Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co by tu posadzic.....?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co by tu posadzic.....?

Toszka 21:34, 08 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jacku, ja także fanką żwiru nie jestem. Lubię iglaki, ale dorosłam do tego, że ich nadmiar w ogrodzie przytłacza, odbiera zmienności z porami roku.
Odnośnie wzrostu roślin - uczulam cię na fakt, że zazwyczaj podaje się wzrost/wielkość po 10 latach.Czyli podane dane nie są ostateczne. Tu można się poślizgnąć...

Ogród 1000m to nie jest duży ogród. I na pewno nie z gumy. Jeśli lubisz iglaki to wybieraj rarytasy. Np. przebarwiające się zima sosny,np. Pinus mugo 'Winter Gold', Pinus sylvestris 'Gold Coin', Pinus mugo 'Zundert' etc. Będziesz mieć radochę zimą
Warto sadzić szczepione na wyższej nóżce - min. 60cm. Fajne kulki, parasolki na pniu.
Zwykłych kosodrzewin nie sadź - brzydko się starzeją i wbrew pozorom rosną duże. Posadź cudowne sosny Varella.
Świerki tylko wybrane, rarytasy. Świerk to trudny sąsiad ze względu na płytki i rozległy system korzeniowy. Podatność na ochojnika też bywa uciążliwa.

Warte przemyślenia są wszelkie miniaturowe jodły, np. jodła górska Compacta, koreańska 'Kohout's Icebreaker', 'Oberon','Silberkugel' etc.
Wszelkie miniaturowe czarcie miotły są cudownymi iglakami do małego ogrodu.

Poczytaj i pooglądaj dla inspiracji



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jacekg80 22:41, 08 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Toszka,

Dziekuje, na pewno zapoznam sie z Twoimi propozycjami. Usiadłem i narysowałem plan dzialki. Wyszlo jak wyszlo, zrobilem dwa zdjecia. Mam nadzieje ze bedzie cos widac bo nabazgrolilem troche. Żółte pola sa do obsadzenia. Granice wytycza brzeg kartki. Chce na koncu dzialki wkomponować maly drewniany domek i ukryć maly warzywniak za rabata.
Po prawej stronie domu jest skarpa dosyć wysoka na całej długości. Posadziłem na niej przy scieżce zywtniki Danica a nizej na przemian cisy Davida, jeszcze nizej sa trzmieliny i beda jałowce plozace. Mam nadzieje ze jakos to bedzie wyglądało. Nie umieściłem tych nasadzeń na planie. Jutro zrobie fotke tej skarpy. Ciekawy jestem co o niej sądzicie? Tak to wyglada na dzien dzisiejszy. Zycze spokojnej nocki. Do " zobaczenia "



y



____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 08:29, 09 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Dzien dobry.
Tak jak pisalem wczoraj, chce Wam pokazać skarpę nad ktora pracuje. Jest dosyć stroma i sięga za zakrętem az do ulicy. Prosze nie zwracajcie uwagi na panel ogrodzeniowy i furtkę, sa tymczasowe. Posadziłem na skarpie tuje Danica, cisy Davida i najniżej trzmieliny i beda jałowce plozace np. Blue star. Te dwie zielone "salaty" beda usunięte. Oczywiscie bede chcial wysypać to korą i zrobic obrzeże na dole skarpy. Az boje sie co tym myślicie. Wybaczcie słaba jakość zdjeć.




____________________
Jacek i moje ogrodowanie
Toszka 08:47, 09 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ogrodowe inspiracje do podpatrzenia jak to inni łączą iglaki w ogrodzie.
piękny igiełkowy ogród


ogród Zbyszka

A odnośnie skarpy - przemyśl, czy nie praktyczniej będzie zrobić ją dwustopniowo z murkami. Rozwiąże ci to problem z osuwaniem się ziemi i zjeżdżaniem kory. Dzięki temu wyautujesz matę, bo nic dobrego ona nie niesie. Wizualnie też. Nie będziesz musiał sadzić tych nieszczęsnych jałowców dobrych w zieleni miejskiej, ale czy koło domu...?

Jacku, zaklinam cię - poświęć czas na pobuszowanie po forum. Zacznij od realizacji Danusi. Potem pooglądaj wizytówki i jeśli cię coś zaciekawi przejdź do konkretnych ogrodów.
Nie chcę dyskutować o doborze roślin, bo wiem, że początkujące osoby źle to odbierają...jak krytykę Na forum mamy męskie ogrody, zachwycające, nietuzinkowe. Natchnij się
Do czego zmierzam - tuje masz jeszcze małe. Nie widzisz efektu jaki uzyskasz za 5-6 lat. Dołożenie do tego samych iglaków typu jałowce etc. da smutny widok. Nudny.
Zaloguj się na Pinterest. Zapisuj inspiracje. Gwarantuję ci, że za kilka tygodni - do wiosny- sam zauważysz po powtarzalności zdjęć co ci się tak na prawdę podoba. Teraz idziesz w ogród niemodny, sprzed 20lat.
Proszę traktuj moje słowa jak pomoc. Nie krytykę!
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 09:05, 09 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jacku, najpierw w sprawie "linii prostych ws. linii falistych" zapodaję Ci bardzo fajny obrazek z porównaniem, jak ten sam plan ogrodu można zrobić na dwa sposoby:

https://pl.pinterest.com/pin/285486063858109456/

Tak naprawdę, to to jest decyzja drugorzędna, pod koniec całego procesu decyzyjnego.
Najpierw musisz wiedzieć, gdzie co ma być: gdzie trawnik, gdzie altanka, gdzie kompostownik, gdzie się zasłonić, a gdzie zostawić otwarte widoki itd.
Potem - jakie masz warunki glebowe i klimatyczne (tu już częściowo pracę odrobiłeś), żeby wiedzieć, jakie rośliny będą dobrze się czuły.

A teraz, jeśli mogę, zasugeruję parę konkretów:
Na takich działkach jak Twoja - dużych, w otwartej przestrzeni (a nie takich dziuplach jak moja) zwykle sugeruje się styl bardziej naturalistyczny i linie faliste. Co oczywiście nie jest obowiązkiem.
Jeśli lubisz sosny (podobnie jak ja - wraz z brzozami i lipami) można byłoby rozważyć jakieś większe nasadzenia o trochę leśno-wrzosowiskowym charakterze (rododendrony też by się tam dobrze czuły), ale jeśli masz ziemię bardzo gliniastą, to raczej nie są dobre warunki dla nich.
Do przemyślenia.

edit: widzę, że w czasie kiedy pisałam, dużo nowości się na wątku pojawiło idę nadrabiać]
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:10, 09 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Coś mi się pozajączkowało i dopiero po napisaniu poprzedniego posta zobaczyłam Twój plan.
Ponieważ Toszka już przetestowała grubość Twojej skóry, ja już nie będę jej nadwyrężać (skóry, nie Toszki, choć Bóg mi świadkiem - i to często robię) i nic nie napiszę na temat Twojego planu

Pokażę Ci swoją propozycję, a Ty oceń sam, czy Ci ten kierunek odpowiada



Paint ma swoje ograniczenia, a plan jest zaledwie wstępny, więc niektóre linie zostawiłam koślawe.
Mam nadzieję, że plan da się odczytać, bo nie mogłam usunąć Twoich rysunków

Linie faliste, to oczywiście linie rabat. Strzałka to linia widokowa - na końcu działki powinny być jakieś nie za wysokie krzewy, żeby z tarasu było widać piękny widok.
Szary kwadrat to domek a zielony - warzywnik i kompostownik. Urealniłam nieco ich rozmiary i przeniosłam w wygodniejsze miejsce.
Tam, gdzie zielone kółka powinny być najwyższe drzewa i krzewy, żeby zasłaniały sąsiadów, domek i warzywnik, pozostałe części rabat też natualnie powinny być obsadzone, tylko niżej.

Między tarasem a trawnikiem schody, bo i tak trawa się tam nie utrzyma.

I jak?
Obawiam się, że chyba trochę więcej nasadzeń niż pierwotnie planowałeś
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
jacekg80 10:34, 09 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
Dziekuje za odpowiedz,

Wertuje fora ogrodnicze i ciagle bede to robil. Lubie podpatrywać i szukac inspiracji. Za chwile bede ogladal ogrod Danusi Sa kompozycje ktore bardzo mi sie podobają. Jesli chodzi o piękny ogrod igiełkowy to moim zdanie za duzo tam wszystkiego. Otoczaki, granit, żwir, kora i jak na moj gust za bardzo kolorowo, ale to tylko moje zdanie. O gustach sie nie dyskutuje Ja chcialbym uzyskać troszkę inny efekt, Dodam zdjecia kompozycji ktore mi sie bardzo podobają, mam nadzieje ze właściciele tych ogrodów nie beda mieli nic przeciwko.

Jesli chodzi skarpę to prosze powiedzcie mi czy ta Danica moze zostac? Co mógłbym posadzic na samym dole aby nie bylo nudno, moze wywalić te cisy?


____________________
Jacek i moje ogrodowanie
jacekg80 10:48, 09 wrz 2016


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 150
makadamia,

Wow! Bardzo mi sie podoba. Juz pokazałem Twoj plan mojej zonie
Na pewno z niego skorzystam i zrobie cos w ten deseń Wracam do przeszukiwania forum,
Do "zobaczenia"
____________________
Jacek i moje ogrodowanie
Toszka 10:55, 09 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jacek, inspiracja to nie materiał do skopiowania. To materiał do podpatrzenia, zobaczenia co z czym się dobrze komponuje... a może nie... To podpowiedź do wyłuskania jakiegoś elementu.
Nie chodzi o komentowanie "bo na mój gust". Nikt czyjegoś gustu nie każe kopiować. To nawet nie wskazane i taaakie pójście na łatwiznę

Ja po prostu gorąco cię namawiam na przemyślenie i zaplanowanie nasadzeń. Nie kupowanie roślin pod wpływem impulsu i błędnego pojęcia o ich wzroście, zdrowotności, pokroju etc.
Wiem, że przynudzam. Jestem tego świadoma
Powiem więcej - celowo studzę twój aktualny zapał!

Dam ci przykład - pierwsze zdjęcie. To nasadzenia w wieku do 8 lat. teraz powiększ rozmiar tych roślin dwukrotnie... co widzisz?


W kwestii formalnej działalności forum - zdjęcia linkujemy. Cudze zdjęcia. Dlatego polecałam Pinterest.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 11:09, 09 wrz 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jacku - fajnie że propozycja Ci się podoba

W kwestii inspiracji - typowy facet. Nie wiem czemu, większość mężczyzn w ogrodach uważa tylko iglaki, w pogardzie mając rośliny liściaste a już byliny to w ogóle. Wyjątki są nieliczne aczkolwiek zauważalne

Jacku - ogród złożony z samych zimozielonych jest ciężki i monotonny. Iglaki powinny stanowić szkielet ogrodu. Trzeba je uzupełniać i przeplatać liściastymi, żeby ogród żył. Poza tym takie mieszane nasadzenia wyglądają bardziej naturalnie, a chyba w tym kierunku chcesz podążać?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies