Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Pszczelarnia 10:24, 29 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Popatrzyłam na tą pajęcznicę, cóż za nazwa Podobna trochę do gaury, prawda?


Ależ ona Ci nie przezimuje, najprawdopodobniej. Miałam ją.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Brzozowadzie... 15:59, 29 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
sylwia_slomczewska napisał(a)
Buka bez cięcia nie utrzymasz w tak wąskiej kolumnie.
A parocja perska w kolumnowej odmianie nie dała by tam rady?

A parocji muszę się przyjrzeć, nie znam kobiety Na razie w moim osobistym rankingu wygrywają jarząby fastigiata.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 16:00, 29 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
antracyt napisał(a)
Graby to raczej lubią wilgoć, nie wiem jak by sobie poradziły w takich warunkach, ale kolumnowe na szerokość się wpasowują.

Z tą ich wilgociolubnością to podobno różnie bywa, ale zniechęca mnie ich cięcie. Muszą być samoobsługowe rośliny.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 16:01, 29 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gardenarium napisał(a)
Ja pod brzozami wbrew logice sadzę hosty, są niesłychanie wytrzymałe na suszę, jak są już zakorzenione.

Daniusiu, o hostach myślałam, ale z racji, że tą rabatę widzę przez okno przez całą zimę, wolałabym coś zimozielonego lub chociaż dekoracyjnego zimą.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 16:07, 29 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Pszczelarnia napisał(a)
Dobrze na półcień i zbitą glebę reagują klony (zobacz klona 'Brilantissimum' - ten da sobie radę na pewno). Jest nie kolumnowy ale kulka ale potrafi w sezonie zasłonić kompletnie (i dorasta do wysokości, przy której cięcie nie wiąże się z wynajmowaniem podnośnika).

Dobrze sobie poradzi świdośliwa. Oczywiście graby też.

Dla jarzębów może być za mało światła (ale to trudno ocenić, bo u mnie niektóre rosną w cieniu wyższych drzew i są rzadsze ale to z powodu wiecznej konkurencji o wodę).



A jakie drzewa wokoło będą dawać cień dla planowanych drzewek i od jakiej strony świata?

Zacieniać je będą wyoskie sosny , zaraz, zawsze mam problem jaka to wystawa..., słońce świeci na nie od południa. Po południu nasz dom je zacienia.
A widzisz, w tych moich nowych katalogach jest odwrotnie - półcień znosi jarząb, a nie znosi świdośliwa.
Klonowi się muszę przyjrzeć, choć z okna kuchennego będę widziała z jednej strony klony Princeton Gold, a z drugiej te Brylantowe...Czy nie za dużo tego dobrego???... I to cięcie...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 16:10, 29 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Pszczelarnia napisał(a)


Ależ ona Ci nie przezimuje, najprawdopodobniej. Miałam ją.

E-katalog pokazuje strefę 5. Może u Ciebie miała za dobre warunki, bo w opisie stoi, że lubi piaszczyste gleby. Jak się trafi okazja to jedną kupię w ramach eksperymentu, bo zwiewna jest. Fajna.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
April 09:58, 30 sty 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10214
Gardenarium napisał(a)
Ja pod brzozami wbrew logice sadzę hosty, są niesłychanie wytrzymałe na suszę, jak są już zakorzenione.


Popieram w 100%. U mnie suchy piasek pod sosnami a hosty radzą sobie świetnie. Dla nich ważniejszy jest brak ostrego słońca niż duża wilgotność.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Pszczelarnia 10:06, 30 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jodły zniosą zacienienie od sosen.

Świdośliwa sobie poradzi na pewno. To roślina obrzeży lasów w A.
Moja rośnie między świerkami a choiną za dereniami z cieniem południowym od klona. Nawet kwitnie.A rośnie dopiero 4 lata - nie wiem jak dalej.


Z tymi klonami to kłopot - u mnie przy cięciu na jednym stanowisku płakały. Ale zasmarowałam funabenem. Mam do ciachnięcia jeszcze jeden (ja tylko podkrzesuję albo pilnuję, żeby były jednopniowe).


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Brzozowadzie... 11:42, 30 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
April napisał(a)


Popieram w 100%. U mnie suchy piasek pod sosnami a hosty radzą sobie świetnie. Dla nich ważniejszy jest brak ostrego słońca niż duża wilgotność.

Tak, tak, choć w opisach mają zwykle wpisane zapotrzebowanie na dużą wilgoć
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 11:45, 30 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Pszczelarnia napisał(a)
Jodły zniosą zacienienie od sosen.

Świdośliwa sobie poradzi na pewno. To roślina obrzeży lasów w A.
Moja rośnie między świerkami a choiną za dereniami z cieniem południowym od klona. Nawet kwitnie.A rośnie dopiero 4 lata - nie wiem jak dalej.


Z tymi klonami to kłopot - u mnie przy cięciu na jednym stanowisku płakały. Ale zasmarowałam funabenem. Mam do ciachnięcia jeszcze jeden (ja tylko podkrzesuję albo pilnuję, żeby były jednopniowe).



Jodła za szeroka, tam jest tylko wąski pasek przy asfalcie.
No to muszę poważnie wziąć pod uwagę tę świdośliwę, tym bardziej, że mam jedną wolną zadołowaną. Ją można ciąć, by nie była za szeroka?
Na kwitnieniu mi mniej zależy, bardziej chodzi o to, by zatrzymywała oko na sobie, za nią byłaby droga i dom sąsiada po ukosie.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies