Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z ogródka na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Z ogródka na wsi

Radziu2013 08:46, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
margaretka3 napisał(a)
Radziu drogi, szałwia powabna to roślina jednoroczna, szybko rosnąca, po coś Ty ją już w lutym wysiewał. Czy dobrze doczytałam, że rolety spuszczasz na oknie? To siewki nie dostają światła słonecznego? Ja im zawsze dostarczam jak najwięcej światła, nigdy mi żadnych listków nie przypaliło (w lecie nie takie słońce mają).
Zwróć uwagę na to, że położone szałwie mają dłuższe łodyżki od tych niepołożonych. Szukają światła, wyciągnęły się. Czy za mokro miały, to nie wiem, to trzeba paluszkiem dotknąć, sprawdzić.
Gdyby to była zgorzel, łodyżka byłaby brązowa i jakby zasychająca w miejscu styku z ziemią, wyciągnij jedną siewkę i sprawdź, chociaż bez wyciągania też by to było widać, tuż nad powierzchnią ziemi.
Jeśli to wykluczysz, to mnie się wydaje, że to za mało światła, może chłód od okna. To roślinka ciepła i słońca.


Gosiu, w sensie takie rolety wewnętrzne...może na to się żaluzje mówi...nie wiem...
A wysiałem bo jakoś wydawało mi się że długo ona wschodzi...ech teraz zły jest na siebie Czyli co, po prostu wysiać ją jeszcze raz za jakiś czas?
Fakt były wyciągnięte, bo na początku nie było niczego co mogłoby odbijać światło z drugiej strony...teraz wszystko rośnie równo...czyli to od tego mogą się pokładać...(ufff trochę ulga, że nic nie zaatakowało)
Zgorzel to nie jest (siewka już została wczoraj wyciągnięta i dokładnie obejrzana).
Uspokoiłaś mnie
Dziękuję
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
margaretka3 08:54, 01 mar 2018


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
Siewkom w domu trzeba zawsze dać maksymalnie słońca, biegam po domu i kursuję z doniczkami za przesuwającym się światłem, nigdy siewek niczym nie przykrywam, żeby ograniczyć promienie. Co innego, gdy po raz pierwszy wystawiam siewki na bezpośrednie działanie słońca.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
margaretka3 08:59, 01 mar 2018


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
Radziu, i podnieś jak najszybciej rolety! Normalnie zdenerwowałam się na te rolety.
Nie zrażaj się, mieć roślinki z własnego siewu to wielka frajda!
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
margaretka3 09:01, 01 mar 2018


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 5348
Te niech sobie rosną, jak się wyciągną za bardzo, to możesz je przyciąć po drugiej parze listków właściwych, rozkrzewią się.
A jak padną, to możesz wysiać w połowie marca jeszcze raz. Albo też prostu do gruntu wysiać.
____________________
Gosia - Ogród od nasionka z widokiem na Lanckoronę
Radziu2013 09:05, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
zoja napisał(a)
Fajnie masz z Babcia

...i widzisz - o to mi wlasnie chodzilo gdy padl tytul 'krol wschodow' - same wschody nie wystarcza...
Zycze abys zostal 'krolem wysiewow'


____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Radziu2013 09:07, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Nowalijka napisał(a)


Radziu moja kobea w zeszłym roku też wzeszła a później tez zajęły się nią ziemiórki. W tym roku obstawiłam na tunbergię. Mam już 4 wschody (z 10). Są malutkie i na razie nic nie zapowiada ze będą z tego piękne i okazałe rośliny. Ale dam im szansę


Elu, większość roślin jest mikra na początku... Taki żeniszek to ledwo od ziemi odstaje...

A tunbergię wysiewałaś białą czy żółtą?
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Radziu2013 09:07, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
zoja napisał(a)


gdy ja stawiam wysiewy na oknie południowym to zarzucam na nie cienką białą włókninę wiosenną - jest wtedy rozproszone światło a słońce nie pali listków


Ok Pomyślę...
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Radziu2013 09:08, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
margaretka3 napisał(a)
Siewkom w domu trzeba zawsze dać maksymalnie słońca, biegam po domu i kursuję z doniczkami za przesuwającym się światłem, nigdy siewek niczym nie przykrywam, żeby ograniczyć promienie. Co innego, gdy po raz pierwszy wystawiam siewki na bezpośrednie działanie słońca.


Ok. Czyli niczym ich nie będę przykrywał...
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Radziu2013 09:11, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
margaretka3 napisał(a)
Radziu, i podnieś jak najszybciej rolety! Normalnie zdenerwowałam się na te rolety.
Nie zrażaj się, mieć roślinki z własnego siewu to wielka frajda!

Gosiu, ale te rolety to w sumie żeby siewki miały więcej światła...bo jeżeli one stoją na parapecie to za sobą mają roletę, na której jest sreberko, a przed nimi jest okno...tak więc sreberko odbija światło i jest go więcej...chyba...

Ale dobrze, jeśli mówisz żeby odpuścić sobie te rolety to zadzwonię zaraz do babci i powiem żeby je podniosła
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Radziu2013 09:12, 01 mar 2018


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
margaretka3 napisał(a)
Te niech sobie rosną, jak się wyciągną za bardzo, to możesz je przyciąć po drugiej parze listków właściwych, rozkrzewią się.
A jak padną, to możesz wysiać w połowie marca jeszcze raz. Albo też prostu do gruntu wysiać.


Ok Póki co, podobno pokładanie się przyhamowało, ale jak dokładnie to wygląda to nie wiem...

Jeżeli dalej się wyciągną to zrobię tak jak mówisz
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies