Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co by tu posadzic.....?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co by tu posadzic.....?

anbu 20:01, 10 wrz 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Jacku a tak w ogóle zrób sobie podpis, bo ciężko do Ciebie trafić

Tu masz ściągę zrobioną przez Anię, ona tzn. ściąga może okazać się pomocna
____________________
Ania Ogród Ani :)
makadamia 20:08, 10 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jacku, jak zobaczyłam ten wiślany piaseczek, to aż jęknęłam! U mnie jest taki na głebokości 70 cm i za każdym razem jak sadzę jakiegoś krzaka czy drzewo, staram się jak najgłębiej kopać i jak najwięcej go wywieźć.
Że ktoś na własne życzenie go sobie przywozi - nie mieści mi się w głowie.
Ale zapewne Tobie nie mieści się w głowie, że ktoś może sobie przywozić glinę - a to właśnie zrobiłam

Co do planu - Twoje zmiany mają chyba na celu zostawienie większej ilości trawnika i zostawienie tej rabatki pod oknem.
Obydwa powody całkowicie zrozumiałe.
Pozwól jednak, że wytłumaczę, dlaczego narysowałam tak, a nie inaczej

Chodziło mi o uzyskanie złudzenia wijącej się ścieżki, która prowadzi od tarasu wgłąb działki. Razem z prześwitem na horyzont daje to efekt optycznego powiększenia działki.
Zwróć uwagę, że linie rabat z obu stron mniej więcej sobie odpowiadają: jak z lewej cycek, to z prawej wgłębienie i na odwrót.

Dodatkowo chciałam, żeby i domek, i warzywnik były niewidoczne z tarasu - będą pełniły funkcje gospodarcze i zapewne nie będą zbyt atrakcyjne.
Rabata pod oknem ma zbyt udziwniony kształt i jest kompletnie oderwana od pozostałych rabat, dlatego chciałam ją połączyć z nimi i wkomponować w całość. Pewnie nie masz ochoty niszczyć tego, co przed chwilą z wielkim trudem zrobiłeś, ale jestem gotowa się założyć, że nie dalej jak po dwóch latach na Ogrodowisku sam dojdziesz do wniosku że nie jest dobra i będziesz ją przerabiał.

Zlikwidowałam to wąskie przejście trawnikowe przy skarpie: zgadzam się z Toszką, że skarpa wymaga wypłaszczenia, a nawet w obecnej postaci, to pielęgnowanie tego skrawka trawnika będzie bardzo niewygodne.

Z drugiej strony domu, od północy, nie byłam pewna, czy chcesz mieć przejście, ale ponieważ na Twoim rysunku były tam przewidziane nasadzenia, to i ja je przewidziałam.


Przedstawiam Ci tylko swój tok myślenia - decyzje zostawiam Wam
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
jacekg80 20:41, 10 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Aniu, dziekuje za miłe słowa. Na podpisem za chwilke popracuje. Jestem w trakcie czytania Twojego wątku jest tego troche.

Asiu,
juz wyjaśniam jak to bylo z tym żwirkiem ( piaskiem nawiezionym ) Na działce jest ciezka glina ktora zatrzymuje wodę i po ulewach robiły sie kałuże i woda stała i stała. To samo bylo na trawniku sąsiadów którzy na glinę nawieźli tylko czarnoziem. Przed zakładaniem trawnika podpowiedziano mi abym po zebraniu wierzchniej warstwy gliny, gruzu i kamieni, nawiózł cienka warstwę płukanego drobnego żwiru. Na to dopiero czarnoziem. Ma to za zadanie stworzyć swojego rodzaju drenaż i podobno korzenie trawy nie gniją w glinie. Nie wiem czy postąpiłem słusznie, ale stalo sie i sie nie odstanie. Powiem Ci ze sąsiedzi mówią ze mam najładniejszy trawnik na ulicy Musle tez ze teraz ten żwir rozluźni glebę jak beda ja przekopywał pod rabaty. Oj biedny ja

Jesli chodzi o linie rabat to domyśliłem sie ze jest to taka sciezka i powinno byc symetrycznie. Pewnie jeszcze nad tym popracuje według Twoich wskazówek. Ta rabatę pod oknem przerobię nie mam z tym problemu, ale musze jakos umieścić tam ścieżkę na ktora mozna bedzie wejsc z chodnika przy oknie ktory bedzie połączony z podjazdem pod samochód z boku domu. Mam tez tam wyście z kotłowni i bylo by latwiej od razu cyk na ścieżkę i do ogrodu a nie dookola przez taras. Kurcze mam nadzieje ze za bardzo nie zagmatwalem.
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 11:04, 11 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Dzien dobry,

Zacząłem przekopywanie rabaty i musze powiedziec ze idzie jak krew z nosa, tragedia, masakra itd.
To co jest na głębokości szpadla to skala do ruszenia tylko kilofem jestem załamany. Usuwam tez piach, przyda sie pod brukowany podjazd przy garażu.
Przekopuję to co daje rade z obornikiem i kompostem z kompostownika. Mam nadzieje ze dalej bedzie latwiej.



____________________
Jacek i moje ogrodowanie
makadamia 11:31, 11 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ciężka praca przed Tobą - po ostatnich upałach ziemia jest twarda i zbita, trudna do ruszenia.
Polecam wypożyczenie glebogryzarki.

Względem planu wyjaśniłeś bardzo dobrze. Ja proponowałabym, żeby ten chodnik koło domu pociągnąć po prostu przez rabatę do trawnika, a rabata niech sobie zakręca aż do tarasu. Spróbuję to później rozrysować.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:36, 11 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aaa, i ważna sprawa: rabaty powinny mieć kształt półkoli, a nie trójkątów
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 11:48, 11 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jacku dla rozluźnienia daj gruby piach, koniecznie mączkę bazaltową i drobną korę. Kora na bardzo długo rozluźnia glebę, a potem zamienia się w próchnicę.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 12:14, 11 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Upał taki, że się z domu nie chce wyjść


Szkoda, że nie umiem lepiej rysować, może byłoby widać nasadzenia, a nie po prostu plamy kolorów
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
jacekg80 13:06, 11 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Dobrze, kupie mączkę bazaltowa a gruby piach juz jest, dodam tez korę. Kopie na głębokość szpadla, gdzieniegdzie głębiej.
Popracuje tez nam półkolami

Mam pytanie. Czy trawe ktora usuwam moge przekopać do gory korzeniami czy ja usunąć całkowicie?

____________________
Jacek i moje ogrodowanie
ZbigniewG 13:31, 11 wrz 2016


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
jacekg80 napisał(a)
..Mam pytanie. Czy trawe ktora usuwam moge przekopać do gory korzeniami czy ja usunąć całkowicie? .
szkoda wyrzucać dobrze jest przekopując umieścić ją ciut głębiej tak aby przy grabieniu i wyrównywaniu nie mieć problemów
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies