Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielicka przygoda ogrodowo / remontowa

MartaKozak 15:15, 17 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Pszczelarnia napisał(a)


Teraz przeczytałam ten post, ale co ma szczerość do pragnienia posiania łąki na siedlisku Marty?

Popieram.
Łąka jest łąką. Jedyny problem to wsianie więcej kwiatów niż trawy, na takiej znakomitej ziemi trawa może dominować.


Nasiona, trzeba szukać w internecie pod daną nazwą (najlepiej łacińską), pójść na okoliczne ziołorośla i zebrać (w lipcu-sierpniu).

Z tą szałwią to nie wiem, o jaką Ci chodzi - okółkową - verticilata?

To epilobium albium ? - znam tylko "normalną" wierzbówkę kiprzycę.

Brakuje lebiodki pospolitej, a byłaby fajna tutaj.



Dzieki Ewa,

Lebiotke dopisalam do listy
Co do szalwi to chodzi mi o Salvia viridis (róż i fiolet) i Salvia azurea 'Grandiflora'

Jesli dobrze rozumie, trawy powinny wynosic ok 50% calosci nazion lub mniej, tak?
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Pszczelarnia 15:54, 17 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tak pół na pół (trawa wzejdzie szybciej, trzeba podlewać na początku). I siejesz wymieszanymi nasionami.
Albo trochę sztucznie: plackami: trawę i plackami wymieszane nasiona kwiatów + jednorodne nasiona kwiatów na brzegach.

Szałwia viridis - trójbarwna - ona nie jest naturalnym gatunkiem łąkowym - można spróbować, sieje się sama potem.

A ta druga, to nic o niej nie wiem, czy ona u nas zimuje? Jakaś taka egzotyczna.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MartaKozak 16:29, 17 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
O tej szalwi to uslyszalam u Andy
Tu masz szerszy opis tej odmiany, po ang. Wyglada na to ze powinna u nas rosnac i sie rozsiewa.

http://www.redhousegarden.com/2016/10/azure-blue-sage.html
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Pszczelarnia 16:49, 17 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Marto, zapomnij o tej szałwi na łąkę. Poszukaj okółkowej. Ona nie zimuje, to egzot dla naszych łąk.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MartaKozak 16:57, 17 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Czy szalwia okółkowa to to samo co szalwia omaczona?
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Pszczelarnia 17:17, 17 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie,

okółkowa to verticilata a omączona to nemorosa - nie rośnie w naturze (w naturalnych zbiorowiskach) u nas.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Anda 17:29, 17 maj 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33477
Pszczelarnia napisał(a)
Nie,

okółkowa to verticilata a omączona to nemorosa - nie rośnie w naturze (w naturalnych zbiorowiskach) u nas.


Omączona to farinacea, a nemorosa to omszona

Azurea jest jednoroczna i powinna sie wysiewac. Zamiast niej wzielam Salvia patens i moze tez sie wysieje, bo tez jest jednoroczna, zreszta jak wiekszosc mojej laczki

.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 17:33, 17 maj 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33477
Zamiast tej Salvia azurea mozesz wysiac Consolida ajacis. Jest to jednoroczna ostrozka (jesli nie pomylilam polskiej nazwy) i dobrze sie wysiewa. Siewki znosza przymrozki.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Pszczelarnia 18:09, 17 maj 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A pomyliłam. Ale one się nie wysieją u Marty.

Ando, Marta tworzy łąkę - łąkę a nie rabatę łąkową. Szkoda pieniędzy na wsiewanie gatunków, które u mniej nie występują w okolicy na tej wysokości etc.





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
MartaKozak 18:30, 17 maj 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Dziękuję wam bardzo za rady.
Ta niebieściutka szalwia jest śliczna, tylko gdzie ja ja kupię? Idę szukać.


A w przerwie obiadowej kupiłam to :
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies