Ramki z bukszpanu w żwirowym placyku Drzewa niekoniecznie muszą rosnąć na rabatach skomponowane z innymi roślinami. Często w swoich projektach wykorzystuję solitery, drzewa lub krzewy, które rosną pojedynczo na otwartym terenie lub trawniku i poza ekspozycją, wyróżniają się efektownym pokrojem, kolorem liści lub kwiatów.

Szczególnie lubię wyniosłe platany, efektowne buki, czy interesujące miłorzęby. Ale nie muszą to być tylko piękne i okazałe drzewa. Upodobałam sobie także mniejsze okazy np. kule z cisa na pniu, również pienne trzmieliny czy pachnące kaliny. Warunkiem jest atrakcyjny wygląd przez cały rok.

Takie samotniki, jednak wcale nie muszą rosnąć samotnie. Najbardziej lubię wymyślać im towarzystwo. U mnie w większości je mają. Drzewom dosadzam hosty, żurawki, kostki z bukszpanów, a krzewy otaczam wysepkami z pachysandry. Ładnie im w takim gąszczu. Ma to też swoje praktyczne zastosowanie. Ułatwia koszenie, bo łatwiej manipulować sprzętem, a rabata chroni pień przed uszkodzeniami. Kostki z bukszpanu to jeden z moich ulubionych motywów. Ostatnio zastosowałam go pod moimi drzewami rosnącymi wzdłuż muru od ulicy. Nawet zimą zwraca uwagę ta interesujący szczegół.

Misterne zawijasy z bukszpanu, fot. Michał MłoźniakRama z bukszpanu znakomicie podkreśla doskonały kształt ostrosłupa Nieco wyższa bryła z cisa, fot. Michał Młoźniak Ramka z bukszpanu, a w środku kwiaty sezonowe

Czasem drzewa wtapiam w taras, wyglądają, jakby z niego wyrastały. Jeśli w pobliżu domu rośnie grupa efektownych egzemplarzy, warto zaaranżować tam placyk, np. z drewna egzotycznego lub kostki granitowej. Wtedy klimat tego miejsca znacznie się ociepla, a człowiek przybliża się do przyrody. Nad głową szumią drzewa. To znak, że jesteśmy w ogrodzie, a nie na pustyni.

W ogrodach angielskich podpatrzyłam też specjalne ławki, które okalają drzewo ze wszystkich stron. W Polsce też pewnie są w sprzedaży, ale jeszcze nie miałam okazji ich zastosować. Najlepiej, gdy wykonane są z drewna tekowego, wtedy ich kolor staje się srebrzysty i wtapia w otoczenie. Po takim drzewem może siedzieć jednocześnie kilka osób.

Kwadratowa ramka w trawniku obsadzona niebieskim barwinkiem i żółtą żurawką Drzewo w drewnianym tarasie, fot. Michał Młoźniak
Drzewo w kamiennym placyku, fot. MIchał Młoźniak Podwójna ramka i kostka z bukszpanu

W małych ogródkach typu "patio" można dzięki ramom zaaranżować niebanalny zakątek do siedzenie, spożywania posiłków i co ważne, wykorzystać to miejsce do maksimum. Jeśli posadzimy drzewo centralnie, obudujmy go siedziskami. Powstanie wtedy wspaniały kącik wypoczynkowy. Poduchy na deskach ocieplą ten zakątek. Pozostaje nam tylko otworzyć szampana.

Klomby z sezonowych kwiatów pod samotnymi drzewami to także idealne towarzystwo. Kolorowe wysepki nie dość, że atrakcyjnie wyglądają, to jeszcze podkreślają urodę drzewa, kolor kory. Powodują, że drzewo w trawniku jest lepiej widoczne i kompozycja wygląda na dopracowaną i skończoną, po prostu doskonałą.

Poniżej przedstawiam moje ulubione rośliny dla podkreślenia urody drzew :

Rama z bukszpanu Euonymus fortunei "Golden Harlequin"
Hosta o żółtych liściach Heuchera

Buxus (bukszpan)

Zimozielony, elegancki, pasuje do każdego stylu. Może wokół drzew robić pojedyncze lub podwójne obwódki, kostki-kubiki, skomplikowane zawijasy, ogrodowe ramy z najwyższej półki. Polecam bukszpan, bo nie jest on zbytnio wymagający, rośnie dobrze na wszystkich glebach, oprócz skrajnie wilgotnych.

Dodatkową zaletą do wykorzystania go w postaci ram jest to, że wolno rośnie. Jednak zastosowanie tego rodzaju wymaga starannego docięcia i pilnowania ram, aby zawsze nienagannie wyglądały. Jeśli nie mamy czasu na pielęgnację, posadźmy rośliny, które będą swobodnie rosły.

Ilex crenata "Golden Gem" (ostrokrzew karbowanolistny)

Zimozielona odmiana karłowego ostrokrzewu, w zastosowaniu podobna do bukszpanu, lecz odmienna w kolorze. Listki tej rośliny są bowiem żółte w początkowej fazie, potem nieco zielenieją. Mogą podkreślać drzewa o pięknej, ciemnej korze. Jest opisywany jako roślina wrażliwa na mrozy, jednak niczego takiego nie zauważyłam. Ten krzew jest całkowicie odporny.

Euonymus fortunei (trzmielina Fortunego), różne kolorowe odmiany

Mają one podobne zastosowanie, tylko kolorystyka jest nieco inna, bo może być biała, żółta, zielona, a zimą przebarwia się nieco na różowo pod wpływem niskich temperatur. Trzmielin nie potrzeba koniecznie strzyc, mogą sobie rosnąć swobodnie, pod warunkiem, że nie wykraczają poza wyznaczone im ramy.

Euonymus fortunei "Harlequin" Cisowe kostki, fot. Michał Młoźniak
Obwódka z bukszpanu i inne ciekawe kształty Inny przykład "rozwianej fryzury", fot. Michał Młoźniak

Hosta (funkia)

Moją ulubioną odmianą jest "Fire and Ice", ma liście z przewagą białego.Ta średniej wielkości hosta rośnie powoli, ale tworzy ładną, zgrabną kępę złożoną z pięknych dwubarwnych liści. Kwiaty nie mają wartości ozdobnej, ja nawet je wycinam, aby nie ujmować urody liściom. Na rabacie mogłyby zostać, lecz w przypadku ram dla drzew, niestety nie. Ta funkia doskonale nadaje się do miejsc półcienistych. Jedyną jej wadą jest to, że liście giną po pierwszych przymrozkach.

Na drugim miejscu wśród host plasuję "Patriot", która jest nieco większa i ma więcej zielonego, a mniej białego. Na pełnym słońcu liście mogą ulec przypaleniu, zwłaszcza jeśli są zbyt skąpo nawadniane.

Bergenia Bergenie jako rama dla okazałego krzewu w trawniku

Bergenia cordifolia (bergenia sercowata)

Mięsista, płożąca bylina, o zimozielonych, dekoracyjnych liściach, o kształcie okrągławym i skórzastych w dotyku. Liście jesienią czerwienieją. Ozdobą są wiechy gęstych kwiatostanów w kolorze purpurowym, różowym lub białym wiosną. Posadzona w ramach pod drzewem nie wymaga przycinania. Jest niewymagająca i dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w słońcu (wymaga więcej wody). Jest długowieczna.

Kwadracik z pachysandry. Dobrze, że ją tutaj wsadzono, fot. Michał Młoźniak Pachysandra terminalis

Pachysandra terminalis (runianka japońska)

Zimozielona krzewinka, ścieląca się po ziemi. Bardzo wolno rośnie, tworząc kobierce do 0,2 m. wysokości. Liście zielone, gładkie, błyszczące, zebrane w rozety na końcach pędów. Kwiaty drobne, białe (kwitnie w maju), ale kwiatów nie bierzemy w ogóle pod uwagę. Wymaga żyznych, próchnicznych, wilgotnych gleb. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, nadaje się na większe poduchy, szczególnie pod krzewami, tworząc duże plamy.

Jest tzw. "zjadaczem liści". Ponadto może służyć do zamaskowania przekwitających roślin cebulowych, które mają potem zasychające, brzydkie liście.

Eleganckie wysepki z host "Patriot" idealnie się komponują z biało-czarną korą brzóz A tutaj hosty pod gruszą i żółtolistną robinią "Frisia"
Kółko z cisa, fot. Michał Młoźniak Ogród typu patio, podwójne ramki podkreślają urodę klonu palmowego (Chelsea Flower Show 2010)

Heuchera (żurawka)

Ostatnio bardzo modna bylina o kolorowych liściach, zimą trzymająca kolor. Rośliny mają pęd główny i pędy boczne bardzo skrócone, dzięki czemu osiągają tak zwarty pokrój. Efektowny wygląd zawdzięczają różnorodności kolorystycznej i mam tu na myśli kolor liści, które są owłosione, owalno-sercowate, osadzone na długich ogonkach. Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka: od zieleni, po odcienie żółtego, pomarańczowego, bordowego, niektóre z jaskrawym unerwieniem.

Hauchera Heuchera

To jedne z najbardziej atrakcyjnych roślin ostatnich lat, odkąd hodowcy wyprodukowali tak wiele odmian i w dodatku tak urodziwych. Kwiaty przypominają malutkie dzwonki, jednak tylko niektóre mają mocny kolor. W zasadzie są mało widoczne i nie mają większego znaczenia ozdobnego.

To tylko niektóre moje ulubione rośliny do wykorzystania w ramach wokół drzew. Oczywiście możliwości może być mnóstwo, wszystko zależy od osobistych upodobań. Zapraszam więc do tworzenia ram.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: projektowanie ogrodu, topiary, drzewa
28 komentarzy:
Zosia 12:15, 17 gru 2010

Brzozy okolone hostami są piękne! No i ta ławka wokół drzewa - cudo. Muszę się podzielić przerażającym ;) odkryciem. Pierwszy raz w życiu mam dosyć zimy, zanim się na dobre zaczęła, a wszystko przez ogródek. Mam go od niespełna roku. Wciąż planuję, co i jak posadzę i nie mogę doczekać się wiosny. Patrzę przez okno i zamiast podziwiać ośnieżone iglaki, wyobrażam sobie, jak będzie pięknie, gdy za kilka miesięcy wzejdą tulipany :))) Obłęd. A Twój artykuł, Danusiu, jeszcze nakręca moją nienawiść do zimy!!! :)

Olga Szopa 12:45, 17 gru 2010

Podzielam Twoje zdanie Zosiu w 100%. A obwódki pod drzewami podobają mi się bardzo.Wprowadzają ład i porządek,szczególnie te strzyżone z cisa czy bukszpanu,bo u mnie to ciągle panuje chaos.

Bogusław R. Kucharski 13:13, 17 gru 2010

są piękne od jakiegoś czasu robię tak z bukszpanem ale jak zrobić z cisa nie wiem i trochę się obawiam zniszczyć mam doświadczenia z czrnymi sosnami wiem jak to robić i że jest to długotrwały proces ale potem jest pięknie a nawet cudnie

Anna Żochowska 13:45, 17 gru 2010

Cis pospolity 'Repandens Aurea',jest dobry do przycinania,można z niego zrobić obwódkę,widziałam zdjęcie trzmieliny"Harlequin",jest śliczna,ale nie mrozoodporna i w naszych warunkach należy ją okrywać,ja też jak pozostali nie znoszę zimy i czekam niecierpliwie do wiosny:))

Zbigniew Gazda 14:42, 17 gru 2010

Kopalnia wiedzy i praktyki.Mamy tutaj mnóstwo przykładów , wymagania roślin ich nazwy .Dzięki Danusiu.A te obwódki z bukszpanu to szok.

Marzena Błażewicz-Woźniak 16:43, 17 gru 2010

Danusiu, bardzo mi się to podoba. Własnie tak usiłuje zagospodarować miejsce pod drzewami w moim ogrodzie. Na pierwszych zdjeciach to drzewo smocze (Dracaena draco) czy się mylę?

Matka 17:58, 17 gru 2010

Ja swoje drzewkatez zamierzam "obrmować" czyms ciekawym, tylko moje, nieliczne, są ciągle na slonku, więc żurawki i hosty(Patriot-śliczna, chyba moja ulubiona) chyba odpadają?ale trzmielinkaalbo jakies ładne sezonowe w kształtnych ramach, czemu nie?

shrekol 18:52, 17 gru 2010

Bardzo ciekawe kompozycje szkoda, że u mnie tak mało dużych drzew. Marzenko to raczej jest yucca a nie dracena, mam taką wiekową i pień się u mojej tez taki szeroki i masywny zrobił. Bogusiu odnośnie host i żurawek na słońcu to ja na Twoim miejscu bym posadził, popatrz na zdjęcia host jakie umieściłem w hostowym wątku, część moich host rosło na początku pod młodymi drzewami teraz aż takiego dużego cienia też nie ma a radzą sobie dobrze mają trochę jaśniejsze liście. A żurawki wybierz te które lepiej rosną i wybarwiają się w słońcu i bedziesz mogła mieć w swoim młodym ogrodzie to co lubisz :)

Danuta Młoźniak 19:18, 17 gru 2010

Kochani, ja zapamiętałam tę roślinę jako Cordyline australis, normalna zielona. Mam taką, ale nie ma tyle pni, nie jest po prostu taka stara i rozgałęziona jak na zdjęciu. Liście ma miękkie i bez kolca, spójrzcie także na kwiaty, to nie są kwiaty jukki. Porównałam ze zdjęciami w internecie i wydaje mi się, że mam rację. Poza tym widziałam ją z bliska.

tyna 19:19, 17 gru 2010

Bardzo potrzebny artykuł, po prostu..... uporządkowanie naszych wiadomości :) Uniwersalne rozwiązania :)

Danuta Młoźniak 19:28, 17 gru 2010

Dodałam jeszcze jedno zdjęcie, moim zdaniem bardzo ciekawe. Ramka ukośna, śliczna i niespotykana. Podoba mi się ten pomysł, gdzieś pewnie zastosuję w ukośnym ogrodzie (zapewne u siebie na wiosnę). Natomiast chciałam też się wypowiedzieć na temat trzmieliny "Harlequin" i "Golden Harlequin" - otóż pod Warszawą u mnie jest kilka lat i nie wymarzła, ale rośnie w zacisznym ogrodzie, więc nie wiem jak w odkrytym terenie zimuje. Pod śniegiem pewnie przetrwa na 100 %. Może też u Was rośnie, to napiszcie, jak zimuje. Jestem bardzo ciekawa.

Danuta Młoźniak 19:31, 17 gru 2010

Bogusławie, odpowiadam na temat cisów. Trzeba posadzić w kostkę nieduże, ale gęste okazy, jeden przy drugim, aby się stykały, dociąć w poziomie i w pionie i gotowe. W przyszłym roku będą już docelowo wyglądały jak sześcian, albo co tam chciałbyś.

shrekol 19:34, 17 gru 2010

Zasugerowałem się liśćmi i pniem podobnym jak u mojej yucca, Ty ja widziałaś z bliska czyli warto mieć Cordyline australis w ogrodzie :)

tyna 19:46, 17 gru 2010

Na tym ostatnim zdjęciu, obwódka z bukszpanu + prosta ława - przedłużenie, coś świetnego:)

Danuta Młoźniak 21:01, 17 gru 2010

W ogrodzie Cordylina tylko w donicy, a na zimę do garażu, choć jak wcześniej pisałam zmarzła przy minus 7 i nic jej nie było. W liściach są jakieś włókna.

Sylwia Stanaszek 21:45, 17 gru 2010

Danusiu, jaka jest nazwa tego klonu na drugim obrazku ?

Bozena Rygowska 23:36, 17 gru 2010

Ależ tu panuje porządek!!

Danuta Młoźniak 00:08, 18 gru 2010

To może być zwykły Acer palmatum, albo Acer palmatum "Orange Dream".

Mirosław Borek 10:52, 18 gru 2010

A czym obsadzić stare jabłonie i zdziczałe wielkie śliwy i wiśnie? Tak w ogóle, to co zrobić ze starym sadem?.

Danuta Młoźniak 13:10, 18 gru 2010

Owocowe drzewa: trzeba zrobić ocenę ich zdrowotności, chore wykarczować (nie potrzeba na to pozwolenia), resztę poprzycinać, albo ogłowić w celu odmłodzenia. Sad można przerzedzić i będzie jeszcze owocował, a między drzewami zrobić normalny ogród z bylinami w stylu ogrodów wiejskich. Ramki mogą być jako wysepki pod drzewem, albo łączące kilka drzew i posadzone w nich byliny np. hosty, żurawki, jeżówki, róże. Na pnie jabłoni można puścić róże pnące. Zobacz Mirku artykuł o ogrodach angielskich pt. "Ogrody angielskie - Houghton Hall. Tam są warzywniki i trawniki w sadzie, a w ogrodzie Sissinghurst jest założona łąka kwietna i postawione ławki.

Bogusław R. Kucharski 10:21, 22 gru 2010

Danusiu bardzo serdecznie dziękuję za wskazówki i na pewno spróbuję bo temat jest fantastyczny, ponieważ mam sporo pojedynczych czarnych sosen, to aż proszą się o oprawę "donicę" a to bardzo pięknie wygląda. Pochwalę się oczywiście jak osiągnę cel. Serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne z poważaniem Bogusław.

Bogusław R. Kucharski 10:24, 22 gru 2010

Bardzo dziękuję za OGRODOWISKO jest super kopalnia wiedzy i wiem że na tym nie koniec serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę wesołych i smacznych świąt oraz owocnego roku . Bogusław

Danuta Młoźniak 17:15, 23 gru 2010

Dziękujemy Bogusławie, czekamy na efekty "ramowania". Czyżbyś miał zamiar zastosować hosty?

anna czerepińska 10:46, 25 mar 2014

Pani artykuły są dla mnie ogromną inspiracją - dziękuję... Już zakupiłam hosty do posadzenia pod brzozami :) Mam jeszcze do "obramowania" platany, lipy, klony i drzewka owocowe - czy mogłaby mi pani poradzić jakie rośliny będą najlepsze - głowię się i głowię...?

Danuta Młoźniak 14:58, 25 mar 2014

Rośliny wymienione są w artykule i trzeba zajrzeć do galerii zdjęciowej. Myślę że sporo jest propozycji i można wybrać.

Ines 07:13, 24 maj 2014

Danusiu planuję taką ramkę z bukszpanu wokół catalpy i bzu krasavitsa moskvy i mam w związku z tym pytanie.Czy tak gęsto posadzone rośliny wokół tych drzew nie będą ze sobą zbytnio konkurować? Czy trzeba będzie dodatkowo je zasilać i jak to jest z systemem korzeniowym lilaka i catalpy czy nie uszkodzę korzeni gdy będę dosadzać gryczpan dodam że to już są kilkuletnie okazy

Danuta Młoźniak 08:11, 24 maj 2014

Podczas sadzenia drzewa i obsadzania obwódki nie ma żadnej trudności i rośliny się zakorzeniają i nie konkurują ze sobą. Gorzej jest, gdy drzewa już rosną. Wtedy sadzenie jest utrudnione, bo korzenie drzewa to uniemożliwiają, Trzeba delikatnie i ręcznie wygrzebywać miejsce do posadzenia bukszpanów. Bukszpany powinny mieć małe bryłki korzeniowe.

Zasilać bukszpany w tym przypadku trzeba nawozem w płynie, dolistnie i doglebowo, a w korzenie najlepiej jest od razu podsypać kompostu. Nawozisz jak bukszpany gorzej wyglądają, jeśli ładnie rosną - nie ma takiej potrzeby.

Ines 14:29, 24 maj 2014

Bardzo dziękuję za fachowe wskazówki.Pozdrawiam