Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

mikipiki 16:54, 18 kwi 2022


Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 11
Czy moje cisy są chore ? Wsadziłam jesienią 100 sztuk,- teraz zaczęły żółknąc. Cześć uschła, a niektóre jeszcze wyglądają jakby się dało je uratować.
____________________
Miki ogród mieszczucha
ewaR 20:32, 25 cze 2022


Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 2
dzien dobry, prosze o porade, juz nie wiem gdzie szukac przyczyny marnienia cisow. Cisy maja 10 lat, rosna w bliskosci swierkow i wisni. Poczatkowo pojedyncze galazki zaczely jakby opadac na dol, wiec cisy zostaly mocniej przyciete. Teraz jeden za drugim jakby sie rozchodzil ze zwartej formy i gubia igly. Nie zaczely chorowac w jednym czasie, tylko stopniowo od lewej strony. Nie maja robakow, ziemia przykryta skoszona trawa. Wczesniej nic sie z nimi nie dzialo.

artemis 12:50, 08 lip 2022

Dołączył: 08 lip 2022
Posty: 1
Pomarancza napisał(a)
Kochani, czy to fytoftoroza czy inny grzyb??






Kilka tygodni temu przesadzałam te cisy z innego miejsca w ogrodzie. Dwa cisy, których nie zdążyłam przesadzić mają podobne objawy, ale mniej nasilone.
Nie stosowałam żadnego nawozu, jedynie mączką rogową sypnęłam w dołki. Cisy wypuściły zdrowe przyrosty, ale starsze gałązki bledną a potem brązowieją...

Aha, jakieś dwa lata temu wypadł mi jeden z cisów. Zaczął zamierać, cały zbrązowiał - wyglądał jak uschnięty...

Fytoftorozy boję się najbardziej
Adela 18:29, 08 lip 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
ewaR i artemis,
Sprawdźcie, czy na cisach nie ma miseczników. Przy ich obecności gałęzie pokrywa grzyb sadzakowy.
Wygląda na problem, jaki też miałam.
____________________
Ela - Moja ostoja
Truskolasy 11:25, 15 lip 2022

Dołączył: 22 sty 2022
Posty: 4
Cześć,

Mam problem z cisami posadzonymi na żywopłot w zeszłym roku (sadzonki ok. 1,20m). Jeden z cisów wygląda marnie, a u większości zamierają całe gałązki po środku. Na wiosnę miały ładne nowe przyrosty, więc wydawało mi się, że przezimowały ładnie. U tego "marnego" igły wyglądają na pogryzione, ale nie znalazłam żadnych miseczników. Może ktoś coś podpowie? Pozdrawiam, Kasia


____________________
Kasia Truskolasy wizytówka
izklo 17:42, 08 paź 2022

Dołączył: 08 paź 2022
Posty: 3
Witajcie,
Witam, czy mogłabym poprosić o poradę ? Cos sie dzieje niedobrego z moimi ciosami posadzonymi latem tego roku. Młode przyrosty zaczynaja robić się pożółkłe, tracą kolor, miejscami nawet delikatnie brązowe. Nie wiem już czy to kwestia słońca-posadzone na słonecznym terenie, czy tez maja za dużo czy za mało wody czy tez atakuje je jakaś choroba grzybowa bardzo dziękuje za diagnozę i poradę jak mogę je odratować, posadziłam 37 sztuk i szkoda żeby mi się zmarnowały. Jest to cis Hilii.
Na ten moment zmieniliśmy im podłoże bo było miejscami gliniaste, wykopaliśmy dół na głębkości 40 cm i zmieszaliśmy czarnoziem, kompost i ziemię do iglaków. Czy możemy coś jeszcze zrobić?
Ewamerchelska 18:17, 12 paź 2022

Dołączył: 12 paź 2022
Posty: 2
Mój cis traci kolor. Robi się zielono brązowy. Ni y nie usycha ale coś się z bim dzieje proszę o pomoc.
iwonkap 09:04, 26 paź 2022

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Cis Hoseri - nie wiem co dzieje się z moimi cisami ( dwa po prawej) - jeden który wyglądał podobnie niestety usechł całkowicie, kolejne dwa zaczynają źle wyglądać. Reszta ok. Sadzone ok 5 sezonów temu. Korzenie ten wycięty miał ok - nie podgryzione ani nie zalane
.
izabela_magd... 10:27, 12 kwi 2023

Dołączył: 08 lut 2021
Posty: 35
Dzień dobry,
podczas przesadzania cisów (które dość słabo rosły i były ratowane polywersum w zeszłym sezonie) - zauważyłam czerwoną barwe korzeni. Czy to normalne czy oznaka choroby? po wpisaniu czerwone korzenie, w innym wątku wyświetlają się odpowiedzi że to charakterystyczne dla fytoftorozy.

____________________
Iza ogród pod Krakowem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies