Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pszczelarnia 17:05, 18 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Walerek,
bardzo Ci dziękuję. To nie misecznik - tego szkodnika mam rozpracowanego i wyeliminowanego.

Właśnie te brązowe obrączki. Czy może się okazać po 5 i 3 latach od posadzenia cisów (rosły do tej pory dobrze), że coś źle zrobiłam podczas sadzenia?

Bo jeżeli z zaniedbania mojego tak się dzieje, to boli najbardziej.

W zeszłym sezonie pryskałam wybiórczo raz (może dwa) chemią syntetyczną i kilka razy OW.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 18:25, 18 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewo, nic z tych rzeczy. To grzyb Pestalotiopsis juniperovora i jeśli fotka jest aktualna to wiosenny atak jeszcze łatwy do opanowania dwukrotnym opryskiem /nigdy nie opryskuj jednorazowo/. Roślina to i tak odchoruje lecz podwiązanie niezdrewniałych pędów powinno pomóc.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ewik 21:45, 18 kwi 2017


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Zakupiłam w marcu cisy i niestety wyglądają coraz gorzej , część od początku była dużo jaśniejsza , cześć szklista,bez wigoru tłumaczyłam sobie, ze moze tamte bardziej w słońcu rosły , te w cieniu itp .
Dzis dowiedziałam sie , ze moje " swieżo " kopane cisy są sprowadzane z Holandii i pewnie leżały zadołowane od jesieni .
czy jest szansa , że coś z nich bedzie ?










bukszpany z tego samego miejsca dogorywają .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Toszka 10:06, 19 kwi 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewo, sprawa tego sprzedawcy ( to nie jest szkółkarz) i tych cisów była omawiana u RóżAnki.
Przy wiosennym sadzeniu nie ma tak dużego znaczenia, że są to cisy z Holandii.
Najważniejszym aspektem jest fakt, że sprzedawane są z gołym korzeniem - i to jest skandaliczny proceder w przypadku cisa!

W tej chwili nie pozostaje ci nic innego jak dbanie o wilgotność podłoża, zamgławianie rośliny i cieniowanie. W dużej mierze korzenie były przesuszone i uszkodzone i teraz nie dają rady wykarmić części zielonej. W okolicach lipca sprawa się wyjaśni na ile cisy były uszkodzone. Potem będą wymagały troski przez zimę i kolejny sezon.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ewik 11:24, 19 kwi 2017


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Dzięki Toszka, pierwszy raz kupowałam kopane rośliny i napewno ostatni . Proszę powiedz wiecej na temat tej dodatkowej opieki teraz i potem , choć nie ukrywam, że niektórym szans nie daje.

____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
nawigatorka 13:24, 19 kwi 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
A dlaczego nie można z gołym korzeniem? U mnie przyjęły się takie a miały 1,5 metra wysokości? Teraz kupiłam sporo ale mniejszych tez kopanych i kilka osób je kupiło w ubiegłych latachbi było ok
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
AnnaCh 13:36, 19 kwi 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Asia, Ty kupiłas właśnie te same co ma Ewa, ja, różAnka i w tym roku niestety katastrofa
____________________
Ania - Malutki pod lasem
nawigatorka 14:07, 19 kwi 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
AnnaCh napisał(a)
Asia, Ty kupiłas właśnie te same co ma Ewa, ja, różAnka i w tym roku niestety katastrofa
a co dzieje się z waszymi?
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Ewik 14:32, 19 kwi 2017


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
nawigatorka napisał(a)
a co dzieje się z waszymi?


Fotki moich masz powyżej, część od razu była blado Zielona a teraz i inne zasychają,błędną, tracąc wigor.
Dziewczyny co kupiły na jesieni to zbrazowiały i schną.
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
nawigatorka 14:35, 19 kwi 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Ewik napisał(a)


Fotki moich masz powyżej, część od razu była blado Zielona a teraz i inne zasychają,błędną, tracąc wigor.
Dziewczyny co kupiły na jesieni to zbrazowiały i schną.
czyli te dziewczyn z jesieni...a Lukasz chwalił swoje...u mnie na razie ok
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies