Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Waclaw 19:49, 28 maj 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
MartaKozak napisał(a)
Ogolnie to ciesze sie z mojego pobytu na dzialce. Udalo mi sie zrobic wszystko co zaplanowalam na ten tydzien:
- podsadzis tuje (40 sz)
- zrobic podwyzszone rabaty na dole dzialki (10 m szerokosci na 2 m + 18m szerokosci na 4m )
- przesadzis kasztany w docelowe miejsce
- zrobic rabate pod borowki (wymienilam glebe na odcinku 2m x 2m x 40cm glebokosci), wsadzilam 5 borowek
- zalozyc rabatke z malinami i porzeczkami
- posiac lake kwietna
- posiac trawe

Za miesiac znowu bede w kraju, mam nadzieje ze tym razem uda mi sie chociaz grila zrobic


Ty to dopiero tytan pracy jesteś!!! I wszystko sama???
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Toszka 20:04, 28 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przy przesadzaniu drzew trzeba uprzednio zastosować szkółkowanie.

Polega to na obkopaniu głębokiego rowu na połowie (albo i sporo mniej) bryły korzeniowej jaka będzie później wykopywana. Zazwyczaj szerokość korzeni równa jest podokapiu (drzewa). Ale tak wielkiej bryły nikt/nic nie udźwignie. Czyli obkopujecie głeboką fosę na połowie bryły. Czym głebiej tym lepiej. Pół bryły korzeniowej zostanie ucięta/zmniejszona. Zewnętrzna część fosy wyłożona musi być matą/folią. W fosę sypiesz kompostu, ew. miękkie podłoże. W fosie z żyzną ziemią odbudują się korzenie, ale będa ograniczone foliową "donicą". W następnym roku, wczesną wiosną robi się tak samo z drugą częścią bryły korzeniowej. Już na jesieni można przesadzać.
Czy jasno opisałam? Rozumiesz, że chodzi o stopniowe stworzenie donicy?

Poproś by odsunięto korę od nasady pnia klonika. Nie może dotykać, bo zaraz wejdzie grzyb, a to pięta kloników.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 09:08, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Waclaw napisał(a)


Ty to dopiero tytan pracy jesteś!!! I wszystko sama???


Nie, nie sama, cos ty nie dalabym rady w tak krotkim czasie. W robieniu podwyzszonych rabat i podsadzaniu tujek pomogli mi znajomi ogrodnicy. Szwagier przyjechal wyrownac ziemie agregatem, potem bylo juz tylko grabienie i walowanie pod trawnik i laczke
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 09:12, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Toszka napisał(a)
Przy przesadzaniu drzew trzeba uprzednio zastosować szkółkowanie.

Polega to na obkopaniu głębokiego rowu na połowie (albo i sporo mniej) bryły korzeniowej jaka będzie później wykopywana. Zazwyczaj szerokość korzeni równa jest podokapiu (drzewa). Ale tak wielkiej bryły nikt/nic nie udźwignie. Czyli obkopujecie głeboką fosę na połowie bryły. Czym głebiej tym lepiej. Pół bryły korzeniowej zostanie ucięta/zmniejszona. Zewnętrzna część fosy wyłożona musi być matą/folią. W fosę sypiesz kompostu, ew. miękkie podłoże. W fosie z żyzną ziemią odbudują się korzenie, ale będa ograniczone foliową "donicą". W następnym roku, wczesną wiosną robi się tak samo z drugą częścią bryły korzeniowej. Już na jesieni można przesadzać.
Czy jasno opisałam? Rozumiesz, że chodzi o stopniowe stworzenie donicy?

Poproś by odsunięto korę od nasady pnia klonika. Nie może dotykać, bo zaraz wejdzie grzyb, a to pięta kloników.


Dzieki Toszka
Powalcze o to drzewo
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:38, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Zamówiłam 10 sadzonek jeżówki supreme elegance i 10 cherry fluff.
Zastanawiam się jak je posadzić

____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:40, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
O to miejsce mi chodzi
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:47, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Czy bardziej coś takiego. Przepraszam z góry za moje 'zdolności' plastyczne...
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Waclaw 16:26, 29 maj 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
MartaKozak napisał(a)


Nie, nie sama, cos ty nie dalabym rady w tak krotkim czasie. W robieniu podwyzszonych rabat i podsadzaniu tujek pomogli mi znajomi ogrodnicy. Szwagier przyjechal wyrownac ziemie agregatem, potem bylo juz tylko grabienie i walowanie pod trawnik i laczke


teraz rozumiem.
byłem przerażony, że u mnie mały kawałek pożarł mi taką masę czasu a u Ciebie ekspresem. Już myślałem, że leń ze mnie patentowy
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
MartaKozak 16:39, 29 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
haha, no co ty
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Waclaw 17:03, 29 maj 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
MartaKozak napisał(a)
haha, no co ty



przemknęło mi
To ze zniecierpliwienia, że trawnik tak długo robiłem ale już koniec. Czekam na deszcz aby posiać trawę.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies