Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Toszka 23:30, 23 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po dwóch dniach już zobaczysz efekty (jeśli tylko dokładnie opryskałaś)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Karabela 07:51, 24 maj 2014


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
Dziękuję Toszko. Wyglada duzo lepiej. Tylko na części dolnych lisci jeszcze są. Trochę je poskubalam i chyba powtórzę oprysk za kilka dni.
____________________
Eksperymentarium
Toszka 14:47, 24 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak sama widzisz źle opryskałaś. Na drugi raz zrobisz to dokładniej.
Głowa do góry - człowiek całe życie się uczy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
megabasia 16:16, 24 maj 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
aga_szsz napisał(a)
Danusiu, zerknij proszę na liście tego buka. Robią się najpierw takie małe kropki jakby rdzawe, a potem obejmuje to cały liść. Postępuje to bardzo szybko na całym drzewie. Nie widziałam żadnych szkodników na liściach....opryskałam dziś Saprolem, może to grzyb?? Ostatnio przesadzałam go w inne miejsce, może to też ma znaczenie.






Mam chyba podobny problem. Kolejne stadium to całkowite zaschnięcie i zwinięcie liścia.

Pryskałam i na mszyce (choć nie widać żadnych robaków) i na grzyby. Dwa razy, może za mało? Rok w rok z nim jest taki problem, w tym roku się nasilił, choć są i zdrowe liście. Pani Danusiu, na czym stanęło ostatecznie? Pryskać dalej na choroby grzybowe?
Aga_szsz, jak sytuacja u Ciebie? Udało się zatrzymać chorobę? Strasznie mi szkoda tego buka
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Sebek 18:29, 26 maj 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może to Wam pomoże Na liście zerknijcie tu
http://www.ogrodowisko.pl/watek/579-moja-pierwsza-hortensja-w-ogrodku?page=48
Gardenarium napisał(a)


Najbardziej prawdopodobna jest choroba grzybowa. Dziurawe liście obetnij. Stosuj Score, Topsin.

Na buku prawdopodobne jest żerowanie gąsienic niedolotnika bukowczyka, który dziurawi liście, ale to na pewno nie tak wygląda. W razie czego Owadofos stosujemy. Obejrzyj liście dokładnie.

Inny prawdopodobny owad to mszyca zdobniczka bukowa. Zobacz czy na dolnej stronie liści nie ma białej wydzieliny woskowej, bo mszyce żerują w koloniach, jakby w gęstym puchu wysysając liście. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają i odbija się to także na wzroście młodych pędów, który jest zahamowany,
Żółtawozielone, pokryte białą wydzieliną woskową mszyce żerują w dość dużych koloniach na dolnej stronie liści, pod osłoną gęstego białego puchu woskowego, wysysając zawartość komórek roślinnych. Uszkodzone liście przedwcześnie zasychają, a wzrost młodych pędów jest silnie zahamowany.
W okresie wegetacji, w celu zniszczenia mszyc należy opryskać preparatem mszycobójczym, np. Mospilan lub Confidor.

____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Toszka 20:55, 26 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mam nadzieję, że wybaczycie odsyłanie na inną stronę
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113393,3244409.html
Z opisu wynika, że to grzyby z rodzaju Colletotrichum, Cercospora i Phoma

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
aga_szsz 21:32, 26 maj 2014


Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 2924
Toszka, dzięki za tego linka

U mnie po oprysku wygląda lepiej, gdzieniegdzie ma jeszcze małe plamki. Spryskam go jeszcze raz.
____________________
Minimalizm z odrobiną romantyczności
megabasia 22:04, 27 maj 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Ktoś już chyba mi radził z tej strony... Mnie opis zniekształconych liści z brązowiejącymi brzegami blaszek bardziej pasuje do tej mszycy, ale samych mszyc ani żadnych innych robaków nigdzie nie widzę. Oglądałam te liście na wszystkie strony, bo dziś obrepeciłam buka z porażonych liści, i oprócz niewielkiej ilości pajęczyn na kilku liściach i zdechłej muchy zaplątanej w nich innych lokatorów nie widzę Plamy nie mają kilku milimetórw, ale rozprzestrzeniają się na całego liścia, ten się zwija i zasycha, dodatkowo niektóre są porwane, postrzępione. Sama już nie wiem - chyba będę pryskać w ciemno na jedno i drugie
Dzisiejszy plon :
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Toszka 22:37, 27 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak dla mnie to jest to samo co u Agi, czyli grzyb.
" Często nekrotyczne plamy obumarłych tkanek rozszerzają się wzdłuż nerwów głównych,"
dokładnie to widać na liściach, które pokazałaś.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
megabasia 22:40, 27 maj 2014

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Obyś miała rację... Dziś poszedł Topsin, zobaczymy, jak zadziała.
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies