Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Mazan 14:32, 25 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
OlaK

Na liściach są deformacje. Fotki ukazują je jako kropelki rosy/wody tylko odwrócone "do góry nogami", a to oznacza, że liście zaatakował szpeciel.
Oprysk Magusem lub Ortusem i Mospilanem. Zaatakowane liście uschną i opadną około lipca. Należy je skrupulatnie zbierać i palić. Jesienią, gdy temperatury spadną do ok. 12 15* C opryskać trzeba preparatem olejowym i powtórzyć wczesną wiosną przy takich samych temperaturach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
olaK 17:12, 25 maj 2019

Dołączył: 02 mar 2017
Posty: 27
Mazan dziękuję bardzo za odpowiedź. Wszystko teraz jasne.
Pozdrawiam
BeataAdamczyk 09:45, 30 maj 2019

Dołączył: 30 maj 2019
Posty: 2
Dzień dobry. od lat przeglądam to forum wiele razy znalazłam odpowiedzi na swoje pytania dzięki postom, które tutaj są- niestety tym razem nie udało mi się rozwiązać zagadki co dolega mojemu bukowi od jakiegoś tygodnia na jednej z gałęzi zwiędły mu niektóre liście- nie uschły. dodam że przez ostatnie 2 tygodnie regularnie pada w moim regionie- czasami, aż za bardzo, ale czy to mogło by być przyczyną takich liści? i to na jednej gałęzi? wczoraj na buku znalazłam 3 gąsienice zielone i jajeczka jaskrawo zielone pod listami- chyba to motyle, przejrzałam dokładnie drzewo nie ma już żadnej sztuki bardzo proszę o pomoc co mu dolega? dziękuje z góry
Mazan 20:21, 30 maj 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
BeataAdamczyk

Pokaż podstawę pnia i gałązki od pnia. Wygląda na werticiliozę - postać ostrą. Zmiany koloru kory mogą być niewyraźne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Szczurawica 20:05, 31 maj 2019

Dołączył: 31 maj 2019
Posty: 1
Witam. Takie białe muszki ostatnio zaatakowały mojego buka, proszę o pomoc jak z nimi wygrać, liście sie zawijają powoli. Przesyłam zdjęcie.
Toszka 09:00, 01 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Szczurawica
to zdobniczka bukowa.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
BeataAdamczyk 10:59, 02 cze 2019

Dołączył: 30 maj 2019
Posty: 2
Mazan

Na dzien dzisiejszy buk wygląda tak jak na zdjęciach zwiędłe liście uschły, a wczoraj jeszcze zauważyłam na nim na liściu mszyce- ale na takim jeszcze zdrowym. mam nadzieję, że zdjęcia pomogą w postawieniu diagnozy
Elka 14:28, 06 cze 2019


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441



Co to może być? Opryskalam mospilanem, ale czy to wystarczy?
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Iwonka 13:39, 17 lip 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Z miesiąc temu zauważyłam na buku Dawyck Gold żółknące górne partie liści. Myślałam, że to z powodu suszy, jednak po bliższych oględzinach zauważyłam brzydki nalot pod bambusem podtrzymującym pień. Odcięłam kilka suchych gałązek które nie odbudowały się po zimie, odkleiłam tasiemkę i usunęłam przylegający do pnia bambus. Zostały nawet ślady po taśmie a bambus wręcz wciskał się w korę. Niestety widzę, że żółknących liści przybywa a pień nadal wygląda brzydko. Jak myslisz Mazan co jest tego powodem, choroba czy zaniedbanie? Dodam, że patyczek bambusowy najbardziej przylegał w miejscu zniszczeń na korze.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Bruno 15:17, 20 lip 2019

Dołączył: 20 lip 2019
Posty: 1
Witam,
Od kilku tygodni mam problem z moim bukiem (purple fountain).
Dokonałem oprysków na mszyce (Calypso) i przeciwgrzybiczo Switch. Usunąłem i spaliłem martwe liście i pędy.
Mszyce zniknęły lecz problem z usychaniem liści pozostał. Buk rośnie w tym miejscu od 7 lat jako soliter. Załączam zdjęcia. Poproszę o pomoc.
Pozdrawiam
Bruno
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies