Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Mazan 18:15, 23 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mbrek

Obojętnie którym zaczniesz po dwóch tygodniach drugi.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kokesz 18:58, 23 maj 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Mazan, zerknij proszę na poprzednią stronę na moje cisy może też mi podpowiesz dlaczego on taki zrudziały?
Dziękuję
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Mazan 19:58, 23 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kokesz

Wygląda to na zaburzenia wodno - powietrzne. Czyżby nadmiar wody? Widzę, że elegantissima nie wygląda /oprócz igieł/ na elegantissimę. Ma cień?
Może mieć nadmiar podsiąkającej wody i choć lubi wilgotne stanowiska to jednak nie gardzi dostępem powietrza do korzeni. Sprawdź dobrze gdyż walka z fytoftorozą kosztuje.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mbrek 20:47, 23 maj 2018

Dołączył: 20 kwi 2018
Posty: 17
Mazan napisał(a)
Mbrek

Obojętnie którym zaczniesz po dwóch tygodniach drugi.


Pozdrawiam




Dziękuję, jutro działam z opryskiem
Kokesz 23:27, 23 maj 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6688
Mazan napisał(a)
Kokesz

Wygląda to na zaburzenia wodno - powietrzne. Czyżby nadmiar wody? Widzę, że elegantissima nie wygląda /oprócz igieł/ na elegantissimę. Ma cień?
Może mieć nadmiar podsiąkającej wody i choć lubi wilgotne stanowiska to jednak nie gardzi dostępem powietrza do korzeni. Sprawdź dobrze gdyż walka z fytoftorozą kosztuje.



Pozdrawiam


Ma pełne słońce bo to strona południowa, może je przypaliło?
Glebę mam zbitą ale pod cisy była dobrze przygotowana.
Chociaż teraz sobie przypomniałam, że one już takie były kupione jesienią, wzięłam bo były w dobrej cenie. Myślałam, że na jesień się tak przebarwiają.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Mary 22:29, 28 maj 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
W październiku 2016 kupiłam i posadziłam cisy pospolite. To były cisy ze słynnego na forum źródła, z którymi wszyscy mieli problemy.
W ubiegłym roku kilka mi uschło i zamieniłam je na zapasowe sadzonki.
Ale miałam taką jedną sztukę na końcu żywopłotu, która budziła pewne nadzieje, więc postanowiłam dać jej szanse i zaspokoić moją ciekawość, czy z tego coś jeszcze będzie.
W połowie sierpnia 2017 cis wyglądał tak

W kwietniu tego roku inne cisy ruszyły i wyglądają już całkiem nieźle. Ale ten jeden nadal miał zieloną tylko dolną gałązkę.

Nie wyglądało to zbyt obiecująco, więc w ubiegłym tygodniu wycięłam gałązki rosnące w górę i przycięłam boczny pęd.

Zaniepokoił mnie wygląd odciętych gałązek, bo jakoś przypominają mi zdjęcia z wątku o chorobach klonów.
Gałązka nr 1


Gałązka nr 2
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Elinka 14:17, 07 cze 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Mazan zobacz na cisy . Rok temu na wiosne sadzone piekne przyrosty , na jesien kilka zrudizlo radziles dac fosforu , dalam ale na wiosne nie wrzystkie sa sielone dwie kulki i dwa cisy nadal sa lekko brazowe na koncach jeden chyba nie do uratowanie .
Na wiosne dalam nawoz agrecolu do cisow i pryskalam dwa razy dolistnie florowitem ale nie widze poprawy . Dodam ze pozostale cisy sa zielone maja przyrosty ale w srodku obsypuja sie igly.
Co moge im dac zeby " zzielenialy"
____________________
elinkowy-ogrod
Toszka 15:45, 07 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elinko, nawozami mogłaś dobić, a wystarczyło uczciwie dopilnować podlewania - raz w tygodniu na jedną roslinę po dwa-trzy kubły wody.

Linia kroplująca jest źle położona i w efekcie nie nawadnia całej bryły korzeniowej. Linia powinna być położona slalomem naprzemiennie pomiędzy roślinami - w ten sposób nawadnia roślinę z 3 stron.

Wykop dwa-trzy głębokie dołki kontrolne przy suchym cisie i skontroluj na ile (i jak głęboko) jest wilgotno.

Spróbuj przez najbliższe dwa miesiące podlewać te zasychające cisy kładąc raz w tygodniu węża na mały strumień przez noc.

(szkoda, że nie zaglądasz już do projektowania, bo tam duzo dyskutujemy o ratowaniu przesuszonych cisów, np.ostatnio u JoannyDe)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
JoannaDe 17:03, 07 cze 2018


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
A właśnie miałam pytać przez jaki okres lać wodę z węża

____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
Elinka 20:25, 07 cze 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Toszko wiesz ze Cenie Twoje rady ale cisow jest ze 20 i dwa sa brazowe to chyba jednak nie w braku wody przyczyna no bo linia tak samo lezy to wsZystkie by podeschly... Sama juz nie wiem.
Watki podczytuje ale o cisach w projektowaniu chyba rzeczywiscie nie ide czytac
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies