców dobrze namocz doniczki, po czym rozerwij mocno bryłę korzeniową tak by uzyskać placek korzeni. Jesli posadzisz prosto z doniczki bez rozerwania to raczej uschną zimą, bo torf jest jak gąbka - chłonie wodę ale jej nie oddaje, a jesli wyschnie to kurczy się, ściska korzenie i nie namaka łatwo ponownie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Johanka77 22:26, 26 sie 2016


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Toszka napisał(a)
przy sadzeniu wrzosów i wrzosców dobrze namocz doniczki, po czym rozerwij mocno bryłę korzeniową tak by uzyskać placek korzeni. Jesli posadzisz prosto z doniczki bez rozerwania to raczej uschną zimą, bo torf jest jak gąbka - chłonie wodę ale jej nie oddaje, a jesli wyschnie to kurczy się, ściska korzenie i nie namaka łatwo ponownie


Tak zrobię Toszko! Nie bardzo rozumiem ten placek korzeni, rozumiem, że mam je rozczochrać trochę, tak?
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
wiklasia 22:38, 26 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Toszka napisał(a)
przy sadzeniu wrzosów i wrzosców dobrze namocz doniczki, po czym rozerwij mocno bryłę korzeniową tak by uzyskać placek korzeni. Jesli posadzisz prosto z doniczki bez rozerwania to raczej uschną zimą, bo torf jest jak gąbka - chłonie wodę ale jej nie oddaje, a jesli wyschnie to kurczy się, ściska korzenie i nie namaka łatwo ponownie


Buuu. Gdybym to ja wiedziała wcześniej, nie musiałabym wyrzucać coś około 20 wrzosów, bo mi uschły po zimie. Teraz już wiem dlaczego tak łatwo mi się je wyciągało w ziemi (korzenie nic nie ruszyły na boki tylko zachowały kształt doniczki). Następne to już na pewno będę czochrać przy sadzeniu.

Swoją drogą jakiś mit w mej głowie się zalęgł, że podłoże w którym rośliny są sadzone fabrycznie to chyba jakieś super jest skoro takie ładne okazy w nich. Teraz wiem, że to bujda na resorach.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Toszka 22:39, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak, nawet przeciąć na krzyż nożyczkami, rozerwać i płasko rozłożyć. U Anbu dawałam filmik jak sadzić rodka - tak samo ze wszystkimi kwasolubami i wrzosami/wrzoścami.
Nierozerwanie bryły to najczęstsza przyczyna wypadania kwasolubnych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 22:45, 26 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
wiklasia napisał(a)


Buuu. Gdybym to ja wiedziała wcześniej, nie musiałabym wyrzucać coś około 20 wrzosów, bo mi uschły po zimie. Teraz już wiem dlaczego tak łatwo mi się je wyciągało w ziemi (korzenie nic nie ruszyły na boki tylko zachowały kształt doniczki). Następne to już na pewno będę czochrać przy sadzeniu.

Swoją drogą jakiś mit w mej głowie się zalęgł, że podłoże w którym rośliny są sadzone fabrycznie to chyba jakieś super jest skoro takie ładne okazy w nich. Teraz wiem, że to bujda na resorach.


Uprawa towarowa rządzi się innymi prawami - ma być tanio i praktycznie. Torf taki jest - tani i łatwy do zaaplikowania nawozów. Dodatkowo jest jałowym podłożem wolnym od patogenów. Ot, tajemnica wyjaśniona
Ale to co dobre w doniczce przy masowej, często szklarniowej uprawie, niestety nie sprawdza się w ziemi w naszych ogrodach.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies