Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co by tu posadzic.....?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co by tu posadzic.....?

makadamia 08:09, 23 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
jacekg80 napisał(a)


No i pomierzylem. Od koreanki do tui jest dokładnie 2 metry. Od koreanki do ciosów które chce posadzić 1,70 m
Może ją troszkę przesunę dalej w stone tui????
Tu to trochę widać i ogólnie jak to wygląda teraz. Widać też dużego bukszpana którego tak przyciąłem, ale łysawy jest z drugiej strony.
Natomiast na Dolnym planie widać przejście pod oknem i hortensje magical candle. Od hortensji do chodnika jest 1 metr, tyle samo w drugą stronę do trawnika. Tu to chyba jakieś carexy, hakone i jeszcze ze 2 kulki bukszpanowe dosadze....??




Ależ ładnie te rabaty wyciąłeś

Odnośnie koreanki: są różne odmiany; wyczytałam, że silberlocke jest jedną z większych i osiąga szerokość do 3m. Czyli wypadałoby ją sadzić w odległości 1,5m od sąsiednich nasadzeń. Przesadzać takie duże drzewko o pół metra?
Ja bym przesadziła, bo lubię nasadzenia "stopniowane". Ale tak sobie myślę, że jakbyś ją obsadził dookoła niższymi krzewami, żeby robiła za akcent, a nie za tło, to też źle nie będzie.

Bukszpan Ci się odbuduje bez problemu. Z nim jest tylko taki problem, że nie lubi jak coś go dotyka - w tym miejscu nie rośnie i lubi grzyba złapać.
Do hortensji hakone i carexy będą świetne.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:14, 23 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
jacekg80 napisał(a)


Możecie śmiało pisać co źle posadziłem..... Zaznaczam że krzewuszka na pniu z tąd wyleci.



ja bym przeniosła gdzieś na tył rabaty tą tuję z przodu, a krzewuszkę na pniu przeniosła bliżej tej trzmieliny na pniu. Danusia często tak komponuje: dwa lizaki różnej wielkości i wysokości obok siebie - ładnie to wygląda.

Co prawda, ja osobiście staram się unikać zestawiania różowego z żółtym, ale to ja.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:24, 23 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
jacekg80 napisał(a)
Takie mam jeszcze rozchodniki i rozplenice hameln. Dalej widać grujecznik i zaczyna się cypel na którego końcu rośnie wiśnia. W środku cypla czarny bez black beauty, ale on chyba do przesadzenia.....





Rozchodniki i rozplenice to sprawdzone, ogrodowiskowe połączenie.
Rozchodniki łatwo się dzieli - w przyszłym roku na wiosnę koniecznie podziel każdą kępkę na kilka nowych, żeby zaczęły zarastać te hektary.
Rozplenice też się dzieli, choć trochę trudniej. Czasami trzeba użyć piłki.
I pamiętać, że rozplenice późno startują - niektórzy niepotrzebnie wyrzucili swoje, bo myśleli, że wymarzły, a one po prostu jeszcze się nie zebrały.

Bza absolutnie nie wyrzucać! Czemu?! Śliczny jest i będzie tam ładnie wyglądał. Trzeba się tylko zastanowić, co mu dosadzić do towarzystwa. Może tawuły anthony waterer? Skoro lubisz? Nie mają żółtych liści a różowe kwiaty będą bardzo dobrze pasować do liści bza? Tak z pięć sztuk na brzeg rabaty?

Ja bym chyba dosadziła jeszcze drzew na ten cypelek. Jeśli dobrze oceniam, że między grujecznikiem a bzem jest co najmniej 3, jak nie 4 metry odległości, to jeszcze jeden grujecznik na pewno się za bzem zmieści
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
jacekg80 13:15, 23 maj 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
makadamia napisał(a)


Rozchodniki i rozplenice to sprawdzone, ogrodowiskowe połączenie.
Rozchodniki łatwo się dzieli - w przyszłym roku na wiosnę koniecznie podziel każdą kępkę na kilka nowych, żeby zaczęły zarastać te hektary.
Rozplenice też się dzieli, choć trochę trudniej. Czasami trzeba użyć piłki.
I pamiętać, że rozplenice późno startują - niektórzy niepotrzebnie wyrzucili swoje, bo myśleli, że wymarzły, a one po prostu jeszcze się nie zebrały.

Bza absolutnie nie wyrzucać! Czemu?! Śliczny jest i będzie tam ładnie wyglądał. Trzeba się tylko zastanowić, co mu dosadzić do towarzystwa. Może tawuły anthony waterer? Skoro lubisz? Nie mają żółtych liści a różowe kwiaty będą bardzo dobrze pasować do liści bza? Tak z pięć sztuk na brzeg rabaty?

Ja bym chyba dosadziła jeszcze drzew na ten cypelek. Jeśli dobrze oceniam, że między grujecznikiem a bzem jest co najmniej 3, jak nie 4 metry odległości, to jeszcze jeden grujecznik na pewno się za bzem zmieści


Asiu dzięki za cenne rady.

Bez zostaje
A czy tawuły Goldflame by pasowały ? Chyba bardziej mi się podobają i rozjaśnią tą rabatę.
Jeśli chodzi o drugie drzewo to faktycznie rozważałem, ale buka dwycyk gold, kolumnowa forma chyba fajnie by tam pasowała, tylko on też żółtawy jak te tawuły :-/
Pytanie czy coś sadzić przed Serbami a Bzem? Tez jest tam miejsce, 2 metry
Na końcu cypla dookoła wiśni posadził bym 7-8 sztuk berberysa admiration i ciął w kulki a między pień a berberysa jakąś trawę może ? Za chwilę coś wyrysuje, nie będzie to piękny rysunek, ale może coś będzie widać ?
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 13:17, 23 maj 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
O tak coś nabazgroliłem.....

____________________
Jacek i moje ogrodowanie
makadamia 13:30, 23 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jacku, Twoje pytania pytania i rysunki wymagają trochę namysłu.
Odpowiem czym prędzej, ale nie obiecuję że dzisiaj
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 13:43, 23 maj 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Berberys Admiration (bordowy) pod bordowym drzewem (Pissardi)? Moim zdaniem będzie się zlewać
____________________
Ania Ogród Ani :)
jacekg80 14:40, 23 maj 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
makadamia napisał(a)
Jacku, Twoje pytania pytania i rysunki wymagają trochę namysłu.
Odpowiem czym prędzej, ale nie obiecuję że dzisiaj


Oczywiście Asiu, nie pali się.
Sorki że znowu zawracam Wam głowę.....
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 14:45, 23 maj 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
anbu napisał(a)
Berberys Admiration (bordowy) pod bordowym drzewem (Pissardi)? Moim zdaniem będzie się zlewać


Hej Ania,

Przeszło mi to przez myśl, ale berberys dużo jaśniejszy chyba? A może ostrokrzew ilex crenata golden gem? Lubi cięcie i nie jest czerwony
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
makadamia 07:39, 24 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jacek, mnie wyszło coś takiego:


To trzecie drzewo, za bzem, chyba dobrze by było żeby to też był grujecznik.
Berberysy dałam kolumnowe, żeby było jakiejś urozmaicenie od tych kulek. Zdaje się, że erecta ma w sezonie taki jasnozielony, limonkowy kolor, powinna ładnie wyglądać.
Zresztą, o ile dobrze pamiętam, to Ty masz u siebie ziemię gliniastą, więc zapewne dość wilgotną. Zamiast tego berberysu (który jest dobry na suche, piaszczyste gleby), można by dać coś innego. Może ten ostrokrzew, o którym wspomniałeś, strzyżony w ekranik?
Pasowałoby mi taka zamiana, bo chciałabym dać na brzeg rabaty rozplenice, żeby rozbić trochę te sztywne ciągi krzewów, a berberys z trawami nie za bardzo, bo przenosi rdzę traw.

Hortensje mogłyby być, tylko mi kolorem trochę nie pasują, można je zamienić np.: na trzmielinę oskrzydloną, przycinaną w kule - bardzo ładnie się przebarwia jesienią, tylko wolno rośnie; mogłyby też być derenie elegantissima.

Trzymałam się zestawu kolorystycznego, który wyznaczyłeś, chociaż dla mnie osobiście zestawienie bordo z różem jest za mocne.
Jakbym miała coś dopasować do tego bzu i pissardi, to wolałabym biel i jasny róż.
Wtedy tawuły nie żółte, tylko np.: anthony waterer, te hortensje mogłyby być, albo derenie Ivory Halo lub sibirica variegata.

Dopóki krzewy nie urosną - bylinowe wypełniacze.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies