Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

polinka 12:40, 27 sty 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Pół zimy spędziłam na poszukiwaniu zamiennika za SS i niestety nic nie wymyśliłam...
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Brzozowadzie... 15:39, 28 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Pszczelarnia napisał(a)
Irysy trawolistne u mnie pod wierzbą dają radę dobrze. Z podziwem patrzę na nie i zaczynam dostrzegać ich walory.


Zapisane do testów pod brzozy
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:40, 28 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)



U mnie dwa sezony radzą sobie bez podlewania. Ładnie kwitną i przybierają na masie.
Ze wszystkich irysów najdłużej mają estetyczne liście.
Zrozumiałam, dlaczego Toszka poleca je do nasadzeń w stópki drzew.

Właśnie postanowiłam, że przetestuję pod tymi brzozami ministellę - najbardziej wielkością mi pasuje. Dobre rady Toszki nie są złe
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:42, 28 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Anda napisał(a)
Na słoneczne i suche miejsca mogłabyś jeszcze wypróbować Anthericum liliago. Ona lubi kwaśne gleby. U mnie rośnie jej krewna, Anthericum ramosum i bardzo jej się susza podoba

Popatrzyłam na tą pajęcznicę, cóż za nazwa Podobna trochę do gaury, prawda?
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:43, 28 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
polinka napisał(a)
Pół zimy spędziłam na poszukiwaniu zamiennika za SS i niestety nic nie wymyśliłam...

No właśnie będę testować mini stellę, zobaczymy czy da radę. Innego pomysłu brak... choć myślałam jeszcze o żelaznej Ice Dance.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:49, 28 sty 2020


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dziewczyny, to jeszcze jedna prośba - w ramach osłaniania się przed sąsiadami, potrzebuję na zapłocie trzy kolumnowe drzewa. Miejsca na rozrośnięcie - ok. 1 metra szerokości, do półtora. Uwaga warunki - ekstremalnie trudne - do asfaltu metr ziemi - czytaj twardej suchej przykrytej tłuczniem. O dziwo - radzą sobie tam dobrze jałowce, ale tylko tam gdzie jest więcej słońca. W miejscu na drzewa jest stały półcień od drzew. Co Wy na to?
Myślałam o trzech kolumnowych:
- jarząbach
- grabach
- bukach.
Chętnie widziałabym tam coś zimozielonego, ale czy istnieje roślina, która da sobie
tam radę? - sucho, półcień, dołek będę kopać kilofem
Co Wy na to?
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
sylwia_slomc... 15:59, 28 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Buka bez cięcia nie utrzymasz w tak wąskiej kolumnie.
A parocja perska w kolumnowej odmianie nie dała by tam rady?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
antracyt 16:24, 28 sty 2020


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11592
Graby to raczej lubią wilgoć, nie wiem jak by sobie poradziły w takich warunkach, ale kolumnowe na szerokość się wpasowują.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 17:01, 28 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja pod brzozami wbrew logice sadzę hosty, są niesłychanie wytrzymałe na suszę, jak są już zakorzenione.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 10:22, 29 sty 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dobrze na półcień i zbitą glebę reagują klony (zobacz klona 'Brilantissimum' - ten da sobie radę na pewno). Jest nie kolumnowy ale kulka ale potrafi w sezonie zasłonić kompletnie (i dorasta do wysokości, przy której cięcie nie wiąże się z wynajmowaniem podnośnika).

Dobrze sobie poradzi świdośliwa. Oczywiście graby też.

Dla jarzębów może być za mało światła (ale to trudno ocenić, bo u mnie niektóre rosną w cieniu wyższych drzew i są rzadsze ale to z powodu wiecznej konkurencji o wodę).



A jakie drzewa wokoło będą dawać cień dla planowanych drzewek i od jakiej strony świata?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies