Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród ponad miarę - czyli trudne początki

ajka 11:15, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Narsilia napisał(a)
No pewnie , a wogole to śmieje się z siebie bo Kali czasem pisać nie po polsku ,,powojników piękne są,,


Nie przejmuj się, też tak mam
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 11:16, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
olciamanolcia napisał(a)




Np to odpada-myślałam , ze wolą półcień albo i cień.


Ja właśnie kupiłam nowe liliowce i stwierdziłam, że też dam im nową miejscówkę gdzie będą miały więcej słońca.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 11:17, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
edi75 napisał(a)


A ja myśle ze dadzą rade ..tylko daj im czas


Wiem, że powojniki są dość wymagające, to moje pierwsze, cóż zobaczymy, ryzyk fizyk.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 11:19, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
LIDKA napisał(a)
Klematisy wybrałaś ładne. Szkoda że połamane ale je się tnie więc powinny dać radę.

Gdzie będzie ich miejscówka?


LIDKA chcę je prowadzić jako clematisy płożące, podobno się do tego nadają. Będą rosły przy tarasie, przy trawach, wydaje mi się, że będą tam miały idealne warunki. To clematisy długo kwitnące, więc powinny długo cieszyć - od lipca, do końca września.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
basia3012 18:31, 18 kwi 2024


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9482
Aniu, pytałaś u mnie o Arabellę. Ja powojniki Arabella wiosną ścinam. Czytałam, że z powojnikami bylinowymi tak się robi. One nie rozłażą się przez rozłogi. One są zwykłymi powojnikami tyle, że nie wykształcają wąsów czepnych. Jeśli chcesz aby zadarniały Ci rabatę, to po prostu pędy będą płożyły się po ziemi a może nawet ukorzenią się w paru miejscach. Ale tego nie wiem. U mnie rosną przy ogrodzeniu i pędy nie mają kontaktu z ziemią, zwisają z drugiej strony murka ogrodzeniowego.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 18:47, 18 kwi 2024


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9482
ajka napisał(a)


Zaryzykuje i zostawię. Doczytałam, że powojniki arabella wiosną tnie się na wysokości 30-50cm, więc nie powinno im to zaszkodzić.


Aniu, widziałam Twoje powojniki. Wydaje mi się, że one są już po cięciu a te pędy to są już młode, tegoroczne. Moim zdaniem tak jest ale mogę się mylić. Ja bym je normalnie posadziła na miejsce docelowe i czekała na nowe pędy. Te połamane, o ile jeszcze żyją, to bym zostawiła. Jeśli są porządnie złamane to ciachnij je, puszczą nowe od korzenia.

Powojniki bylinowe, a Arabella do nich należy, tnie się wiosną nisko przy ziemi, około 5-10 cm nad ziemią.
Powojniki włoskie Viticella i wielkokwiatowe późno kwitnące tnie się tak jak napisałaś czyli 30-50 cm nad ziemią. Ale Arabella do nich wg mnie nie należy. Tak wyczytałam w necie.

U mnie Arabella była cięta chyba w marcu. Teraz już ma młode pędy. Niedawno robiłam jej zdjęcie, chwaliłam się nią bo już ładna była.
Pozdrawiam Aniu.

ps. Ja prawie wszystkie rośliny kupuję przez internet, powojniki też. Powojniki to kupowałam w sklepie e-clematis. Zawsze byłam zadowolona, były ok.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 19:05, 18 kwi 2024


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9482
Aniu, widziałam, że proso posadziłaś. Ja kilka lat temu kupiłam proso, chyba odmiany Squaw. Bardzo mi się siało. Nie wiem jak ta odmiana, którą Ty kupiłaś. Ale ta u mnie była dookoła jeszcze przez kolejne lata.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
DariaB 19:15, 18 kwi 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Arabella to powojnik bylinowy, odrośnie. Też o nim myślę
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
ajka 20:03, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Basiu basia3012 bardzo ci dziękuję za podpowiedzi. Posadziłam powojniki tak jak radziłaś. Powojniki kupowałam na allegro, w bardzo dobrej cenie, teraz widzę ceny dużo wyższe. Będe jeszcze kupowała viticella, to zajrzę na tą stronę co podawałaś.
Muszę zajrzeć na twoją stronę, bo nie widziałam aktualnych zdjęć arabelli.

Prosa nigdy nie miałam, mam nadzieję, że jednak się nie sieje

DariaB to na co czekasz?
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
ajka 20:27, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Powojniki posadzone przy tarasie. Narazie z podpórkami, ale docelowo nie będę ich podpierać.

____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies